Mozilla radzi jak chronić swoją prywatność w internecie

Dzień Ochrony Danych Osobowych to międzynarodowe święto obchodzone 28 stycznia w większości europejskich krajów, w tym w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Celem święta jest zwiększenie wiedzy na temat ochrony prywatności i bezpieczeństwa danych oraz dążenie do zgodności z międzynarodowymi regulacjami dotyczącymi prywatności.

Naruszanie naszej prywatności w internecie sprawia, że czujemy się bezsilni i, co gorsze, w wielu przypadkach nie wiemy jak temu zaradzić. Obchody Dnia Ochrony Danych Osobowych to dobra okazja, aby to zmienić. Teraz nie trzeba być specjalistą IT, aby ochronić swoją prywatność w internecie – w rzeczywistości jest to dość proste i szybkie. Jednym ze sposobów jest korzystanie z zaufanej i bezpiecznej przeglądarki, takiej jak Firefox, który został zaprojektowany z myślą o ochronie prywatności użytkowników.

Z tego powodu Mozilla została wyróżniona przez Instytut Ponemon tytułem najbardziej zaufanej firmy internetowej w dziedzinie prywatności. Firefox zawiera funkcje, dzięki którym internauci mają pewność, że ich dane należą tylko do nich. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą użytkownikom zadbać o ich prywatność w internecie:

1. Włącz funkcję ograniczania śledzenia. Jest ona teraz dostępna również w innych przeglądarkach i pozwala użytkownikom określić swoje preferencje odnośnie zbierania oraz wykorzystywania ich prywatnych danych online. Gdy funkcja ta jest włączona, Firefox zakomunikuje reklamodawcom, stronom internetowym i aplikacjom, że użytkownik nie wyraża zgody na bycie śledzonym w Internecie.

Zrzut ekranu 2015-01-22 (godz. 11.05.23)Screenshot_2015-01-22-16-44-17  Screenshot_2015-01-22-16-44-41

2. Włącz przeglądanie w trybie prywatnym. Czasami nie chcemy, aby przeglądarka zapamiętywała informacje o naszej aktywności w internecie. Wystarczy przełączyć się na tryb prywatny, aby ochronić historię przeglądania przed niepowołanymi oczami.

trybprywatny Screenshot_2015-01-22-16-39-37 Screenshot_2015-01-22-16-38-40

3. Skorzystaj z dodatku Lightbeam, aby sprawdzić kto obserwuje Twoją aktywność online. Lightbeam tworzy w czasie rzeczywistym wizualizację ukazującą sieć połączeń między internautą, stronami, które odwiedził, a podmiotami które zbierają o nim informacje.

lightbeam

4. Dodaj przycisk „Wyczyść” do Firefoksa, aby móc szybko usunąć swoją ostatnią aktywność w internecie. Zamiast szeregu technicznych kroków, korzystając z „Wyczyść” wystarczy określić okres jaki chcemy, aby przeglądarka usunęła. Możemy wybrać pięć minut, dwie czy 24 godziny wstecz wyczyszczonej historii przeglądania, ciasteczek, otwartych kart i okien.

Zrzut ekranu 2015-01-22 (godz. 11.47.39) Zrzut ekranu 2015-01-22 (godz. 11.47.55)

5. Wypróbuj Ghostery – dodatek, który identyfikuje ukryte elementy na witrynach, takie jak trakery, specjalne piksele czy pliki web beacon, umieszczane tam przez firmy zainteresowane aktywnością internautów. Ghostery umożliwia zablokowanie skryptów od niezaufanych firm. Polecamy również dodatek Privacy Badger, który chroni prywatność użytkowników, blokując szpiegowskie reklamy i niewidoczne trakery.

ghostery privacy badger

6. Przetestuj Privacy Coach – nowy dodatek do Firefoksa na Androida, który gromadzi wszystkie funkcje ochrony prywatności na jednym ekranie. Widoczny jako strona domowa w Firefoksie na Androida, ekran ten daje łatwy dostęp do informacji o wszystkich opcjach ochrony prywatności oferowanych przez Firefoksa, takich jak: ograniczanie śledzenia, przeglądanie w trybie prywatnym, przeglądanie w trybie gościa, blokowanie ciasteczek czy czyszczenie historii przeglądania. Wszystkie funkcje są dokładnie opisane, aby łatwo można było wybrać odpowiadające nam ustawienia.

firefoxprivacycoach

Możesz też zacząć korzystać z wyszukiwarki, która nie zbiera o Tobie informacji. DuckDuckGo to jedna z opcji wyszukiwania dostępnych w Firefoksie. Jest popularna wśród osób, którym zależy na zachowaniu prywatności. Polecamy też dodatek DuckDuckGo Plus, który doda okno wyszukiwania DuckDuckGo do paska narzędzi w Firefoksie.

welcome duckduckgo

Jeszcze więcej dodatków dbających o prywatność i bezpieczeństwo online użytkowników można znaleźć w specjalnej kolekcji.

Chroń swoje dane. Pytaj, ucz się, reaguj, rozmawiaj.

Mozilla i prywatność
Mozilla uznaje prywatność użytkowników za istotny element swoich produktów i usług. Fundacja dąży do transparentności i otwartości swoich działań i kieruje się sześcioma zasadami prywatności.