Kategorie: Ogólny

Mozilla ogłasza pierwsze wydanie wersji beta usługi Persona

Przez ostatni rok Mozilla pracowała nad eksperymentalnym systemem logowania, który całkowicie eliminuje konieczność wpisywania haseł na stronach internetowych, a jednocześnie jest bezpieczny, stabilny i prosty w użyciu. Dziś możemy porzucić etykietę „eksperymentalny” i ogłosić pierwsze wydanie wersji beta usługi Persona.

http://videos-cdn.mozilla.net/serv/drafts/persona-beta1-360p.mp4

Personę można już używać do procesu uwierzytelniania: działa na wszystkich popularnych przeglądarkach na smartfony, tablety i komputery stacjonarne, interfejs użytkownika został gruntownie przetestowany i dopracowany, bazując na kluczowych API, natomiast jej infrastruktura jest wysoce dostępna i stabilna.

Jak wygląda integracja Persony w praktyce? Obejrzyj klip wideo z The Times Crossword:

http://videos-cdn.mozilla.net/serv/persona/News%20International%20Persona-2ndDraft-RC-SD1%20640.mp4

“[Persona] była zdecydowanie prostsza niż OpenID czy OAuth, ponieważ wszystko mogło być wykonane po stronie klienta w JavaScript.”

Nie tylko odświeżyliśmy usługę Persona – znacząco ją usprawniliśmy od momentu pierwszego wprowadzenia. Przez ostatnie kilka miesięcy:

•    Całkowicie odświeżyliśmy naszą markę, zmieniając nazwę z „BrowserID” na „Persona”.

•    Stworzyliśmy zupełnie nowe (i lepsze) API.

•    Uprościliśmy proces pierwszego logowania użytkowników.

•    Dodaliśmy możliwość wyświetlania nazwy i logo Twojej strony w oknie dialogowym logowania.

•    Wzbogaciliśmy okno dialogowe logowania o opcjonalne wyświetlanie odnośników do warunków użytkowania i polityki prywatności Twojej strony.

Zmiany te zostały pozytywnie odebrane i obecnie obserwujemy, jak Persona zdobywa poparcie poza Fundacją Mozilla. Jeżeli jesteś deweloperem, teraz jest właściwy moment na przetestowanie usługi Persona. Persona jest projektem open source i chętnie przyjmiemy wszelkie uwagi czy propozycje współpracy ze strony szerszej społeczności za pośrednictwem naszej listy mailingowej lub naszego kanału IRC (#identity na irc.mozilla.org).

To pierwsze z wielu wydanie beta – zaplanowaliśmy wiele ciekawych funkcji, które chcielibyśmy wprowadzić w przyszłości.

Persona dobrze współpracuje z istniejącymi systemami logowania, a jej integracja zajmuje tylko jedno popołudnie. Co więcej, dzięki temu, że Persona bazuje na adresach e-mail, strony utrzymują bezpośredni kontakt z użytkownikami. Zachęcamy do przejrzenia dokumentacji i dodanie usługi Persona do swojej strony.