Kategorie: Apps

Focus by Firefox – blokowanie treści dla otwartej sieci

Przedstawiamy Focus by Firefox, darmowe narzędzie do blokowania treści dla przeglądarki Safari na iOS 9. Aplikacja daje użytkownikom kontrolę nad przepływem danych podczas korzystania z sieci poprzez blokowanie opcji śledzenia używanych przy reklamach, analizach czy mediach społecznościowych. Focus by Firefox może także zwiększyć wydajność i zminimalizować zużycie danych przez blokowanie fontów webowych.

Chcemy budować Internet, który szanuje użytkowników, daje im kontrolę oraz zdobywa i utrzymuje ich zaufanie. Zbyt wielu użytkowników straciło kontrolę nad swoimi działaniami w sieci, a utrata ich zaufania negatywnie odbija się na ekosystemie. Narzędzia służące do blokowania niechcianych treści pomagają je odzyskać, jednocześnie budując otwarty ekosystem, który wspiera działania reklamowe bez blokowania sieci czy dyskryminowania pewnych branż i treści. Dlatego też spisaliśmy trzy zasady blokowania treści.

Od teraz wcielamy te zasady w życie. Focus by Firefox został stworzony, ponieważ wierzymy, że narzędzia do blokowania powinny być przejrzyste dla wydawców i twórców treści, pokazując jak tworzone są listy, a nie blokować na stałe danych treści. Mamy nadzieję, że nasz produkt zmotywuje do dyskusji o użytkownikach i twórcach treści. Nie chcemy wykorzystywać braku zaufania użytkowników. Focus by Firefox jest bezpłatny i nie zarabiamy na nim w żaden sposób.

W przypadku wielu blokerów treści standardy blokowania nie są jasne. Nie dają też szansy reklamodawcom na poprawę i odblokowanie treści. Niektóre firmy mogą zostać usunięte z listy blokowanych po uiszczeniu opłaty.

Focus by Firefox to zupełnie inne podejście. Nasza lista została zbudowana na podstawie informacji dostarczonych nam przez partnera – Disconnect. Naszym zdaniem ta dostępna dla wszystkich lista to pierwszy krok, który pokazuje jak ważne są publiczne dane. Lista bazuje na definicji śledzenia tworzonej przez ludzi, a wszystkie zmiany na niej wprowadzane są ogólnodostępne. Dzięki temu Ci, którzy się na tej liście znaleźli mogą poprawić swoje działania. Jeśli to zrobią, Disconnect umożliwia im odblokowanie treści.

Blokowanie treści to dla nas nowy temat i nie znamy jeszcze wszystkich odpowiedzi. Musimy zastanowić się jak sprawić, by mechanizmy te były silniejsze, a twórcy treści mieli motywację, aby przywrócić użytkownikom kontrolę. My też musimy zrozumieć czego chcą użytkownicy: niektórym bardziej zależy na prywatności, innym na wydajności przeglądarki na ich urządzeniach mobilnych. Focus by Firefox powstał, aby dać użytkownikom więcej kontroli nad śledzeniem, ale także nad wydajnością i zużyciem danych.

Pracując nad ulepszeniem Focus by Firefox będziemy dzielić się naszymi decyzjami i pracować nad usprawnieniem komunikacji pomiędzy twórcami treści a użytkownikami. Wierzymy, że tego typu narzędzia mogą poprawić działania reklamodawców jednocześnie dając użytkownikom kontrolę i odzyskać ich zaufanie.

Nasze poprzednie posty o blokowaniu treści, dostępne w języku angielskim: