Kategorie: copyright Mozilla News

Europejskie prawo dotyczące praw autorskich hamuje innowacyjność i kreatywność w Internecie. Mozilla walczy o reformę

Mozilla złożyła petycję nawołującą do reformy przestarzałego prawa w zakresie praw autorskich obowiązującego w Unii Europejskiej. Fundacja przygotowała również filmiki edukacyjne.

Autor: Katharina Borchert

Internet to platforma umożliwiająca rozwój innowacji, możliwości i kreatywności. To miejsce, w którym artyści tworzą swoje prace; programiści i przedsiębiorcy opracowują najnowsze technologie, pracownicy naukowi i badacze dokonują odkryć, a zwykli ludzie prowadzą swoje życie.

Internet wprowadza w życie nowe pomysły i ulepsza te już istniejące. W rezultacie potrzebujemy praw, które chronią i doceniają Internet jako otwartą platformę do współpracy.

Niestety, w Unii Europejskiej niektóre prawa nie nadążają za Internetem. Obecne prawo dotyczące praw autorskich jest przestarzałe. Ogranicza możliwości artystów, programistów i wszystkich innych, którzy chcą tworzyć online, a w niektórych przypadkach zabrania ich działalności. Te prawa zostały uchwalone zanim Internet zmienił nasz styl życia. W rezultacie prawa te są niedopasowane do rzeczywistości w XXI wieku.

03_copyright_facebook

Oto kilka przykładów nieaktualnych praw autorskich w Unii Europejskiej:

  • Umieszczanie zdjęć przedstawiających Wieżę Eiffla oświetloną w nocy jest nielegalne. Oświetlenie objęte jest prawami autorskimi i turyści nie mają wyraźnego pozwolenia autora na rozpowszechnianie zdjęć.
  • W niektórych częściach Unii Europejskiej stworzenie mema jest niezgodne z prawem. Nie ma obowiązującego w całej UE wyjątku dozwolonego użytku.
  • W niektórych częściach Unii Europejskiej nauczyciele nie mogą pokazywać filmów lub dzielić się materiałami w trakcie zajęć w związku z bardzo restrykcyjnym prawem autorskim.

Nadszedł czas, żeby prawo nadążało za nowymi technologiami. Czas wprowadzić zmiany: tej jesieni Komisja Europejska planuje zreformować prawo autorskie w Unii Europejskiej.

Mozilla nawołuje Komisję Europejską do uchwalenia reformy. Staruje też z kampanią, która ma na celu wprowadzenie praw autorskich w XXI wiek. Obywatele mogą przeczytać i podpisać naszą petycję tutaj. Wpisując swoje imię wspierasz trzy ważne reformy:

  1. Uaktualnienie praw autorskich obowiązujących w Unii Europejskiej, aby spełniały wymagania XXI wieku.

Prawa autorskie są ważne w promocji edukacji, badań i kreatywności – jeśli nie są przestarzałe i zbyt restrykcyjne. Obecne prawa w Unii zostały uchwalone w 2001 roku, zanim większość z nas miała smartfony. Musimy uaktualnić i zharmonizować zasady, aby eksperymentować, tworzyć, dzielić się i uczyć w Internecie. Edukacja, parodie, remiksy i analizy nie powinny być bezprawne.

  1. Wbudowana otwartość i elastyczność wspierająca innowację i kreatywność.

Technologia rozwija się w bardzo szybkim tempie, a prawo za nią nie nadąża. Dlatego też nasze prawa muszą być przygotowane na przyszłość: napisane tak, żeby były aktualne za 5, 10 a nawet 15 lat. Musimy pozwolić na nowe zastosowanie dzieł z prawami autorskimi, aby rozwijać rozwój i innowację. Prawo musi być elastyczne – poprzez wyjątek User Generated Content (UGC), czyli treści tworzonych przez użytkowników oraz dowolnego użytku – aby dać użytkownikom możliwość kształtowania i usprawniania Internetu.

  1. Nie psujcie Internetu.

Kluczową sprawą, która sprawia, że Internet jest super, jest zasada innowacji bez pozwolenia – każdy i wszędzie może tworzyć i docierać do ludzi, bez przeszkód. Niestety kluczowa zasada jest zagrożona. Niektórzy wymagają od firm internetowych wprowadzenia opłat za licencję, za tak podstawowe rzeczy jak tworzenie hiperłączy i umieszczania treści. Inni domagają się nowych przepisów, które nakazują monitorowanie i śledzenie w Internecie. Te zmiany wprowadziłyby granice i ograniczyły możliwości Internetu jako platformy dla wzrostu ekonomicznego i wolności słowa.

Dla Mozilli ważna jest przyszłość Internetu. Oznacza to walkę o prawa, które mają sens w XXI wieku. Jesteście z nami? Pokażcie, że wspieracie naszą inicjatywę i podpiszcie petycję już dzisiaj.