Kategorie: Firefox

Firefox wprowadza do Sieci gry 3D oraz rozmowy wideo i współdzielenie plików

Granie w gry czy prowadzenie rozmów wideo to jedne z ostatnich wyzwań, którym Sieć musiała sprostać, aby udowodnić, że jest silną platformą, zdolną przeprowadzać złożone operacje. Dokonaliśmy tego, realizując misję Mozilli rozwijania sieci jako otwartej platformy pełnej innowacji i szans dla wszystkich.

Firefox pozwala deweloperom tworzyć niesamowite, zaawansowane aplikacje sieciowe oraz umożliwia prowadzenie rozmów wideo oraz współdzielenie plików bezpośrednio w przeglądarce, bez potrzeby korzystania z wtyczek czy zewnętrznego oprogramowania. To, co kiedyś było trudne do stworzenia w Sieci, teraz jest o wiele łatwiejsze, szybsze i przyjemniejsze.

Mozilla stworzyła potężny dialekt JavaScript (asm.js), który umożliwia deweloperom tworzenie zaawansowanych aplikacji, takich jak gry 3D czy narzędzia do obróbki zdjęć, bezpośrednio w Sieci.

Korzystając z kompilatora Emscripten, który produkuje asm.js, możliwe staje się uruchomienie w Sieci wysokiej jakości natywnych aplikacji, na przykład gier.

Mozilla i Epic połączyły siły, aby zaprezentować nowe możliwości Sieci, za pomocą silnika Unreal Engine 3 – JavaScript działający niemalże w natywnej prędkości wygląda naprawdę niesamowicie. Teraz deweloperzy dysponują niedrogim rozwiązaniem, które za pomocą technologii, takich jak JavaScript, Emscripten i WebGL, pozwala na przeniesienie do Sieci wysokiej jakości gier i aplikacji.

Ponadto Firefox umożliwia aplikacjom sieciowym tworzenie połączeń wideo, połączeń głosowych i współdzielenie plików, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania czy korzystania z zewnętrznych wtyczek. Dzięki WebRTC (Web Real-Time Communications) w prosty sposób można zintegrować te funkcje do aplikacji sieciowych za pomocą jedynie kilku linii kodu. Deweloperzy mogą w ten sposób tworzyć bogatsze i bardziej interaktywne strony, które będą działały w różnych przeglądarkach.

Za pomocą tej technologii możliwe jest nawiązywanie i odbieranie połączeń wideo z mobilnej lub desktopowej przeglądarki oraz współdzielenie wideo na żywo, a także udostępnianie zdjęć i innych plików przyjaciołom i rodzinie. Mozilla wraz z firmą Ericsson zaprezentowała WebRTC na tegorocznych targach Mobile World Congres, demonstrując w jaki sposób Firefox może bezproblemowo integrować się z telefonem komórkowym i realizować połączenia głosowe i wideo oraz współdzielić pliki. WebRTC już działa z platformą wideo TokBox Open Tok, która umożliwia deweloperom i przedsiębiorstwom tworzenie innowacyjnych aplikacji do rozmów wideo. WebRTC otwiera nieskończone możliwości dla przyszłej komunikacji w Sieci.

Mozilla rozszerza granice możliwości Sieci i za pomocą tego rodzaju osiągnięć, poprawiających interoperacyjność oraz fragmentację, udowadnia, że sieć jest najlepszą platformą rozwojową. Stworzyliśmy grę BananaBread jako demo zbudowane za pomocą wprowadzonych przez Mozillę technologii sieciowych, takich jak WebGL, Emscripten, asm.js i WebRTC, aby pokazać, w jaki sposób można przenieść do Sieci wysokiej jakości gry 3D w trybie multiplayer, nie tracąc na jakości czy szybkości działania.

Cieszą nas możliwości, które te nowe technologie wprowadzają do sieci, i nie możemy się doczekać, aż zobaczymy, co za ich pomocą stworzą deweloperzy.