Kategorie: Firefox Mozilla News

Firefox jeszcze lepszy. WebVR i nowe funkcje przyspieszające działanie od dziś dostępne w Firefoksie

Nick Nguyen, 8 sierpnia 2017

Pewnie zauważyliście już, że ciężko pracujemy nad tym, żeby Firefox był szybszy i lepszy niż kiedykolwiek. Dziś przekazujemy Wam nasze najlepsze jak do tej pory wydanie, w którym dostępne są technologie dla twórców oraz udogodnienia poprawiające jakość korzystania z przeglądarki dla wszystkich użytkowników.

Zobaczmy, co nowego znajdziecie w dzisiejszym wydaniu:

WebVR otwiera zupełnie możliwości dla WWW

Poza nową, super szybką i wieloprocesową bazą, wprowadzamy przełomową funkcję, dzięki której korzystanie z sieci wkracza na zupełnie nowy poziom. Firefox na Windowsa jest pierwszą desktopową przeglądarką, która wspiera WebVR dla wszystkich użytkowników, umożliwiając doświadczenie rozrywki kolejnej generacji w wirtualnej rzeczywistości.

WebVR pozwala deweloperom i artystom tworzyć w VR, a użytkownicy mogą przeglądać te treści za pomocą Firefoksa. Niezależnie od tego, czy masz już Oculus Rift lub HTC Vive – lub ciągle jesteś niezdecydowany – Firefox przybliża Cię do korzystania z rozwiązań VR. Kiedy znajdziesz grę lub aplikację, która wspiera VR, wystarczy kliknąć na ikonkę gogli widoczną na stronie. Możesz nawigować i kontrolować wirtualną rzeczywistość przy pomocy kontrolerów i własnych ruchów.

Jeśli jesteś gotowy na wypróbowanie wirtualnej rzeczywistości w Firefoksie, rosnąca społeczność twórców zaczęła już dodawać treści dzięki WebVR. Odwiedź vr.mozilla.org aby zobaczyć treści zbudowane przy użyciu A-Frame, wygodnego frameworka do tworzenia w wirtualnej rzeczywistości. Nasz ulubiony to A Painter. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia i ciężkiej pracy zespołu Mozilla VR, który ściśle współpracował z partnerami z branży, twórcami przeglądarek i deweloperami. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej, przeczytaj blog post Seana White’a na Medium.

Panel wydajności – dostosuj ustawienia

Dzięki wieloprocesowej architekturze, Firefox może z łatwością obsługiwać skomplikowane strony, szczególnie kiedy masz otwartych kilka takich stron jednocześnie. Opracowaliśmy optymalne rozwiązanie dla większości urządzeń, ale jeśli lubicie sami szperać w ustawieniach, możecie dopasować procesy do swoich upodobań. Ustawienia znajdziecie na dole sekcji Główne w Opcjach.

Wskazówka: jeśli Twój komputer ma dużo RAM-u (na przykład 8GB) możesz zwiększyć liczbę procesów z 4 fabrycznie ustawionych w Firefoksie. To sprawia, że Firefox działa jeszcze szybciej, mimo, że zużywa więcej pamięci. W naszych testach na Windowsa 10, Firefox zużywa mniej pamięci niż Chrome, nawet z 8 działającymi procesami.

Szybszy start przy dużej liczbie kart

Jesteś zbieraczem kart? Jako część naszego projektu Quantum Flow, który ma zwiększyć wydajność, znacząco zredukowaliśmy czas, jaki potrzebny jest do włączenia przeglądarki, kiedy macie zapisane karty z poprzedniej sesji. O ile szybciej jest teraz? Dietrich Ayala, członek naszej społeczności przeprowadził interesujący eksperyment, porównując, ile czasu zajmuje otwarcie różnych wersji Firefoksa, z otwartymi 1 691 kartami. Wynik? To, co wcześniej zajmowało prawie 8 minut, teraz zajmuje 15 sekund.

Szybszy i bardziej stabilny Firefox dla 64-bitowego Windowsa

Jeśli korzystasz z 64-bitowej wersji Windowsa (sprawdź tu), powinieneś dzisiaj ściągnąć i ponownie zainstalować Firefoksa, ponieważ nowe wydanie to 64-bitowa wersja przeglądarki, która jest mniej podatna na utratę pamięci i przerwę w działaniu. Z naszych testów wynika, że 64-bitowa wersja redukuje błędy o 39% na urządzeniach z 4GB RAM-u.

Jeśli nie przeprowadzasz aktualizacji ręcznie, nie martw się. Mamy w planach automatyczne przekierowanie użytkowników 64-bitowego Windowsa do 64-bitowego Firefoksa w kolejnym wydaniu.

Szybsze wyszukiwanie

Codziennie czegoś szukamy – wiedzy z Wikipedii, wymarzonego produktu na Amazonie albo wideo na YouTubie.

Nowe wydanie Firefoksa umożliwia szybkie przeszukiwanie wielu stron prosto z pola do wpisywania adresu strony. Wpisz swoje pytanie, a potem wybierz wyszukiwarkę, z której chcesz skorzystać.

 

Możesz wybierać między Yahoo, Google, Bing, Amazonem, DuckDuckGo, Twitterem i Wikipedią. Możesz też dostosować listę do własnych potrzeb w Ustawieniach.

Jeszcze więcej

Poniżej lista jeszcze kilku interesujących ulepszeń:

  • Części stron, które używają Flasha muszą teraz otrzymać pozwolenie do działania. Poprawia to żywotność baterii, ochronę i stabilność oraz jest krokiem naprzód w kierunku wyłączenia Flasha całkowicie.
  • Możesz przenieść menu boczne na prawą stronę okna.
  • Firefox na Androida został przetłumaczony na grecki i język laotański.
  • Uproszczony proces drukowania przez podgląd.

Jak zawsze, możesz przeczytać wszystko w informacjach o wydaniu, a deweloperzy mogą przeczytać więcej o nowych API na blogu Hacks.

Pracujemy nad kolejnymi usprawnieniami!