Nowe informacje w sprawie Firefox OS na smartfony i kolejne kroki dotyczące Connected Devices

Po ogłoszeniu, że Mozilla przestanie oferować smartfony u operatorów, Ari Jaaksi, Senior Vice President, Connected Devices, poinformował, że projekt Firefox OS zostanie zamknięty wraz z wersją 2.6. W drugim wpisie na blogu dzieli się kolejnymi krokami, jakie będą podejmowane w kwestii Connected Devices. Między innymi Product Innovation Process do identyfikowania nowych produktów Internetu Rzeczy i niektóre projekty, które już przeszły pierwsze testy takie jak SmartTV (sukces odniesiony wraz z Panasonic) oraz nowe inicjatywy takie jak FoxLink (osobisty Internet Rzeczy) i Vaani.

Cała treść blog postów

Smartfony z Firefox OS i wersja 2.6

Ostatnio ogłaszaliśmy, że przestaniemy oferować  smartfony u operatorów. Głównym powodem tej decyzji był brak możliwości stworzenia unikalnej na rynku oferty dla naszych użytkowników. Zawiedliśmy również przy budowie całego ekosystemu. Nasz zespół i cała społeczność stworzyli imponującą platformę, niestety sytuacja na rynku smartfonów nie sprzyjała Mozilli.

Decyzja ta sprawiła, że podjęliśmy kolejne kroki w sprawie przyszłych wersji Firefox OS, jako że testujemy rozwiązania Connected Devices. Aby poświęcić temu projektowi całą uwagę opracowaliśmy plan zakończenia projektu smartfonów wraz z wersją Firefox OS 2.6. To oznacza również koniec Firefox Marketplace na różnych platformach: smartfony, Firefox na komputery i Firefox na Androida.

Mimo tego, że prace Mozilli nad systemem dla smartfonów zostaną zakończone z wersją 2.6, będzie on wciąż wykorzystany przy Smart TV i innych urządzeniach w przyszłości. Nasza platforma jest jak zawsze otwarta dla wolontariuszy, współpracowników i entuzjastów, którzy chcą ją ulepszać i dodawać nowe paczki aktualizacji.

Nie ma żadnych zmian w planach dotyczących współpracy z firmą Panasonic i linii produktów Smart TV. Cieszymy się, że możemy wspólnie pracować nad platformą Smart TV opartą na Firefox OS 2.6 i kolejnych. Skupimy się również na tworzeniu treści oferowanych na Smart TV.

Ciężka praca oraz powstały w jej wyniku kod są dobrą podstawą do dalszych prac nad Connected Devices oraz Siecią jako platformą. Do tego dodaliśmy ponad 30 WebAPI i udowodniliśmy, że sieć jest wystarczająco elastyczna, żeby wspierać produkty od smartfonów po telewizory – jest to także doskonały punkt wyjściowy do przejścia na kolejny etap prac przy Connected Devices.

Kolejne kroki przy Connected Devices

Ostatnio ogłosiliśmy, że Mozilla skupi się teraz na rozwoju Connected Devices i chciałbym podzielić się aktualizacjami w kwestii nowych produktów, nad którymi pracujemy w obszarze Internetu Rzeczy.

Pracujemy nad Product Innovation Process – procesem, który pomoże nam wyznaczyć ścieżki rozwoju naszych nowych produktów w zakresie Internetu Rzeczy. Ten proces motywuje nas do myślenia o pomysłach jak o start-upach, gdzie zespoły pracujące nad nimi muszą pokazać korzyści dla konsumentów na wszystkich etapach procesu tworzenia: weryfikacja (czy istnieją problemy do rozwiązania), stworzenie produktu (czy na rynku jest miejsce na taki produkt), i skalowanie.

Na dziś mamy projekty, które już przeszły pierwsze testy, takie jak SmartTV (sukces odniesiony wraz z Panasonic) oraz nowe inicjatywy takie jak FoxLink (osobisty Internet Rzeczy) i Vaani. Pracujemy nad tym, aby projektem mogły wkrótce zająć się osoby spoza organizacji.

Oczywiście Boot to Gecko (b2g) pozostaje otwartym systemem operacyjnym, umożliwiającym dalszą pracę na nim.

Wchodzimy w ekscytujący obszar, jakim jest Internet Rzeczy, aby upewnić się, że użytkownicy mogą wybrać interoperacyjne, otwarte rozwiązania, a my będziemy mogli dbać o ich prawa do ochrony danych i prywatności. To w Mozilli robimy najlepiej, a pojawiające się szanse i wyzwania sprawiają, że możemy skupić się na tej nowej, niezwykle interesującej fazie rozwoju Internetu!