Kategorie: mdn

MDN świętuje 10 lat dokumentacji Twojej Sieci

Dziś Mozilla świętuje 10 rocznicę Mozilla Developer Network, jednego z najbogatszych, a jednocześnie nielicznych wielojęzycznych źródeł dokumentacji w Sieci. Wszystko zaczęło się w lutym 2005 roku, kiedy mały zespół specjalizujący się w otwartej Sieci przejął DevEdge (materiały developerskie Netscape) i rozpoczął prace nad stworzeniem otwartego, darmowego, opartego na społeczności źródła dla wszystkich deweloperów. Zaledwie kilka miesięcy później, 23 lipca 2005 roku, wystartowała oryginalna strona MDN wiki, która od tamtej pory stale się rozwija dla swoich użytkowników.

image-0001-2

Dzisiaj, 10 lat później, znacznie zwiększyła się nie tylko liczba dokumentów, która obecnie wynosi 34,500 i stale rośnie, ale także globalna społeczność wolontariuszy jest większa niż kiedykolwiek. Obecnie MDN ma ponad 4 miliony użytkowników i ponad 1000 twórców wolontariuszy miesięcznie, którzy tworzą i tłumaczą dokumenty, przykładowe kody, tutoriale i inne źródła dla wszystkich technologii otwartej Sieci, włączając CSS, HTML, JavaScript i wszystko, co sprawia, że otwarta sieć jest tak wszechstronna.

image-0001

Dla wielu deweloperów, zaczynając od tych, którzy dopiero się uczą przez entuzjastów aż po profesjonalistów, MDN dostarcza użytecznych materiałów do nauki kodowania. Celem jest inspirowanie, zachęcanie do współpracy oraz wspieranie rozwoju otwartej Sieci. Co więcej, ponieważ rynek cyfrowy dynamicznie się rozwija, a popyt na umiejętności kodowania rośnie, bardzo ważne jest by takie źródła jak MDN stale powiększały swoje zasoby. Dlatego też w 2014 roku MDN zaczęło rozszerzać swoje strony o strefę “Learn the Web” dla początkujących, zawierającą słowniczek terminologii, który będzie stale rozwijany przez specjalistów i wolontariuszy MDN.

Wszystkie te osiągnięcia nie byłyby możliwe bez aktywnej grupy wolontariuszy i są doceniane przez deweloperów z całego świata, którzy bez MDN nie mogliby robić tego, co chcą – a przynajmniej nie tak dobrze.

Więcej informacji:

WWW:  https://developer.mozilla.org/
MDN at 10: https://developer.mozilla.org/en-US/docs/MDN_at_ten
Twitter: https://twitter.com/MozDevNet