Kategorie: Firefox

Mozilla udostępnia Firefoksa z zaawansowanymi możliwościami personalizacji i nowym interfejsem

Mozilla jest organizacją non-profit, której misją jest promowanie otwartości, innowacji i równych szans w Sieci. Jesteśmy globalną społecznością budującą produkty, takie jak Firefox, odzwierciedlające wartości naszej misji i dające użytkownikom więcej kontroli i możliwości wyboru oraz wspierające rozwój innowacji w Sieci.

W ciągu niemal 10 lat od wydania pierwszej wersji Firefoksa stał się on najbardziej zaufaną i oferującą największe możliwości personalizacji przeglądarką, używaną przez ponad pół miliarda ludzi z całego świata.

Przeprojektowaliśmy Firefoksa w taki sposób, aby odpowiadał temu, jak korzystamy dziś z Internetu. Wprowadziliśmy wiele nowych funkcji, w tym nowy wygląd przeglądarki, nowe menu, tryb dostosowywania i usprawnioną usługę Firefox Sync opartą na Kontach Firefox.

Pierwszą rzeczą, którą użytkownicy zauważą, jest nowy wygląd Firefoksa, ułatwiający skupienie uwagi na przeglądanych treściach. Uproszczone karty ułatwiają szybszą nawigację po Sieci. Aktywna w danym momencie karta jest wyróżniona, a pozostałe karty wtapiają się w tło, aby nie rozpraszać uwagi, gdy nie są używane.

Menu Firefoksa zostało przesunięte do prawego rogu paska narzędzi, dzięki czemu wszystkie narzędzia przeglądarki zgromadzone są w jednym miejscu. W menu znajduje się też narzędzie „Dostosuj”, otwierające tryb dostosowywania Firefoksa, za pomocą którego użytkownicy mogą dodać lub przemieścić dowolną funkcję, usługę czy dodatek. Dzięki takiemu poziomowi personalizacji, nieporównywalnemu z żadną inną przeglądarką, użytkownicy Firefoksa mają pełną kontrolę nad tym, jak korzystają z Sieci.  

Usługa Firefox Sync to bezpieczny i prosty sposób na korzystanie ze spersonalizowanego Firefoksa w dowolnym miejscu. Firefox Sync zapewnia dostęp do historii przeglądania z paska adresu, zapisanych haseł, zakładek, otwartych kart i formularzy danych na komputerach i urządzeniach mobilnych z systemem Android. Usługa działa w oparciu o Konta Firefox i upraszcza konfigurację i synchronizację na urządzeniach.

Przyjrzeliśmy się wszystkim elementom Firefoksa i sprawiliśmy, że wszystko staje się prostsze i przyjemniejsze w użyciu – nawet zakładki. Użytkownicy mogą dodawać zakładki za pomocą jednego kliknięcia i zarządzać nimi z tego samego miejsca.

Zakładki

Poniżej prezentujemy wybrane nowe funkcje w Firefoksie.

Nowości w Firefoksie:

 • Nowy, elegancki wygląd: Nowe, uproszczone karty i nowoczesny wygląd ułatwiający przeglądanie Sieci w wygodny sposób.
 • Tryb dostosowywania: Ułatwia personalizację przeglądarki i szybki dostęp do najczęściej używanych funkcji. W prosty sposób można przemieszczać swoje ulubione funkcje, narzędzia czy dodatki w menu i pasku narzędzi.
 • Menu Firefoksa: w jednym miejscu gromadzi popularne narzędzia przeglądarki, funkcje i dodatki, ułatwiając szybki dostęp do nich. Menu jest całkowicie dostosowywalne – użytkownicy mogą edytować i dodawać najczęściej używane funkcje.
 • Uproszczone zakładki: Użytkownicy mogą dodawać zakładki za pomocą jednego kliknięcia i zarządzać nimi z tego samego miejsca.
 • Łatwy dostęp do Menedżera dodatków: Menedżer dodatków Firefoksa można otworzyć bezpośrednio z poziomu menu, co ułatwia wyszukiwanie i instalowanie dodatków.
 • Usprawniony Firefox Sync oparty o Konta Firefox: Wystarczy założyć Konto Firefox, a nasza funkcja synchronizacji ułatwi konfigurację i dodanie wielu urządzeń, jednocześnie zapewniając szyfrowanie danych. Firefox Sync daje dostęp do historii przeglądania z paska adresu, zapisanych haseł, zakładek, otwartych kart i formularzy danych na komputerach i urządzeniach mobilnych z systemem Android.
Platforma sieciowa i narzędzia deweloperskie:
  • WebRTC: Firefox obsługuje WebRTC, umożliwiające nawiązywanie połączeń wideo i udostępnianie plików między przeglądarkami.
  • Nowe WebAPI: Dostępnych jest już ponad 30 stworzonych przez Mozillę sieciowych API, umożliwiających wprowadzanie nowych funkcjonalności w ramach platformy sieciowej.
  • asm.js i Emscripten: asm.js to stworzony przez Mozillę podzespół JavaScriptu działający niemalże w prędkości natywnej, wykorzystywany w grach i innych zasobożernych aplikacjach. Optymalizacje asm.js dostosowane do Firefoksa, sprawiają, że przeglądarka Mozilli obsługuje kod asm.js szybciej niż jakakolwiek inna. Korzystając z asm.js i Emscripten, pomogliśmy Epic Games i Unity udostępnić ich popularne gry w Sieci, bez konieczności stosowania zewnętrznych wtyczek.
  • Web Audio API: Za pomocą Web Audio API deweloperzy mogą tworzyć zaawansowane silniki audio zawierające nowe funkcje, takie jak dźwięk zależny od pozycji i obsługa efektów, np. echa, pozwalające na tworzenie bogatego dźwięku, szczególnie ważnego w grach.
  • CSS Flexbox: Integracja CSS Flexbox w Firefoksie ułatwia programistom tworzenie interfejsów użytkownika, dopasowujących się do rozmiaru okna przeglądarki, czy elastycznych layoutów dopasowujących się do rozmiaru czcionki. Jest to szczególnie przydatne, gdy deweloperzy pracują nad stworzeniem spójnego interfejsu swojej strony czy aplikacji sieciowej dla urządzeń desktopowych i mobilnych.
  • Menedżer aplikacji: Udostępnia deweloperom aplikacji mobilnych narzędzia deweloperskie Firefoksa, upraszczając tworzenie mobilnych aplikacji sieciowych za pomocą prototypowania w czasie rzeczywistym i debugowania aplikacji na telefony Firefox OS bezpośrednio z poziomu desktopu.