Kategorie: Firefox OS

Firefox OS umożliwia poznawanie aplikacji bez konieczności ich pobierania a Firefox Marketplace rozwija potencjał aplikacji sieciowych na telefonach komórkowych

Mozilla rewolucjonizuje tworzenie i korzystanie z zasobów sieciowych – sklep Firefox Marketplace zaoferuje aplikacje takie jak Cut the Rope, Disney Mobile Games, EA Games, Facebook, MTV Brasil, Nokia HERE, SoundCloud i Twitter

Mozilla, organizacja non-profit, której misją jest utrzymanie kontroli nad Internetem w rękach użytkowników, ogłosiła dzisiaj, że premierze Firefox OS towarzyszyć będzie rozpoczęcie działalności sklepu Firefox Marketplace. Dzięki temu możliwe będzie poznawanie aplikacji jednorazowego użycia  oraz tych udostępnionych do pobrania. Zapewni to użytkownikom kompleksowe, spersonalizowane, szybkie i przyjazne korzystanie ze smartfonów, jednocześnie umożliwiając tworzenie, dystrybucję i korzystanie z aplikacji w technologii HTML5 na całym świecie.

Firefox OS

Firefox OS będzie fundamentem pierwszego na świecie Urządzenia Otwartej Sieci (Open Web Device), oferując wydajność, opcje personalizacji i cenę, jakich użytkownicy oczekują od smartfona. Firefox OS sprawia, że korzystanie ze smartfona staje się przyjemne, przejrzyste, intuicyjne, spersonalizowane i proste dla użytkownika, dzięki wbudowanym funkcjom, które wspierają zarządzanie danymi i wykorzystanie pamięci, jednocześnie maksymalizując ogólne zadowolenie ze smartfona.

Firefox OS zawiera wszystko czego użytkownik oczekuje od smartfona – rozmowy, wysyłanie wiadomości SMS i e-mail, aparat fotograficzny i inne – a także to, co powinien mieć idealny smartfon, np. wbudowaną kontrolę kosztów, funkcje społecznościowe serwisów Facebook i Twitter, usługi oparte na lokalizacji, przeglądarkę internetową Firefox, nowe możliwości korzystania z jednorazowych i udostępnionych do pobrania aplikacji, dostęp do sklepu Firefox Marketplace i wiele więcej.

„Każde urządzenie jest lepsze, jeśli posiada dostęp do platform społecznościowych, dlatego cieszymy się, że użytkownicy Firefox OS na swoich telefonach komórkowych będą mieć łatwy dostęp do sieciowej wersji Facebooka, która będzie korzystać z naszych bieżących i przyszłych funkcjonalności” – mówi Vaughan Smith, VP, Mobile Partnerships w Facebooku.

Korzystając z Firefox OS wystarczy po prostu wpisać dowolne zapytanie w wyszukiwarce i natychmiast uzyskać dostęp do jednorazowej lub udostępnionej do pobrania aplikacji. Tworzenie i korzystanie z tych aplikacji na żądanie sprawia, że użytkownicy mają całkowitą kontrolę nad swoimi aplikacjami i korzystaniem ze smartfona, co umożliwia im znajdowanie odpowiednich treści wtedy, gdy ich potrzebują.

Firefox OS oferuje zaawansowane wyszukiwanie kontekstowe, dzięki któremu użytkownik odnajdzie dokładnie takie treści, jakich szuka, zamiast jedynie standardowych aplikacji w danej kategorii. Daje to o wiele bardziej zaawansowane możliwości wyszukiwania, gdyż przeprowadzane jest jednocześnie wśród aplikacji i w Internecie, co nie byłoby możliwe w przypadku aplikacji natywnych. Na przykład, szukając informacji o swoim ulubionym wykonawcy, natychmiast otrzymamy wyniki dotyczące zakupu utworów, biletów na koncert czy możliwości posłuchania piosenek.

Firefox OS jest kontynuacją doświadczeń znanych użytkownikom z popularnej przeglądarki Firefox, tak więc mogą się oni spodziewać bezpieczeństwa, prywatności, funkcji personalizacji i kontroli użytkownika, które zawsze zapewniał Firefox.

Ze względu na to, że Firefox OS opiera się na technologiach internetowych, oferuje on swoim użytkownikom, deweloperom i operatorom korzystanie ze smartfona jak najlepiej dostosowanego do ich oczekiwań, a także posiada funkcje offline dla najważniejszych funkcjonalności telefonu.

Firefox Marketplace

W Firefox Marketplace znajdziemy aplikacje z kategorii takich jak gry, wiadomości i media, biznes czy produktywność. Aplikacje te przypisane będą do użytkownika i jego internetowego ID, umożliwiając dostęp do nich z różnych urządzeń i platform. Uwolniony przez Mozillę potencjał Sieci wykorzystają najlepsi programiści aplikacji mobilnych i sieciowych z całego świata, udostępniając swoje produkty w Firefox Marketplace.

Sieć to niewyczerpalne źródło innowacji, a dzięki Firefox Marketplace tworzenie i rozpowszechnianie aplikacji HTML5 staje się bardzo łatwe. Dla użytkowników będzie to oznaczać szeroki wybór aplikacji na każdą okazję – nawet jeśli interesują ich niszowe, niecodzienne tematy. W Firefox Marketplace znajdziemy zarówno popularne aplikacje, takie jak AccuWeather, Airbnb, Box, Cut the Rope, Disney Mobile Games, EA Games, Facebook, Nokia HERE, MTV Brasil, Pulse News, SoundCloud, SporTV, Terra, Time Out czy Twitter, jak również programy indywidualnie dopasowane do potrzeb użytkowników w konkretnych rejonach świata.

„Firefox OS otwiera przed nami wspaniałe możliwości dotarcia do nowych klientów” – mówi Glenn Roland, VP, Nowe Platformy i OEM w Electronic Arts. „Już w tym roku będziemy mieli przyjemność opublikować w wieloplatformowym Firefox Marketplace wersje HTML5 naszych najlepszych gier, w tym Poppit! od Pogo, oraz kilka popularnych tytułów na urządzenia mobilne.

„Udostępnienie w Firefox Marketplace tak popularnych wydań jak „Where’s My Water?” czy „Where’s My Perry?” jest dla nas bardzo dobrą okazją na zwiększenie naszej społeczności graczy na nowych rynkach” – powiedział Bart Decrem, SVP, Disney Mobile Games. „Mając na uwadze nasze doświadczenia we współpracy z Mozillą w przeszłości, bardzo cieszymy się na potencjał jaki wniesie na rynek Firefox OS”.

„Dzięki Firefox OS aplikacja MTV Brasil oferuje dostęp do wszystkich wiadomości, filmów i treści multimedialnych dla urządzeń mobilnych, w tym również do programów aktualnie nadawanych na antenie. Firefox OS ułatwia dostosowanie treści do preferencji użytkownika, przez co aplikacja staje się kolejną ważną furtką do świata humoru, muzyki i stylu życia MTV Brasil.”

Aplikacje mobilne tworzone są zwykle w oparciu o technologie sieciowe, do których następnie dołącza się zastrzeżone rozwiązania wymagane do publikacji na określonych platformach. Za pomocą Firefox Marketplace, Mozilla zamienia całą Sieć w platformę programowania z otwartymi technologiami tworzenia aplikacji mobilnych, aby zapewnić programistom i klientom większe możliwości i pełniejszą kontrolę.

Dzięki Firefox Marketplace posiadacze smartfonów doświadczą nowej jakości aplikacji sieciowych, jeszcze bardziej zaawansowanych i wielowymiarowych. Stworzone przez Mozillę sieciowe API mają szansę przekształcić Sieć w największe targowisko świata. Ponadto otwarta platforma sieciowa oraz nowe API umożliwią programistom bezpośrednią dystrybucję aplikacji ­­– zgodnie z przyświecającą działaniom Mozilli ideą tworzenia nowych alternatyw, innowacji i możliwości w Sieci.

„Aplikacje Firefox OS tworzone są z wykorzystaniem technologii sieciowych, takich jak HTML5, dzięki temu system ten zatrze granice między światem aplikacji i Siecią. Już teraz więcej programistów zajmuje się tworzeniem programów na potrzeby Sieci niż dla jakiejkolwiek innej platformy, dlatego spodziewamy się wkrótce lawiny doskonałych aplikacji opracowanych na Firefox OS” – mówi Jay Sullivan, SVP, dział Produktów w Mozilli. „Firefox OS sprawia, że korzystanie z urządzeń mobilnych staje się przyjemnym, bogatym i spersonalizowanym doświadczeniem. Każdy znajdzie dla siebie odpowiednią aplikację, niezależnie czego będzie szukał, i natychmiast będzie mógł jej używać ”.

Firefox Marketplace można wypróbować w przeglądarce Firefox Aurora dla systemu Android. Pełna wersja pojawi się pod koniec roku wraz z pierwszymi telefonami działającymi na Firefox OS.

 

Informacje o Mozilli

Mozilla od ponad dekady jest pionierem innowacyjnych rozwiązań i obrońcą wolności w Internecie. Z pomocą naszej Społeczności tworzymy i promujemy otwarte standardy, umożliwiające innowacje i rozwój Sieci jako platformy dostępnej dla wszystkich. Dziś miliony użytkowników używają przeglądarki Mozilla Firefox, aby w najwygodniejszy dla siebie sposób korzystać z Internetu na komputerach, tabletach i telefonach komórkowych. Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do odwiedzenia strony: https://www.mozilla.org/mwc.