Kategorie: Firefox OS

Mozilla ogłasza globalną ekspansję systemu operacyjnego Firefox OS

Osiemnastu głównych operatorów wesprze inicjatywę wprowadzenia urządzeń Otwartej Sieci; pierwsze rynki ogłoszone

Pierwsze urządzenia od Alcatel One Touch, LG i ZTE, a wkrótce również Huawei

Mozilla przedstawiła dzisiaj na konferencji prasowej poprzedzającej rozpoczęcie targów Mobile World Congress w Barcelonie pierwszą komercyjną wersję swojego otwartego ekosystemu na urządzenia przenośne – Firefox OS. Ogłosiła również plany operatorów dotyczące wprowadzania na rynek urządzeń z tym systemem. Pierwsza seria urządzeń z Firefox OS będzie dostępna dla klientów w Brazylii, Kolumbii, Meksyku, Czarnogórze, Polsce, Serbii, Hiszpanii, Wenezueli oraz na Węgrzech. Kolejne rynki zostaną ogłoszone wkrótce.

Do chwili obecnej swoje zaangażowanie w inicjatywę wprowadzenia urządzeń Otwartej Sieci potwierdziło 17 głównych operatorów na całym świecie: América Móvil, China Unicom, Deutsche Telekom, Etisalat, Grupa Hutchison Three, KDDI, KT, MegaFon, Qtel, SingTel, Smart, Sprint, Grupa Telecom Italia, Telefónica, Telenor, TMN oraz VimpelCom. Telstra w inicjatywie Mozilli widzi szansę na zapewnienie swoim klientom dostępu do innowacyjnych technologii przenośnego Internetu. Szerokie grono operatorów wspierających system Firefox OS Mozilli stanowi wyraz znaczącego poparcia całej branży na rzecz elastycznej i pozbawionej ograniczeń platformy mobilnej.

MPCFINALONE

Smartfony z Firefox OS to pierwsze urządzenia w całości oparte na standardach Otwartej Sieci, co umożliwia opracowywanie każdej funkcji w postaci aplikacji HTML5. Aplikacje internetowe uzyskują dostęp do wszystkich możliwości urządzenia z pominięciem przeszkód typowych dla protokołu HTML5 na urządzeniach przenośnych, co gwarantuje istotny wzrost wydajności. Elastyczność platformy umożliwia operatorom łatwe dostosowywanie interfejsu oraz rozwijanie usług dopasowanych do indywidualnych potrzeb ich klientów.

Mozilla współpracuje z producentami smartfonów – firmą Alcatel (TCL) LG i ZTE – nad opracowaniem pierwszych urządzeń z Firefox OS, natomiast Huawei planuje dołączyć do prac później w tym roku. Opracowywane urządzenia będą oparte na procesorach mobilnych Snapdragon™ firmy Qualcomm. Ponadto Mozilla podpisała umowy strategiczne z wiodącymi dostawcami treści i usług (więcej informacji w dedykowanej notatce prasowej). Użytkownicy otrzymają do dyspozycji na swoich smartfonach dynamiczne, bogate i otwarte środowisko aplikacji, zapewniające łatwy dostęp do ulubionych stron internetowych i funkcji (m.in. Facebook i Twitter), dzięki szybkiemu i prostemu w obsłudze interfejsowi oraz wbudowanym funkcjom kontroli kosztów połączeń.

„Firefox OS zapewnia użytkownikom urządzeń mobilnych na całym świecie wolność wyboru i nieustającą innowacyjność, które są charakterystyczne dla rozwiązań Otwartej Sieci” – mówi Gary Kovacs, CEO Mozilli. „Dzięki wsparciu naszej Społeczności oraz partnerów zaangażowanych w ten projekt, możemy realizować nasz cel wyrównania szans i dostarczenia nieograniczonych zasobów treści i usług, które odpowiedzą na zróżnicowane potrzeby kolejnych 2 miliardów internautów”.

FirefoxOS_for_press_release

Wstępną, „pierwszą falę” wprowadzenia urządzeń Otwartej Sieci ogłosiły firmy América Móvil, Deutsche Telekom, Telefónica i Telenor, które zamierzają udostępnić telefony w połowie bieżącego roku. Więcej informacji na temat planów wdrożeniowych poszczególnych operatorów można znaleźć poniżej

América Móvil

„Firma América Móvil wspiera wprowadzenie nowego systemu operacyjnego Mozilli, ponieważ stanowi on doskonałą alternatywę dla naszych klientów. Otwarta platforma oparta na standardach internetowych tworzy środowisko sprzyjające rozwijaniu niezliczonych aplikacji” – mówi Marco Quatorze, Dyrektor Marketingu w América Móvil. „Nasza firma podjęła zobowiązanie wprowadzenia na rynek telefonów z systemem Firefox OS w ciągu 2013 roku”.

Deutsche Telekom

„Partnerska współpraca jest istotną metodą wytyczania drogi dla innowacji technologicznych. Polegamy na otwartych platformach, ponieważ chcemy dać naszym klientom wolność wyboru” – powiedział Rene Obermann, prezes zarządu firmy Deutsche Telecom, podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie. „Dlatego też wspieramy starania Mozilli na rzecz stworzenia innowacyjnego i otwartego standardu obsługującego mobilne terminale. Wprowadzenie na rynek europejski pierwszego smartfona z Firefox OS jest ważnym krokiem ku większej konkurencyjności różnych środowisk operacyjnych”.

Etisalat

Ahmad Abdulkarim Julfar, CEO Etisalat Group powiedział: “Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy być częścią tego innowacyjnego przedsięwzięcia i wesprzeć Mozillę we wprowadzeniu nowego systemu operacyjnego. Smartfony z Firefox OS będą cennym rozszerzeniem naszego portfolio – zapewnią naszym klientom bogate i spersonalizowane doświadczenia. Wspieramy tę inicjatywę i gratulujemy Mozilli postępów w jej rozwoju“.

Grupa Hutchison Three

„Grupa Hutchison Three wspiera inicjatywę Mozilli dążącą do promocji otwartego podejścia do usług wśród operatorów oraz dostarczenia nowym użytkownikom smartfonów w bardziej przystępnych cenach”– powiedział Christian Salbaing, wiceprezes Hutchison Whampoa Europe. Wierzymy, że wprowadzenie Firefox OS na urządzenia przenośne przyczyni się do zwiększenia konkurencji na rynku systemów operacyjnych, zapewni większy wybór klientom oraz – miejmy nadzieję – obniży ogólne koszty urządzeń. Dzięki temu smartfony i zaawansowane usługi znajdą się w zasięgu większej liczby naszych klientów”.

KDDI

„Z przyjemnością ogłaszamy wprowadzenie smartfonów z Firefox OS na rynek japoński w perspektywie jednego roku do dwóch lat” – powiedział Takashi Tanaka, CEO KDDI. „Spodziewamy się, że to posunięcie zapewni naszym klientom większy wybór i zwiększy atrakcyjność korzystania z technologii mobilnych. Platforma oparta na otwartych standardach sieciowych wniesie do środowiska element innowacyjności i uczciwej konkurencji. Ta koncepcja doskonale wpisuje się w naszą strategię. Z myślą o wspieraniu jej realizacji grupa KDDI blisko współpracuje z Mozillą na rzecz rozwoju Firefox OS, zwłaszcza w obszarze połączeń sieciowych i zabezpieczeń”.

KT

Dr Suk-Chae Lee, CEO firmy KT, stwierdził, że „wraz z transformacją istniejącej sieci w sieć All-IP następnej generacji, wszelkiego rodzaju informacje i usługi, na przykład połączenia głosowe, dane i multimedia, będą przesyłane za pośrednictwem właśnie takiej sieci. Firefox OS bazuje na protokole HTML5, upraszczającym dostęp do usług w sieci All-IP za pośrednictwem różnych urządzeń i platform. KT w pełni wspiera inicjatywę Firefox OS, stanowiącą szansę na szybszą dystrybucję wirtualnych dóbr, napędzających rozwój naszej globalnej gospodarki”.

MegaFon

„Pojawienie się nowego gracza kierującego się zasadami otwartości i wieloplatformowości oraz wspieranego przez inne firmy na rynku postrzegamy jako pozytywny sygnał dla całej branży”– powiedział Vitaly Starodubov, dyrektor operacyjny jednostki MegaLabs.

SingTel

Paul O’Sullivan, CEO Group Consumer, SingTel, powiedział: “W SingTel wierzymy w zapewnianie naszym klientom szerokiego wyboru i kierujemy się rozwojem innowacji, tak więc cieszymy się na możliwości jakie przyniesie otwarty mobilny ekosystem bazujący na technologii HTML5.”

Smart

Orlando B. Vea, główny konsultant ds. technologii bezprzewodowych w firmie Smart, powiedział: „Z niecierpliwością czekamy na wprowadzenie Firefox OS na rynek, ponieważ przyczyni się to do wyeliminowania podziałów w świecie usług cyfrowych. Technologia oparta na protokole HTML5 umożliwi wprowadzenie na rynek przystępnych cenowo urządzeń przenośnych działających w otwartym, mobilnym środowisku. Ta koncepcja jest zgodna z naszą wizją udostępnienia mobilnych połączeń internetowych wszystkim naszym klientom”.

Sprint

„Firma Sprint wspiera otwarte i mobilne środowisko systemowe zwiększające swobodę oraz kreatywność twórców aplikacji”– powiedział Fared Adib, SVP, dział rozwoju produktów i operacji w firmie Sprint.  „Firefox OS zapewni deweloperom zupełnie nowy poziom swobody opracowywania innowacyjnych aplikacji ku uciesze naszych klientów”.

Telefónica

 „Rok 2013 stanowi początek nowej ery w dziejach naszej branży, charakteryzującej się otwartymi standardami”– powiedział Cesar Alierta, prezes i dyrektor generalny firmy Telefónica. „Dla firmy Telefónica, jak również dla całej branży telekomunikacyjnej, Firefox OS jest niezwykle ważną strategiczną inicjatywą, która może zmienić dominujący na rynku cyfrowym łańcuch wartości. Jest to istotny krok w kierunku przywrócenia równowagi w branży telekomunikacyjnej, ponadto inicjatywa ta cieszy się szerokim poparciem branżowym. Jestem niezmiernie zadowolony, że nasi klienci w Brazylii, Kolumbii, Hiszpanii i Wenezueli jako jedni z pierwszych na świecie będą mieli szansę wypróbować Firefox OS i z niecierpliwością czekam na możliwość udostępnienia systemu klientom firmy Telefónica na całym świecie.

Telenor

„Firma Telenor z przyjemnością nawiązała partnerstwo z Mozillą i innymi znaczącymi graczami odnośnie rozwoju systemu Firefox OS na urządzenia przenośne. Ta inicjatywa jest dla nas szansą na zaoferowanie większej liczbie naszych klientów szerszego wyboru i swobodnego dostępu do bogactwa mobilnych usług internetowych, jak również połączenia kolejnych miliardów naszych klientów z Internetem”– powiedział CEO Telenor, Jon Fredrik Baksaas.

TMN

„Firma TMN nieustannie poszukuje najlepszych dostępnych na rynku okazji, koncentrując się na rozwiązaniach ze sprawdzonym potencjałem rozwojowym, mogących otworzyć przed nami nowe drogi ku zapewnieniu satysfakcji naszych klientów i bezproblemowej integracji usług. Partnerstwo TMN i Mozilli w związku z wprowadzeniem nowego systemu operacyjnego Firefox OS ma wielkie znaczenie dla rynku usług telekomunikacyjnych w Portugalii za sprawą zwiększenia liczby platform, interfejsów użytkownika i środowisk dostępnych dla użytkowników urządzeń przenośnych”– powiedział Luís Avelar, dyrektor marketingu w Grupie Portugal Telecom.

VimpelCom

„Większość naszych klientów mieszka w krajach, w których można zaobserwować gwałtowny wzrost popytu na mobilny dostęp do Internetu i aplikacji OTT” – powiedział Jo Lunder, CEO VimpelCom. „Firma VimpelCom dąży do wprowadzenia płynnej integracji między aplikacjami OTT a naszymi podstawowymi usługami komunikacji mobilnej. Wspieramy rozwój otwartych standardów, czego naturalną konsekwencją była decyzja o poparciu inicjatywy dotyczącej Firefox OS – jednego z najbardziej ekonomicznych, alternatywnych systemów operacyjnych na smartfony”.

Qualcomm

„Qualcomm blisko współpracuje z Mozillą nad optymalizacją systemu Firefox OS pod nasze procesory Snapdragon™” – powiedział Christiano Amon, EVP, Qualcomm Technologies, Inc. i Co-Pressident, Qualcomm Mobile and Computing. „Ta integracja oprogramowania ze sprzętem pozwoliła nam na dostarczenie zaawansowanych możliwości sieciowych HTML5, jakie wcześniej nie były możliwe na urządzeniach mobilnych.”

Analityk Rynku

„Imponujące grono operatorów, którzy zgłosili swój udział w dystrybucji urządzeń z systemem Firefox OS, stanowi wyraźne potwierdzenie potencjału nowej platformy i sygnał, że rok 2013 może stać się przełomowy pod względem obecności Mozilli na rynku urządzeń mobilnych”­ – mówi John Jackson, wiceprezes ds. badań w firmie IDC. „Zróżnicowanie operatorów wspierających inicjatywę, którzy prowadzą działalność zarówno na rynkach rozwiniętych, jak i wschodzących, stanowi mocne przypieczętowanie możliwości nowej platformy oraz jej atrakcyjności dla autorów innowacyjnych rozwiązań. Dzięki zaangażowaniu operatorów oraz postępom we współpracy z producentami urządzeń i dostawcami treści Mozilla jest w stanie odpowiedzieć na wyzwania utrzymania skalowalnej dystrybucji przy jednoczesnym zapewnieniu przejrzystej ścieżki osiągania zysków. Oba te zagadnienia mają kluczowe znaczenie dla przyciągnięcia deweloperów i zbudowania ich lojalności”.

Nowa marka Firefox OS

Na konferencji prasowej podczas targów Mobile World Congress Mozilla ujawniła również założenia kampanii brandingowej systemu operacyjnego Firefox OS. Nowy wizerunek marki koncentruje się wokół koncepcji „uwolnienia lisa”, podkreślającej zalety systemu Firefox OS: zabawa i przyjazność dla użytkownika, pomoc i ochrona, szybkość i moc.

Więcej informacji

Zapraszamy do zapoznania się z systemem operacyjnym Firefox OS na stoisku Mozilli (F.20, sala 8.1) na terenie targów Fira Gran Via w Barcelonie (Hiszpania), w dniach 25–28 lutego 2013 r.

Dodatkowe materiały, na przykład wysokiej rozdzielczości grafiki Firefox OS, film b-roll oraz odnośniki do informacji prasowych operatorów i producentów OEM można znaleźć pod adresem: https://blog.mozilla.org/press.

 

###

 

Informacje o Mozilli

Mozilla od ponad dekady jest pionierem innowacyjnych rozwiązań i obrońcą wolności w Internecie. Z pomocą naszej Społeczności tworzymy i promujemy otwarte standardy, umożliwiające innowacje i rozwój Sieci jako platformy dostępnej dla wszystkich. Dziś miliony użytkowników używają przeglądarki Mozilla Firefox, aby w najwygodniejszy dla siebie sposób korzystać z Internetu na komputerach, tabletach i telefonach komórkowych. Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do odwiedzenia strony: https://www.mozilla.org/mwc.

Informacje o firmie América Móvil

Firma América Móvil jest wiodącym dostawcą zintegrowanych usług telekomunikacyjnych w krajach Ameryki Łacińskiej.  Pod koniec września 2012 r. firma miała pod swoją pieczą 255,9 mln abonentów połączeń bezprzewodowych, 30,3 mln linii telefonicznych, 16,7 mln linii szerokopasmowego dostępu do Internetu oraz 15,8 mln abonentów telewizyjnych.

Informacje o firmie Deutsche Telekom

Deutsche Telekom jest jednym z wiodących dostawców zintegrowanych usług telekomunikacyjnych na świecie, obsługującym ponad 131 mln klientów połączeń bezprzewodowych, 33 mln stałych linii telefonicznych oraz 17 mln stałych linii szerokopasmowego dostępu do Internetu (stan z 30 września 2012 r.). Grupa oferuje swoim klientom stałe połączenia sieciowe, usługi i produkty z zakresu komunikacji bezprzewodowej, dostępu do Internetu oraz IPTV, a także rozwiązania ICT skierowane do klientów biznesowych i korporacyjnych. Firma Deutsche Telekom jest obecna w 50 krajach i liczy ponad 230 000 pracowników w placówkach na całym świecie. W roku finansowym 2011 grupa wypracowała zyski wartości 58,7 mld euro, z czego ponad połowa pochodziła z operacji poza terenem Niemiec (stan na 31 grudnia 2011 r.).

Informacje o firmie Etisalat

Silne zaangażowanie w rozwój doskonałości i innowacji uczyniło z firmy Etisalat jedną z najszybciej rozwijających się grup telekomunikacyjnych na świecie, dynamicznie rosnącą na rynkach afrykańskim i azjatyckim. Jej działania w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zlokalizowanych na strategicznym styku Wschodu z Zachodem, sprawiają że Etisalat jest bliskowschodnim centrum usług z zakresu Internetu, połączeń głosowych, transmisji, roamingu i obsługi danych przedsiębiorstw. Etisalat został nagrodzony tytułem „Best Operator” 10 razy od 2006 roku oraz tytułem „Best Wholesale Provider” czterokrotnie w ciągu ostatnich trzech lat. Obsługując ponad 139 milionów klientów w 15 krajach, Etisalat cały czas rozszerza zakres swoich operacji na nowe rynki. Zapraszamy do odwiedzenia stanowiska firmy Etisalat na Mobile World Congress (Hall 2, Stand #2B110).

Informacje o KDDI Corporation

KDDI jest przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym o szerokim profilu działalności, oferującym zarówno obsługę stałych linii telefonicznych, jak i komunikację bezprzewodową, z ambicjami, by zachować wiodącą pozycję w zmiennym klimacie biznesowym.

Klientom indywidualnym firma KDDI oferuje usługi łączności bezprzewodowej (telefonii komórkowej) oraz stałe linie łącznościowe (szerokopasmowy dostęp do Internetu/telefon stacjonarny) pod nazwą „au”, realizując strategię koncepcji konwergentnego modelu telekomunikacji FMBC (Fixed Mobile and Broadcasting Convergence). Portfolio usług firmy KDDI dla klientów biznesowych obejmuje usługi w zakresie technologii informatycznych i telekomunikacyjnych (ICT, Information and Communication Technology), od sieci FMC (Fixed Mobile Convergence) po centra przetwarzania danych, aplikacje i strategie bezpieczeństwa opracowane z myślą o wsparciu działalności biznesowej.

Informacje o KT Corporation

KT Corporation (NYSE: KT) jest jednym z wiodącym operatorów telekomunikacyjnych w Korei Południowej, świadczącym usługi w dziedzinie łączności bezprzewodowej, telefonii stacjonarnej, szerokopasmowego dostępu do Internetu oraz IPTV. KT od 31 lat jest wiodącą koreańską firmą w branży informatyczno-telekomunikacyjnej, która przyczyniła się do przemienienia Korei w potęgę informatyczną. KT była jedną z pierwszych firm na świecie, która zaczęła oferować komercyjne usługi bezprzewodowego, szerokopasmowego dostępu do Internetu (WiBro). KT przeciera szlaki do realizacji koncepcji U-Korea (Ubiquitous-Korea) opartej na wszechobecności infrastruktury informatycznej umożliwiającej ludziom dzielenie się informacjami niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Firma KT wdrożyła również rozwiązanie „LTE WARP” oparte na pionierskiej wirtualizacji centrum komunikacyjnego w chmurze (CCC), oferujące połączenia głosowe i przesyłanie danych z dużą prędkością i stałą jakością.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.kt.com/eng/main.jsp

Przyszłość KT: http://www.ollehfutureon.com/index-e.php

Informacje o firmie MegaFon

MegaFon to rosyjski dostawca usług telekomunikacyjnych. Założony w maju 2002 roku, MegaFon został pierwszym operatorem, którego sieć obejmuje wszystkie regiony Rosji. Firma wraz ze spółkami zależnymi posiada licencje na prowadzenie działalności we wszystkich regionach Rosji oraz na terytorium Abchazji, Osetii Południowej oraz Tadżykistanu, Posiadając ponad 63 miliony aktywnych abonentów, MegaFon zarządza najbardziej zaawansowaną technologicznie siecią połączeń cyfrowych i stacjonarnych w kraju. http://www.megafon.com

Informacje o firmie SingTel

Grupa SingTel jest wiodącym przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym w Azji, prowadzącym działalność i dysponującym inwestycjami na całym świecie. Grupa obsługuje zarówno klientów korporacyjnych, jak i indywidualnych, dostarczając najwyższej jakości rozwiązania telekomunikacyjne użytkownikom w rejonie Azji i Pacyfiku oraz innych zakątkach globu.

Grupa SingTel jest wyraźnie obecna na rynku singapurskim i australijskim (za pośrednictwem stanowiącej jej własność spółki zależnej, SingTel Optus), oferując zróżnicowane portfolio usług z zakresu łączności głosowej i rozwiązań do przesyłania danych przy użyciu platform stacjonarnych, bezprzewodowych i internetowych, jak również rozwiązania w dziedzinie technologii informatyczno-telekomunikacyjnej oraz telewizji na żądanie.

Grupa jest obecna w rejonie Azji i Afryki, obsługując 473 mln klientów telefonii bezprzewodowej w 26 krajach, między innymi w Bangladeszu, Indiach, Indonezji, Pakistanie, Tajlandii i na Filipinach.

Z myślą o zaspokojeniu potrzeb międzynarodowych korporacji grupa SingTel zbudowała rozległą sieć biur w rejonie Azji i Pacyfiku, Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Owa rozbudowana sieć biur umożliwia grupie SingTel oferowanie swoim klientom niezawodnych usług wysokiej jakości, samodzielnie bądź we współpracy z lokalnymi partnerami.

Grupa SingTel zatrudnia ponad 23 000 osób na całym świecie, a jej obroty w roku finansowym zakończonym 31 marca 2012 roku sięgnęły 18 83 mld dolarów singapurskich (14,97 mld dolarów amerykańskich) z zyskiem netto w wysokości 3,99 mld dolarów singapurskich (3,17 mld dolarów amerykańskich.  Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.singtel.com i www.optus.com.au.

Informacje o firmie Smart

Firma Smart Communications, Inc. (Smart) jest wiodącym dostawcą usług łączności bezprzewodowej na Filipinach, obsługującym 52,1 mln abonentów w sieci telefonii GSM (stan na koniec września 2012 roku. Firma Smart cieszy się zasłużoną reputacją pioniera innowacyjnych rozwiązań, takich jak Smart Money, Smart Load, Smart Padala, Netphone oraz Smart LTE — będącą pierwszą na świecie wielopasmową usługą LTE. Firma Smart oferuje również klientom usługi w technologii 3G oraz HSPA+, zaś jej system łączności satelitarnej, Smart Link, zapewnia obsługę telekomunikacyjną klientom z branży morskiej. Firma Smart Broadband, Inc., będąca spółką zależną należącą w całości do firmy Smart, oferuje bezprzewodowy szerokopasmowy dostęp do Internetu 1,69 mln abonentów (stan na koniec września 2012 r.).  Firma Smart stanowi z kolei wyłączną własność wiodącego operatora telekomunikacyjnego na Filipinach, Philippine Long Distance Telephone Company. Więcej informacji można znaleźć pod adresem smart.com.ph.

Informacje o firmie Telefónica

Telefónica jest jednym z największych przedsiębiorstw telekomunikacyjnych na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej i liczby klientów. Dysponując wyjątkową pozycją w branży oraz portfelem usług w zakresie telefonii komórkowej i stacjonarnej oraz szerokopasmowego dostępu do Internetu gwarantującym stały wzrost, firma Telefónica koncentruje swoje wysiłki na osiągnięciu wiodącej pozycji w cyfrowym świecie.

Firma jest obecna na rynkach w 25 krajach z bazą klientów liczącą niemal 314 mln osób na całym świecie. Telefónica jest poważnym graczem na rynku hiszpańskim, europejskim i w krajach Ameryki Łacińskiej, odgrywających istotną rolę w strategii rozwoju przedsiębiorstwa.

Firma Telefónica jest notowana na giełdzie, a liczba jej bezpośrednich akcjonariuszy przekracza 1,5 mln. Jej kapitał akcyjny obejmuje obecnie 4 563 996 485 akcji zwykłych w obrocie na giełdzie hiszpańskiej (Madryt, Barcelona, Bilbao i Walencja) oraz na giełdach w Londynie, Nowym Jorku, Limie i Buenos Aires.

Informacje o Grupie Telenor

Grupa Telenor jest międzynarodowym dostawcą usług w dziedzinie telekomunikacji oraz transmisji danych i multimediów.  Grupa Telenor świadczy usługi łączności bezprzewodowej na 11 rynkach w krajach nordyckich, Europy Środkowej i Wschodniej oraz w Azji. Jest również właścicielem 42,955 udziałów z prawem głosu (35,7% udziałów majątkowych) w firmie VimpelCom Ltd., działającej na 18 rynkach.  Siedziba główna Grupy Telenor mieści się w Norwegii. Firma jest jednym z największych operatorów łączności bezprzewodowej na świecie, obsługując 148 mln abonentów w ramach skonsolidowanych operacji (stan na 4. kwartał 2012 r.) i zatrudniając około 30 000 osób. Jej zysk w 2012 r. wyniósł 102 mld koron. Więcej informacji na temat Grupy Telenor można znaleźć pod adresem www.telenor.com.

Informacje o firmie TMN

Firma TMN jest spółką zależną Grupy Portugal Telecom i wiodącym dostawcą usług telekomunikacyjnych w Portugalii, obsługującym ponad 7,3 mln klientów. Dzięki inwestycjom w ciągłą dywersyfikację portfolio rozwiązań dostosowanych do potrzeb klientów indywidualnych i profesjonalistów, TMN osią swojej działalności uczyniła innowacje technologiczne oraz zorientowanie na klienta wspierane przez nieustające wysiłki na rzecz wzmocnienia dostępu do sieci oraz zwiększenia jakości usług. TMN od wielu lat jest wiodącym operatorem telefonii komórkowej w Portugalii, oferującym swoim klientom atrakcyjne i zaawansowane technologicznie usługi. W 1995 r. firma TMN jako pierwsza na świecie wprowadziła usługę przedpłaty z możliwością doładowywania. Model ten został później przyjęty przez operatorów na całym świecie. Koncentrując się nieprzerwanie na satysfakcji swoich klientów, TMN oraz Portugal Telecom dążą do doskonałości, nieustannie wprowadzając na rynek najnowsze technologie i usługi, jak na przykład LTE (sieci 4G) oraz ofertę usług Quad-Play.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.telecom.pt.

Informacje o firmie VimpelCom

Firma VimpelCom jest jednym z największych zintegrowanych operatorów telekomunikacyjnych na świecie, świadczącym usługi w dziedzinie łączności głosowej oraz transmisji danych za pośrednictwem szeregu tradycyjnych i szerokopasmowych mobilnych i stacjonarnych rozwiązań technologicznych klientom w Rosji, Włoszech, na Ukrainie, w Kazachstanie, Uzbekistanie, Tadżykistanie, Armenii, Gruzji, Kirgistanie, Kambodży, Laosie, Algierii, Bangladeszu, Pakistanie, Burundi, Zimbabwe, Republice Środkowoafrykańskiej oraz Kanadzie. Firma VimpelCom prowadzi operacje obejmujące swoim zasięgiem cały świat i populację około 780 mln osób. Firma VimpelCom świadczy usługi pod marką „Beeline”, „Kyivstar”, „djuice”, „Wind”, „Infostrada”, „Mobilink”, „Leo”, „banglalink”, „Telecel” oraz „Djezzy”. 30 września 2012 r. łączna liczba abonentów telefonii komórkowej VimpelCom wynosiła 212 mln osób. Firma VimpelCom jest notowana na giełdzie nowojorskiej pod symbolem (VIP). Więcej informacji można znaleźć pod adresem: http://www.vimpelcom.com.