Kategorie: Firefox OS

Mozilla wraz z partnerami przygotowuje się do wprowadzenia na rynek pierwszych smartfonów z Firefox OS

Pierwsze Urządzenia Otwartej Sieci z systemem Firefox OS sprawiają, że smartfony stają się bardziej dostępne; Już wkrótce zostaną ogłoszone plany wejścia na rynek w poszczególnych regionach

Mozilla, organizacja, której misją jest oddanie potencjału Internetu w ręce użytkowników, poinformowała dziś, że już wkrótce odbędą się regionalne premiery smartfonów z systemem Firefox OS. Deutsche Telekom i Telefónica wprowadzą na rynek pierwsze urządzenia z Firefox OS – ALCATEL ONE TOUCH Fire i ZTE Open. Poszczególni partnerzy niebawem poinformują o szczegółach premiery systemu na swoich rynkach.

Funkcjonalności Firefox OS

Smartfony z systemem Firefox OS to pierwsze urządzenia działające wyłącznie w oparciu o technologie sieciowe. Oferują wszystko to, czego użytkownik oczekuje od smartfona oraz wprowadzają nowe funkcje, zapewniające personalizację nieporównywalną do oferty innych telefonów.

Firefox OS zawiera wszystkie funkcje, jakich oczekuje się od smartfona – połączenia głosowe, wiadomości, e-mail, aparat – oraz te, które powinien mieć idealny smartfon. Ponadto Firefox OS ma wbudowaną integrację z Facebookiem i Twitterem, usługi oparte na lokalizacji, takie jak mapy Nokia HERE z opcjami offline oraz lokalnymi informacjami o ruchu drogowym i komunikacji, popularne funkcje, takie jak przeglądarka Firefox, nowe możliwości odkrywania aplikacji jednorazowego użycia i do pobrania, Firefox Marketplace i wiele innych.

Firefox OS wprowadza zupełnie nową jakość na rynek smartfonów. Adaptacyjne wyszukiwanie aplikacji całkowicie zmienia telefon, dostosowując go do potrzeb użytkownika w danym momencie – nie trzeba niczego pobierać. Wystarczy przesunąć palcami w prawo po ekranie i zacząć wpisywać słowa kluczowe, a telefon natychmiast wyświetli to, co nas w danym momencie interesuje.

Na przykład, wyszukując swojego ulubionego artystę, w wynikach otrzymamy powiązane aplikacje, dzięki którym posłuchamy piosenek, kupimy wybrane utwory czy bilety na koncert. Funkcja ta umożliwia wywołanie na żądanie aplikacji jednorazowego użytku lub do pobrania, dostosowując telefon do użytkownika i dostarczając mu treści, których potrzebuje, kiedy tego chce.

„Wprowadzenie na rynek telefonów z systemem Firefox OS to dla sieci niezwykle ciekawy okres. Firefox OS jest sercem pierwszych smartfonów w całości bazujących na technologiach sieciowych i liczymy, że zainicjuje nową falę innowacji w sieci” – powiedział Jay Sullivan, COO, Mozilla. „Jesteśmy dumni, że udało nam się dostarczyć osobom, które po raz pierwszy będą miały smartfona, doskonały produkt, który odda w ich ręce pełen potencjał sieci.”

Telefony z systemem Firefox OS są zintegrowane z Firefox Marketplace, centrum aplikacji mobilnych HTML5. Firefox Marketplace zawiera popularne, globalne oraz lokalne aplikacje w takich kategoriach, jak: gry, wiadomości, multimedia, biznes i produktywność – użytkownicy odnajdą tam aplikacje na każdą okazję, nawet te dotyczące lokalnych czy niszowych tematów. Firefox Marketplace zawiera popularne aplikacje takie jak: AccuWeather, Airbnb, EA Games Poppit, Facebook, mapy Nokia HERE, SoundCloud, Terra, Time Out, TMZ i Twitter, jak również dostępne w poszczególnych regionach lokalne aplikacje.

Firefox OS jest rozszerzeniem doświadczeń znanych z przeglądarki desktopowej i mobilnej Firefox, z której codzienne korzystają setki milionów osób. System oferuje ten sam poziom bezpieczeństwa, ochrony prywatności, możliwości dostosowania oraz kontroli użytkownika, jaki użytkownicy znają z przeglądarki Firefox.

Ze wsparciem ponad 20 partnerów z całego świata, Firefox OS odpowiada na potrzebę dostarczenia w pełni modyfikowalnej, otwartej mobilnej platformy innowacji oraz dostosowanego do potrzeb użytkownika dostępu do sieci z urządzeń mobilnych. Cały świat czeka na bardziej dostępne smartfony – według Kleiner Perkins Caufield & Byers zaledwie 21 procent użytkowników telefonii komórkowej na świecie posiada smartfona.

„Operatorzy, producenci sprzętu i deweloperzy przejawiają rosnące zainteresowanie pojawieniem się realnej alternatywy dla istniejących platform mobilnych, mogącej im zaoferować korzyści ekonomiczne, niezależne od dzisiejszych decydentów” – powiedział John Jackson, Research VP, IDC. „Taka platforma będzie musiała sprostać ambitnym wymaganiom pod względem wydajności, zasięgu i otwartości. Mozilla i jej partnerzy wchodzą w pierwszą fazę dystrybucji systemu Firefox OS. Jedno z naszych ostatnich badań wykazało, że deweloperzy lepiej oceniają Firefox OS, niż Tizen, Blackberry czy Kindle Fire, mimo że komercyjne produkty nie są jeszcze dostępne na rynku. Widać wyraźnie, że wiodący operatorzy, producenci i deweloperzy zarówno działający na skalę globalną, jak i lokalni dostrzegają, że system Firefox OS od Mozilli może być tą platformą.”

Telenor udostępni swoje pierwsze telefony z systemem Firefox OS w Europie Centralnej i Wschodniej jeszcze w tym roku. Telefony z Firefox OS będą miały swoją premierę na kolejnych rynkach później w tym roku.

Zapraszamy do zapoznania się z filmem demonstrującym system: http://youtu.be/Iu8q-oISbas

Dodatkowe cytaty:

Alcatel
„Zespół ALCATEL ONE TOUCH stara się dostarczać klientom najwyższej jakości produkty. Pracujemy z naszym rosnącym gronem partnerów, aby zaspokoić potrzeby globalnej społeczności. Dostarczyliśmy całą gamę smartfonów oferujących wysokiej jakości funkcje, natomiast kolejne zostaną wprowadzone w trzecim i czwartym kwartale 2013 roku” – powiedział Dan Dery, CMO, ALCATEL ONE TOUCH.

Deutsche Telekom
„Cieszymy się na nadchodzącą premierę urządzeń z Firefox OS w Polsce z Deutsche Telekom” – powiedziała Claudia Nemat, członek zarządu, Europe and Technology, Deutsche Telekom. „Wprowadzenie na rynek europejski pierwszych smartfonów z Firefox OS jest ważnym krokiem ku większej innowacyjności i konkurencyjności różnych środowisk operacyjnych. Polegamy na otwartych platformach, ponieważ chcemy dać naszym klientom wolność wyboru.”

Telefónica
José María Álvarez-Pallete, COO, Telefónica powiedział: „Uważamy, że smartfony powinny być bardziej otwarte i że sieć jest tą platformą, która jest w stanie to umożliwić. Użytkownicy nie powinni być zamknięci w jednym systemie, ale powinni mieć możliwość korzystania z dowolnych treści i uzyskiwania dostępu do nich z dowolnego urządzenia. W tym tygodniu wprowadzamy na rynek pierwsze urządzenia z Firefox OS w Hiszpanii, co stanowi istotny punkt zwrotny dla branży mobilnej. To dopiero pierwszy krok, w przyszłości wprowadzimy Firefox OS na kolejnych rynkach oraz udostępnimy system na większej liczbie urządzeń.”

ZTE
„Wraz z firmą Telefónica i fundacją Mozilla mamy zaszczyt wprowadzić na rynek pierwszy telefon z systemem Firefox OS – ZTE Open. Wyposażony w zaawansowane funkcje telefon wnosi zupełnie nową jakość na rynek smartfonów. Jako jeden z pięciu największych producentów smartfonów na świecie, ZTE stawia sobie za cel dostarczenie swoim globalnym klientom więcej opcji wyboru oraz najwyższej klasy technologie, które pozytywnie wpłyną na ich jakość życia” – powiedział Dai Wenhong, VP, ZTE Corporation.

O Mozilli
Mozilla od ponad dekady jest pionierem innowacyjnych rozwiązań i obrońcą wolności w Internecie. Tworzymy i promujemy otwarte standardy, umożliwiające innowacje i rozwój Sieci jako platformy dostępnej dla wszystkich. Dziś miliony użytkowników na całym świecie używają przeglądarki Firefox, aby w najwygodniejszy dla siebie sposób korzystać z Internetu na komputerach, tabletach i telefonach komórkowych. Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do odwiedzenia strony https://www.mozilla.com/press