Kategorie: Firefox Mozilla News

Przedstawiamy nowego Firefoksa: Firefox Quantum

Szybki. Naprawdę szybki. Firefox Quantum jest ponad dwa razy szybszy od Firefoksa sprzed 6 miesięcy. Napędzany rdzeniowym silnikiem opartym na nowej technologii opracowanej przez naszą zaawansowaną grupę badawczą Firefox pozwoli Ci robić to, co umiesz najlepiej. Teraz możesz odwiedzać mnóstwo stron i bez obaw otwierać miliony kart, ponieważ Firefox Quantum zużywa mniej pamięci niż konkurencja. Twój komputer będzie Ci wdzięczny. 🙂

Jest to zdecydowanie największa aktualizacja, jaką mieliśmy od czasu uruchomienia Firefoksa 1.0 w 2004 roku – lepsza pod każdym względem. Instalując ją teraz, od razu zauważysz różnicę. Jeśli jesteś ciekawy, co zmieniliśmy, czytaj dalej.

Pierwszą rzeczą, którą zauważysz, jest szybkość. Otwórz kilka kart i baw się dobrze. Drugą rzeczą jest nowy interfejs użytkownika (UI). Tę inicjatywę nazwaliśmy Photon, a jej celem jest modernizacja i ujednolicenie wszystkiego, co jest związane z Firefoksem, przy użyciu nowego szybkiego silnika. Zgadłeś: interfejs użytkownika Photon jest niesamowicie szybki i płynny. Aby stworzyć projekt Photon nasz zespół zbadał, w jaki sposób użytkownicy korzystają z sieci. Przyjrzeliśmy się sprzętowi z całego świata, aby Firefox wyglądał świetnie na każdym ekranie i upewniliśmy się, że Firefox działa jak Firefox, niezależnie od używanego urządzenia. Nasi projektanci stworzyli system, który jest dopasowany nie tylko do obecnego sprzętu, ale pozwoli nam rozwijać się w przyszłości.

Wprowadziliśmy wiele usprawnień w zakresie wydajności w rdzeniu przeglądarki i dodaliśmy nowy silnik CSS, Stylo, który lepiej wykorzystuje dzisiejszy sprzęt z wieloma rdzeniami, zoptymalizowanymi pod kątem niskiego zużycia energii. Firefox został ulepszony tak, aby karta, na której jesteś była traktowana priorytetowo, lepiej wykorzystując cenne zasoby systemowe. Bazowaliśmy na zmianach, które zostały wprowadzone w czerwcu. Ale to jeszcze nie koniec. David Bryant, który pierwszy wspomniał o Projekcie Quantum, wyjaśnia, jakie mamy plany i co robimy, aby nadal poprawiać wydajność przeglądarki.

W ramach koncentrowania się na doświadczeniach użytkowników i wydajności w Firefoksie Quantum, Google stanie się naszą nową domyślną wyszukiwarką w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Dzięki 60 wyszukiwarkom zainstalowanym w ponad 90 językach, Firefox oferuje większy wybór dostawców wyszukiwania niż jakakolwiek inna przeglądarka.

Wprowadzenie wszystkich tych zmian w Firefoksie to nie lada wyczyn. Pracownicy i wolontariusze z całego świata pracowali w rekordowym czasie, aby stworzyć najlepszego Firefoksa. Zobaczmy, co udało nam się osiągnąć w ubiegłym roku.

Nowy Firefox Quantum w liczbach:

(więcej ciekawostek na blogu Firefox Frontier)

Ilu autorów dodało kod?

  • Ponad 700 autorów udostępniło swój kod od czasu wydania 6 sierpnia.

Ilu wolontariuszy przyczyniło się do rozwoju kodu?

  • 80 autorów z całego świata, z niemal każdej strefy czasowej!

Na ile sposobów można dostosować pasek narzędzi w nowej przeglądarce Firefox?

  • Istnieje 265,252,859,191,742,656,903,069,040,640,000 sposobów na dostosowanie nowego paska narzędzi w Firefoksie!

Słyszeliśmy już kilka opinii o Firefox Quantum, kiedy był jeszcze w fazie beta, oto kilka z nich:

“[Firefox] flies.” — @DaveVoyles

“This is called mind blowing stuff.” — @sndp_007

“Flipping fast” — @cubicgarden

“It’s quite a leap” or “IT’S SO FAST” — @felixreiseberg

“Its speed is 😍😍” — @sayo_paul

Przetestuj nowego Firefoksa dla systemów Windows, Mac lub Linux. Nowy wygląd będzie też dostępny na iOS i Androidzie.

O pracy, jaką włożyliśmy w stworzenie Firefox Quantum oraz kolejnych zmianach, które będą wprowadzane, moglibyśmy jeszcze długo opowiadać. Ale teraz powinieneś przestać czytać i pobrać nowego Firefoksa. To z pewnością poprawi Ci humor!

Pobierz tu:  iOS  Android Desktop