Kategorie: Firefox OS Mobile

Ekosystem Firefox OS na kolejnych urządzeniach, rynkach i w nowych kategoriach produktów

Firefox OS, pierwszy otwarty mobilny system operacyjny, szybko rozszerza swój zasięg. Jest już oferowany na szerokiej gamie urządzeń w Europie, Ameryce Łacińskiej oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Zaledwie rok po premierze pierwszych urządzeń, Firefox OS jest dostępny na siedmiu smartfonach oferowanych przez pięciu głównych operatorów w 15 krajach, stanowiąc dowód na szybki rozwój systemu i jego szerokie przyjęcie przez branżę.

FFxOS_Markets_Animated_2_560k

Nowi partnerzy, rynki i możliwości

Firefox OS bazuje na sieci jako platformie, dzięki czemu oferuje elastyczność, skalowalność i zaawansowane możliwości dostosowania oraz jest wolny od ograniczeń typowych dla własnościowych mobilnych systemów operacyjnych. Sukces i rozwój platformy zachęciły globalnych i regionalnych operatorów do dalszych inwestycji w Firefox OS na ich rynkach.

„Firefox OS wyłonił się z kategorii »inne« i stał się jedną z głównych platform na globalnym rynku smartfonów” – powiedział Neil Mawston, Executive Director, Global Wireless Practice (GWP) w Strategy Analytics. „Duże zainteresowanie ze strony głównych operatorów oraz producentów sprzętu umożliwiło Firefox OS rozwój w kluczowych regionach i rzucenie wyzwania graczom posiadającym już mocną pozycję rynkową”.

Ekspansja w Europie

  • Deutsche Telekom będzie pierwszym operatorem, który wprowadzi do sprzedaży nowe smartfony ALCATEL ONETOUCH Fire E, dostępne w Niemczech już w tym tygodniu za pośrednictwem congstar. W następnych miesiącach Deutsche Telekom wprowadzi urządzenia z Firefox OS na czterech nowych rynkach – Chorwacji, Czarnogórze, Czechach i Macedonii.
  • Telefonica poinformowała, że Niemcy stają się dziewiątym krajem, w którym operator oferuje telefony z Firefox OS. O2 rozpoczęło przedsprzedaż smartfonów ALCATEL ONETOUCH Fire E.
  • ZTE w tym miesiącu wprowadzi do oferty telefon Open C, jako pierwsze urzędzenie z Firefox OS dostępne we Francji.

Premiery Firefox OS w Ameryce Łacińskiej

  • Telefonica pod koniec roku będzie oferować telefony z Firefox OS na swoich wszystkich rynkach w Ameryce Łacińskiej – w najbliższych miesiącach operator rozszerzy ofertę na Amerykę Centralną, a następnie na Argentynę i Ekwador. Telefonica również rozszerza portfolio oferowanych urządzeń z Firefox OS. Niedawno wprowadziła do oferty regionalnej smartfony ZTE Open C i Open II, a już wkrótce wprowadzi telefony Alcatel ONETOUCH Fire C. Wszystkie urządzenia będą działały pod kontrolą najnowszej wersji systemu Firefox OS.
  • América Móvil, który tego lata wprowadził telefony z Firefox OS w Meksyku, zobowiązał się do rozszerzenia oferty na rynkach Ameryki Łacińskiej przed końcem tego roku.

Firefox OS już wkrótce w regionie Azji i Pacyfiku

  • Spice i Intex już wkrótce wprowadzą pierwsze urządzenia z Firefox OS w nisko-budżetowej kategorii w Indiach.
  • Telenor potwierdził, że zaoferuje telefony z Firefox OS w Azji przed końcem tego roku.
  • Chungwa Telecom, największy operator w Tajwanie, poinformował o dołączeniu do grona ponad 20 operatorów zobowiązanych wprowadzić urządzenia z Firefox OS na swoich rynkach.

Spoglądając w przyszłość

Wraz z rozwojem ekosystemu Firefox OS, wspólnie z partnerami, pracujemy nad dostarczeniem systemu na bardziej zaawansowanych technicznie urządzeniach oraz nowych kategoriach produktów, udowadniając tym samym, że sieć, dzięki swojej elastyczności, jest najlepszą platformą rozwoju.

Aby przyspieszyć projektowanie, rozwój i testowanie ekosystemu Firefox OS, Mozilla we współpracy z Thundersoft przygotowała telefony referencyjne Firefox OS Flame, które są już dostępne w sprzedaży. Pod względem specyfikacji sprzętowej Flame przypomina urządzenie ze średniej półki, które Mozilla wraz z partnerami udostępni w przyszłym roku.

Mozilla kontynuuje rozwój Firefox OS wprowadzając funkcje, takie jak: wsparcie dla NFC i usprawniony Bluetooth, umożliwiające łatwe udostępnianie treści, np. kontaktów, materiałów wideo czy zdjęć; wsparcie dla LTE znacznie przyspieszające korzystanie ze smartfona; Konta Firefox, czyli szybki i bezpieczny dostęp do wszystkich usług Firefoksa, np. Firefox Marketplace, Firefox Sync, kopia zapasowa urządzenia, przechowywanie treści w chmurze oraz usługa pozwalająca zlokalizować, wysłać wiadomość, lub zresetować telefon, w przypadku jego zgubienia lub kradzieży.

Mozilla współpracuje z firmą Panasonic nad stworzeniem telewizorów nowej generacji Smart TV, działających pod kontrolą systemu Firefox OS. Natomiast Abitcool jeszcze w tym roku wprowadzi urządzenie umożliwiające streaming HDMI, dzięki czemu użytkownicy będą mogli przenieść treści z kompatybilnej aplikacji mobilnej lub sieciowej do systemu HDTV.

„To był dla Firefos OS rok zarówno ogromnego wzrostu, jak i ekscytujących możliwości,” – powiedział Andreas Gal, Chief Technology Officer w Mozilli. „Jako jedyna platforma open-source, Firefox OS uwolnił użytkowników, deweloperów oraz rynkowych graczy od ograniczeń związanych z zamkniętymi systemami mobilnymi i kontrolą treści. Teraz rozszerzamy tę ideę na kolejne regiony, smartfony, a w przyszłości również na nowe dziedziny życia naszych użytkowników wraz z rozwojem systemu na nowych kategoriach urządzeń”.

Dodatkowe cytaty partnerów:

Dan Dery, Chief Marketing Officer, ALCATEL ONETOUCH, powiedział: „Nasza seria urządzeń FIRE jest doskonałym przykładem na to, w jaki sposób wprowadzamy innowacje, umożliwiające wszystkim osobom uzyskanie dostępu do mobilnego internetu. Dzięki Firefox OS Mozilli zaprojektowaliśmy przystępne cenowo, w pełni funkcjnonalne urządzenia, oferujące naszym klientom zupełnie nową jakość. ALCATEL ONETOUCH będzie w dalszym ciągu współpracował z Mozillą nad rozszerzeniem oferty urządzeń odpowiadających na różne potrzeby klientów we wszystkich segmentach rynkowych na całym świecie”.

Marco Quatorze, Dyrektor Value-Added Services, América Móvil, powiedział: „América Móvil zawsze stał na czele innowacji w technologiach mobilnych, dlatego też z przyjemnością informujemy, że będziemy kontynuowali sprzedaż telefonów z Firefox OS i dążymy do rozszerzenia oferty w Ameryce Łacińskiej przed końcem roku. Dzięki temu będziemy mogli zaoferować wszystkim naszym użytkownikom doskonałe urządzenia mobilne działające pod kontrolą innowacyjnego systemu operacyjnego”.

Thomas Kiessling, Chief Product & Innovation Officer, Deutsche Telekom, powiedział: „Kontynuujemy wprowadzanie telefonów z Firefox OS na naszych europejskich rynkach, co jest potwierdzeniem stabilnej współpracy z Mozillą, mającej na celu dostarczenie otwartego systemu operacyjnego wszystkim naszym klientom. Deutsche Telekom to największy operator w Europie oferujący telefony z Firefox OS. W najbliższych miesiącach planujemy wprowadzić nowe smartfony z Firefox OS i rozszerzyć naszą ofertę na cztery kolejne kraje: Chorwację, Czarnogórę, Czechy i Macedonię”.

Yuki Kusumi, Dyrektor Home Entertainment Business Division, Appliances Company, Panasonic, powiedział: „Na targach CES 2014 poinformowaliśmy o nawiązaniu współpracy z Mozillą nad rozwojem telewizorów nowej generacji smart TV, działających pod kontrolą Firefox OS. Z zadowoleniem odnotowaliśmy sukces Firefox OS w pierwszym roku obecności systemu na rynku zarówno pod względem wzrostu ekosystemu, jak i rozwoju nowych kategorii urządzeń. W drugim roku istnienia Firefox OS, dzięki technologiom otwartej sieci i współpracy z pracownikami Mozilli, wprowadzimy innowacje z zakresu smart TV i zaoferujemy naszym klientom nowe doświadczenia”.

Francisco Montalvo, Group Director of Devices, Telefonica, powiedział: „Cieszymy się, że nasi klienci wspierają Firefox OS w swoich krajach. Naszym celem jest oddanie użytkownikom kontroli nad treściami, prywatnością i możliwościami wyboru, a Firefox OS jest platformą, która najlepiej realizuje ten cel”.

Adam Zeng, CEO of Mobile Devices, ZTE, powiedział: „Mozilla to kluczowy partner dla ZTE, wspólnie dążymy do dostarczania przełomowych innowacji z zakresu mobilnego internetu klientom na całym świecie. ZTE od dłuższego czasu dostrzegał potencjał Firefox OS jako kluczowej platformy oferującej unikalną wartość użytkownikom technologii mobilnych na całych świecie. Będziemy kontynuowali inwestycje w ten projekt”.

 

Więcej informacji: