Kategorie: Firefox

Mozilla udostępnia Firefoksa 4

Szybkość, przejrzystość i możliwość dopasowania do własnych upodobań w surfowaniu po Internecie dla ponad 400 milionów użytkowników na całym świecie

Mozilla, globalna organizacja non-profit, której celem jest uczynienie Internetu lepszym miejscem dla wszystkich, udostępnia program Mozilla Firefox 4, najnowsze wydanie popularnej, darmowej przeglądarki open source. Firefox daje użytkownikom kontrolę nad sposobem korzystania z Internetu, oferując uproszczony interfejs, nowe, ciekawe funkcje, zwiększoną wydajność i wsparcie dla najnowszych technologii internetowych.

Firefox 4 jest dostępny dla systemów Windows, Mac OS X i Linux w ponad 80 wersjach językowych. Wkrótce Firefox 4 będzie też dostępny w wersji dla urządzeń przenośnych z systemami Android i Maemo.

Firefox 4 to jak dotąd najszybsza wersja przeglądarki. Dzięki znacznemu poprawieniu prędkości i wydajności nowy Firefox jest od dwóch aż do sześciu razy szybszy niż poprzednia wersja. Znaczne ulepszenia w silniku JavaScript sprawiają, że wszystko, począwszy od uruchamiania programu i wczytywania stron, aż do wydajności grafiki i JavaScriptu, jest niespotykanie szybkie.

Najnowsza wersja Firefoksa wprowadza odświeżony interfejs, w którym zawartość strony zajmuje centralne miejsce ekranu. Funkcje, takie jak karty aplikacji i grupowanie kart (Panorama), sprawiają, że poruszanie się po Sieci staje się łatwiejsze i wydajniejsze. Firefox udostępnia obsługę czołowych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, w tym mechanizm zapobiegający śledzeniu czy Politykę bezpieczeństwa treści, które zapewniają użytkownikom kontrolę nad ich osobistymi danymi oraz chronią ich w Internecie.

Funkcja synchronizacji Firefoksa (Firefox Sync) zapewnia użytkownikom dostęp do ich historii przeglądania, otwartych kart, haseł i danych formularzy na wielu komputerach i urządzeniach przenośnych. Firefox oferuje także setki tysięcy dodatków, rozszerzeń i motywów (tzw. „Personas”) oraz nowy menedżer dodatków, ułatwiający użytkownikom odnajdowanie dodatków i zarządzanie nimi, dostosowując Internet do ich potrzeb.

Firefox obsługuje nowoczesne technologie, w tym HTML5, które stanowią podstawę budowania niesamowitych stron i aplikacji internetowych. Na witrynie Web O’ Wonder można zobaczyć, w jak niezwykle kreatywny sposób programiści są teraz w stanie wykorzystywać Sieć.

Nowości w Firefoksie 4:

Najszybszy jak dotąd Firefox

 • Wydajność: Firefox 4 jest aż do sześciu razy szybszy niż poprzednia wersja. Poprawiony czas uruchamiania programu i wczytywania stron, wysoka wydajność aplikacji internetowych oraz przyspieszana sprzętowo grafika sprawiają, że Firefox jest przeglądarką stworzoną z myślą o złożonych, interaktywnych witrynach internetowych.

Odświeżony interfejs

 • Karty aplikacji: przypisz stałe miejsce często odwiedzanym stronom, takim jak poczta, Twitter, Facebook czy YouTube.
 • Przełącz na kartę: z łatwością znajdź dowolną otwartą kartę i przejdź do niej za pomocą inteligentnego paska adresu, tym samym unikając otwierania duplikatów kart.
 • Grupowanie kart (Panorama): aby oszczędzić czas podczas przeglądania wielu kart jednocześnie, zorganizuj je w łatwe do zarządzania grupy przy pomocy funkcji „przeciągnij i upuść”.

Prywatna i bezpieczna synchronizacja

 • Funkcja synchronizacji Firefoksa: korzystaj z dostępu do swojej historii przeglądania, otwartych kart, haseł i danych formularzy na wielu komputerach i urządzeniach przenośnych.

Pełna swoboda przy modyfikacjach

 • Nowy menedżer dodatków: z łatwością wyszukaj spośród ponad 200 000 dodatków te, dzięki którym dostosujesz funkcje oraz wygląd Firefoksa do własnych upodobań.

Prywatność i bezpieczeństwo

 • „Nie śledź”: Firefox jest pionierem dążącym do ustanowienia nagłówka „Do-Not-Track” (ang. „nie śledź”) standardem w Internecie. Funkcja ta umożliwia użytkownikom zadeklarowanie chęci wycofania się ze śledzenia wykorzystywanego do reklam behawioralnych.
 • Firefox stawia prywatność na pierwszym miejscu i naprawia niedociągnięcia w niektórych standardach sieciowych, żeby uniemożliwić niepowołanym osobom dostęp do Twojej historii przeglądania.
 • HTTP Script Transport Security (HSTS): witryny internetowe mogą teraz chronić wrażliwe dane użytkowników przed przechwyceniem w trakcie logowania, polecając Firefoksowi automatyczne nawiązywanie bezpiecznego połączenia z ich serwerami.
 • Polityka bezpieczeństwa treści (Content Security Policy): Firefox zapobiega atakom typu cross-site scripting za pomocą mechanizmu umożliwiającego witrynom wyraźne określenie zawartości uprawnionej do wyświetlania.

Nowoczesne narzędzia dla programistów:

 • Silnik JavaScript zawiera teraz nowy kompilator „w locie” (JIT) o nazwie JägerMonkey oraz udoskonaloną wersję dotychczasowego kompilatora JIT TraceMonkey, a także interpreter SpiderMonkey. Użytkownicy zauważą większą szybkość wczytywania stron oraz lepszą wydajność gier i aplikacji internetowych.
 • Obsługa języka HTML5 w Firefoksie zawiera przyspieszone sprzętowo wideo w jakości HD (WebM), grafikę 3D, przechowywanie danych offline, profesjonalną typografię, interfejsy dotykowe oraz API Mozilla Audio, pozwalające na tworzenie ciekawych wizualizacji dźwięku

i wiele więcej.

 • Udoskonalono także obsługę technologii takich jak CSS, Canvas czy SVG, umożliwiając programistom tworzenie ekscytujących stron internetowych.
 • W przypadku awarii wtyczek Adobe Flash, Apple QuickTime lub Microsoft Silverlight Firefox zapewnia ciągłość przeglądania. Jeżeli którakolwiek z tych wtyczek ulegnie awarii lub się zawiesi, nie wpłynie to na działanie przeglądarki. Wystarczy odświeżyć stronę, aby ponownie uruchomić daną wtyczkę.

Więcej informacji o Firefoksie 4:

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz