Kategorie: Mozilla News

Pomóż nam przekazać ważną wiadomość: szyfrowanie ma znaczenie

Autor: Mark Surman, Executive Director, Mozilla Foundation

Internet w dzisiejszych czasach to jedno z najważniejszych globalnych i ogólnodostępnych źródeł. Jest otwarty, darmowy i niezbędny w naszym codziennym życiu. To miejsce gdzie rozmawiamy, gramy, robimy transakcje i zakupy. To też miejsce, w którym tworzymy, uczymy się i organizujemy.

To wszystko jest możliwe dzięki zestawowi najważniejszych zasad. Podobnie jak przekonanie, że prywatność i bezpieczeństwo jednostek jest kwestią fundamentalną.

Mozilla jest wierna tym zasadom i utrzymywaniu Internetu jako globalnego, otwartego źródła. To również oznacza identyfikowanie zagrożeń. Ostatnio, jednym z rosnących zagrożeń dla otwartego Internetu są próby osłabienia znaczenia szyfrowania.

Szyfrowanie jest kluczowe dla bezpiecznego Internetu. Jest to kodowanie danych, które może być odblokowane tylko przez ludzi ze specjalnym kluczem, takich jak wysyłający i odbierający wiadomość. Użytkownicy Internetu bazują na szyfrowaniu każdego dnia, często nie zdając sobie z tego sprawy, a pozwala ono na niesamowite rzeczy. Chroni ono nasze emaile, dane wyszukiwania i dane medyczne. Pozwala nam bezpiecznie korzystać z konta bankowego i robić zakupy online. Chroni dziennikarzy i ich źródła, ludzi walczących o prawa człowieka i informatorów.

Szyfrowanie nie jest luksusem – jest koniecznością. Dlatego Mozilla zawsze traktuje je poważnie: jest to część naszego zaangażowania w ochronę Internetu jako publicznego źródła, które jest otwarte i dostępne dla wszystkich.

Agencje rządowe i organy ścigania na całym świecie proponują politykę, która naruszy bezpieczeństwo użytkowników poprzez osłabienie szyfrowania. Argumentują to tym, że szyfrowanie często pomaga złym ludziom. Prawda jest taka, że szyfrowanie jest niezbędne dla wszystkich, którzy używają Internetu. Szanujemy obawy władz, ale sądzimy, że propozycja osłabienia szyfrowania – szczególnie wykorzystanie tzw. backdoors – poważnie naruszyłaby bezpieczeństwo wszystkich użytkowników Internetu.

W Mozilli kontynuujemy rozwijanie projektów takich jak Let’s Encrypt, darmowego, zautomatyzowanego certyfikatu Sieci, aby ułatwić każdemu prowadzenie zaszyfrowanej strony. Opracowany przy współpracy z Electronic Frontier Foundation, Cisco, Akamai i innymi organizacjami, Let’s Encrypt jest przykładem tego jak Mozilla używa technologii do zapewnienia większego bezpieczeństwa w Internecie.

Jednak kiedy coraz więcej rządów proponuje stosowanie taktyk takich jak backdoors, technologia sama w sobie nie będzie wystraczająca. Będziemy potrzebowali wsparcia społeczności Mozilli – i szerszej publiczności. Chcemy ich zmotywować, aby powiedzieli wybranym przez nich władzom, że prywatność i bezpieczeństwo nie mogą być traktowane opcjonalnie. Możemy odegrać kluczową rolę, jeśli rozprzestrzenimy tę wiadomość.

Wiemy, że jest to ciężka droga. Większość ludzi nie wie czym jest szyfrowanie lub sądzi, że nie może wiele zrobić w sprawie prywatności online.

Dlatego przy wsparciu naszej społeczności, zaczynamy międzynarodową kampanię edukacyjną. W najbliższych tygodniach Mozilla podzieli się filmikami, postami i innymi materiałami, aby zwrócić uwagę na szyfrowanie. Już dziś możesz obejrzeć pierwsze wideo – pokazuje dlaczego kontrolowanie prywatnych informacji jest kluczowe. Co ważne, może ono być dobrym pretekstem do rozpoczęcia dyskusji z rodziną i przyjaciółmi i zmotywowania ich do myślenia o prywatności i bezpieczeństwie online.

Jeśli uda nam się poinformować miliony użytkowników o podstawach szyfrowania i jego roli w naszym codziennym życiu, będziemy mieli podstawy do poproszenia ich o pomoc w odpowiednim czasie. Wiemy, że ten czas nadejdzie wkrótce w wielu krajach na całym świecie. Możesz dołączyć poprzez obejrzenie, dzielenie się i rozmawianie o nagranych przez nas filmikach, w najbliższych dniach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i przyłączyć się do kampanii Mozilli, odwiedź mzl.la/encrypt. Mamy nadzieję, że przyłączycie się do nas i będziecie wspierać szyfrowanie.

Więcej od Mozilli o szyfrowaniu (po angielsku) 

Strona: Let’s Encrypt
Mozilla i szyfrowanie
Video 1: Prywatność pozwala być sobą
Video 2: Poznaj szyfrowanie
Mozilla przedstawia zasady nadzoru dla bezpiecznego i zaufanego internetu
Strona: #IStandWithMozilla
Blog post: Kontynuujemy dyskusję o szyfrowaniu i firmie Apple: nowe wideo od Mozilli
Blog post: Zasady nadzoru dla bezpiecznego i zaufanego internetu
Blog post: Wstawiamy się za firmą Apple, aby walczyć o bezpieczeństwo 
Blog post: Szyfrowanie, dziennikarstwo i wolność słowa
Blog post: Bezpieczeństwo użytkowników polega na szyfrowaniu
Blog post: Jak każdy użytkownik Internetu może bronić szyfrowania?