Kategorie: Mozilla News

Tygodniowy festiwal dla lepszego internetu

Już za tydzień Mozilla organizuje spotkanie technologów, aktywistów i artystów, aby rozmawiać o największych problemach dotyczących internetu

Stan internetu zaczyna się pogarszać. Ataki ransomware, trollowanie i inwigilacja na szeroką skalę są zagrożeniem dla zdrowia internetu.

„Internet zagościł w naszym życiu w sposób, którego sobie wcześniej nie wyobrażaliśmy. Dostęp do sieci nie jest już dobrem luksusowym, a podstawą życia w XXI wieku. Wirusy to nie są już pojedyncze ostrzeżenia dotyczące jednego urządzenia. To realne zagrożenia, które mogą zakłócać pracę szpitali, rządów, jak i całych miast” – mówi Mark Surman, Executive Director w Mozilli.

Jest również wiele pozytywnych aspektów internetu. Każdego dnia tworzą się nowe społeczności niezależnie od odległości dzielących jej członków. Start-upy i artyści mają dostęp do globalnych zasobów, a projekty open-source stawiają innowację i integrację przed zyskami.

Chcąc naprawić to, co złe i uwidocznić to, co dobre, Mozilla ponownie organizuje MozFest, coroczny festiwal w Londynie i postanawia się zająć tymi kwestiami.

W październiku odbędzie się już 8. edycja wydarzenia, na które przybędzie prawie dwa tysiące technologów, hakerów i aktywistów z całego świata.

Podczas tegorocznego festiwalu odbędą się m.in.:

 • The Glass Room – siostrzane wydarzenie organizowane przez Mozillę i Tactical Tech. To londyński sklep typu „pop-up”, który przywodzi na myśl odcinek serialu „Black Mirror”. Niby-sklep technologiczny będzie otwarty przez dwa tygodnie w centrum Londynu. The Glass Room nie będzie sprzedawał produktów, a będzie wyłącznie interaktywną wystawą pokazującą rolę, jaką pełni technologia w społeczeństwie.
  Adres: 69-71 Charing Cross Road, Londyn.
  Godziny otwarcia: od 25 października do 21 listopada, w godzinach 12:00 – 20:00

 • Tygodniowy festiwal. Trzy dni to zdecydowanie za mało czasu, aby uzdrowić internet. Dlatego po raz pierwszy MozFest będzie trwał aż tydzień. „MozFest House” rozpocznie się 23 października, w poniedziałek i potrwa do piątku (27 października). Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty, wykłady i pokazy filmowe w siedzibie Royal Society of Arts (program zawiera m.in. MisinfoCon London, event szukający rozwiązań na dezinformację w sieci; Detox & Defend for Women – warsztaty z prywatności online dla kobiet oraz wiele więcej). Kulminacja festiwalu odbędzie się zgodnie z tradycją, w weekend 27-29 października, w budynku Ravensbourne College.

 • 320 interaktywnych sesji w sobotę i niedzielę, prowadzonych przez międzynarodowych ekspertów z zakresu: prywatności i bezpieczeństwa; włączenia cyfrowego; decentralizacji; edukacji i otwartości. Oto tylko 5 z nich:
 • Prywatność w wirtualnej rzeczywistości – podczas sesji będzie można się dowiedzieć jak nasze najbardziej poufne dane mogą być wykorzystane przeciwko nam w internecie
 • Dekolonizacja sieci, pokazująca jak społeczności w czarnej diasporze wykorzystują internet aby przeciwdziałać fałszywej narracji i wprowadzać zmiany w świecie rzeczywistym
 • Skaner ciała 3D, umożliwiający uczestnikom budowanie pozornie złożonego sprzętu przy użyciu Rasberry Pis
 • CryptoZombie, interaktywne wprowadzenie do podstaw szyfrowania
 • Walka z fake news w bibliotece, czyli jak bibliotekarze mogą pomóc w zwalczaniu dezinformacji w sieci

 

Więcej informacji o MozFest znajduje się na stronie: https://mozillafestival.org/.