Kategorie: Firefox

Najlepszy Firefox

Nasza najnowsza wersja Firefoksa z E10S to idealna harmonia między pamięcią a szybkością

Nick Nguyen, 13 czerwca 2017

Nasz zespół Firefoksa często słyszy od użytkowników, że polegają na sieci podczas skomplikowanych zadań, jak planowanie podróży czy porównywanie cen. A zadania te wymagają otwarcia kilku kart. Na stronach pootwieranych w kartach często dużo się dzieje – animacje, wideo, duże zdjęcia. Rozbudowane strony są teraz coraz bardziej popularne – średnio zajmują 2,5 MB – tyle samo co oryginalna wersja gry Doom, według Wired. Do teraz rozbudowane strony otwarte w kartach w Firefoksie mogły spowolnić działanie innych kart, co oznaczało gorszy komfort pracy.

Aby Firefox działał jeszcze szybciej na rozbudowanych stronach, zmieniliśmy go tak, żeby funkcjonował w oparciu o wieloprocesowy system operacyjny. Prościej? Stary Firefox działał na podstawie pojedynczego procesu we wszystkich otwartych kartach. Współczesne przeglądarki rozkładają taki nakład na kilka procesów. Nasz proces nazwaliśmy „Electrolysis (E10S)”, na cześć procesu chemicznego, który rozkłada wodę na mniejsze elementy. E10S to największa do tej pory zmiana w kodzie Firefoksa, a dziś udostępniamy kolejny jej element.

Szybszy Firefox z 4 procesami

W dzisiejszym wydaniu Firefox używa 4 procesów do obsługi stron we wszystkich otwartych kartach. To oznacza, że rozbudowana strona otwarta w jednej z kart nie ma wpływu na działanie innych. Rozdzielając te procesy usprawniamy działanie Twojego komputera, a Firefox pozwala Ci swobodnie przeglądać sieć.

Korzystałem z tej opcji w nieoficjalnej wersji Firefoksa (Nightly). Poprawa wydajności jest bardzo widoczna. Poza szybszym działaniem i rzadszym wyłączaniem, E10S sprawia, że strony, nawet takie jak newsfeed na Facebooku, wydają się bardziej przejrzyste w odbiorze. Nie wyobrażam sobie już z korzystania z innego Firefoksa, jak tylko z tego z E10S.

Firefox 54 z E10S sprawia, że strony działają lepiej na wszystkich komputerach, szczególnie tych z mniejszą pamięcią. Celem Firefoksa jest osiągnięcie idealnej równowagi między szybkością działania a zużyciem pamięci. Aby dowiedzieć się więcej o wieloprocesowej architekturze Firefoksa i czy różni się od Chrome’a przeczytaj wpis Rayana Pollocka.

Wieloprocesowość bez obciążania pamięci – Firefox wygrywa porównanie zużycia pamięci

W naszych testach porównaliśmy zużycie pamięci dla różnych przeglądarek i zobaczyliśmy, że Firefox zużywa znacznie mniej RAM-u niż inne przeglądarki na Windows 10, macOS i Linuksie. (RAM oznacza pamięć o dostępie swobodnym, taką, w której zapisane są aplikacje, z których korzystasz). To oznacza, że z Firefoksem możesz do woli przeglądać strony i mieć wystarczająco dużo pamięci, aby uruchomić inne aplikacje, których chcesz używać.

Najlepszy Firefox

To najlepsze jak do tej pory wydanie Firefoksa, z usprawnieniami, które każdy zauważy. W tym wydaniu wprowadzamy też kilka innych ulepszeń, o których możecie przeczytać tutaj. Jeśli jesteś deweloperem webowym lub zbudowałeś rozszerzenie do przeglądarki, sprawdź bloga Hacks i przeczytaj o uaktualnieniach.

Robimy postępy w pracach nad Project Quantum oraz przeglądarką dostosowaną do współczesnych komputerów. Naszym celem jest, aby Firefox stał się najszybszą przeglądarką w wersji desktopowej i mobilnej. Pod koniec 2017 roku zobaczycie jeszcze kilka zmian od zespołu Firefoksa. Jeśli przestałeś go używać, daj mu drugą szansę – będziesz pod wrażeniem. Czekamy na Wasze opinie.