Kategorie: Firefox

Treści dla dorosłych i cyberprzemoc największym zmartwieniem rodziców w Polsce

Internet pełen jest stron i treści, które nie są odpowiednie dla dzieci. Mimo to, mają one do nich bardzo łatwy dostęp w coraz młodszym wieku. Jak wskazują najnowsze badania GfK Polonia na zlecenie Mozilli, więcej niż połowa dzieci, aż 53%, spędza ponad 5 godzin dziennie korzystając z Internetu na smartfonach, tabletach czy komputerach, a rodzice nie zawsze są w stanie kontrolować ich aktywności w sieci.

 Strony dla dorosłych i cyberprzemoc – największe obawy rodziców

Według badań przeprowadzonych przed GfK Polonia dla Mozilli, prawie połowa ankietowanych rodziców (49%) obawia się, że ich pociechy trafią na strony przeznaczone dla dorosłych. Dane te dotyczą dzieci w różnym wieku, ale przeważającą część stanowią te młodsze. Z kolei co czwarty rodzic (25%) za największe zagrożenie uważa cyberprzemoc. Warto nadmienić, że cyberprzemocy bardziej obawiają się rodzice dziewczynek (30%) i starszych dzieci (58%), które narażone są na nieprzyjemne wiadomości i komentarze od swoich rówieśników, publikowane między innymi na portalach społecznościowych.

 Kontrola rodzicielska

Rodzice są świadomi zagrożeń, jakie niesie ze sobą Internet dlatego chcą wiedzieć w jaki sposób ich pociechy używają Internetu. Z danych wynika, że im dzieci są starsze, tym mniej rodzice kontrolują ich aktywność w sieci. Aż 91% dzieci w wieku 6-9 lat korzysta z Internetu pod opieką rodziców, a w grupie 13-15 lat już tylko 63%. Wszystkie statystyki dotyczą zarówno chłopców, jak i dziewczynek.

 Im dziecko starsze, tym więcej czasu spędza w sieci

Między 2 a 5 godzin dziennie, a czasem nawet ponad 5 godzin spędzają w sieci dzieci w wieku gimnazjalnym (13-15 lat). Dziewczynki korzystają głównie z portali społecznościowych (39%), podczas gdy chłopcy preferują gry online (47%). Strony edukacyjne popularne są wśród młodszych grup wiekowych (48%).

Antywirus i Adblock nie wystarczą

Wśród ankietowanych najpopularniejszą formą ochrony danych są programy antywirusowe – 83% oraz Adblock – 38%. Zaraz potem znajduje się usuwanie historii przeglądania (32%) i plików cookies (28%). Zaskakujące jest, że mimo obaw przed treściami przeznaczonymi dla dorosłych rodzice nie używają narzędzi, które uniemożliwiają do nich dostęp. Należy pamiętać, że programy antywirusowe i blokujące reklamy chronią nasz komputer, ale nie chronią dziecka.

Info_dt-01

 

Źródło: Badanie przeprowadzone przez GfK Polonia na grupie 1000 rodziców dzieci w wieku 6-15 lat w Polsce. Sierpień 2015.