Kategorie: Firefox OS

Aktualizacja Firefox OS dodaje wiele funkcji, w tym obsługę dual SIM i usprawnienia dla graczy i miłośników muzyki

Mozilla wydała kolejną aktualizację Firefox OS – partnerzy Fundacji mogą udostępnić nową wersję systemu na swoich smartfonach. Nowości, jakie wnosi to wydanie, to między innymi obsługa DSDS, umożliwiająca korzystanie z dwóch kart SIM, dodatkowe funkcje aparatu, uproszczony dostęp do odtwarzacza muzyki i możliwość tworzenia unikatowych, inteligentnych kolekcji aplikacji.

Twórców aplikacji ucieszy wprowadzenie nowych technologii platformowych, takich jak WebGL, asm.js i WebAudio, umożliwiających tworzenie fascynujących gier z niesamowitymi efektami dźwiękowymi.

Poniżej prezentujemy wybrane nowości z tego wydania:

Dla użytkowników Firefox OS

DSDS umożliwia elastyczne korzystanie z dwóch kart SIM na kompatybilnych urządzeniach: Oczekiwana przez użytkowników funkcja DSDS pozwala osobom z urządzeniami dual SIM na indywidualne zarządzanie dwoma kartami SIM dla połączeń głosowych, wiadomości, czy transferu danych, za pomocą prostego interfejsu “Menedżera SIM”. Przykładowo można przełączać się między biznesową i prywatną kartą SIM, bądź korzystać z lokalnej karty w trakcie podróży, aby uniknąć kosztów roamingu. Można też zaimportować kontakty z każdej karty SIM na urządzenie.

Rób lepsze zdjęcia i filmy; szybciej je odnajduj: System obsługuje teraz stały autofocus (w zależności od możliwości urządzenia) i lampę błyskową, umożliwiając robienie lepszej jakości zdjęć i filmów. Dodano też usprawnienia do aplikacji Galeria, między innymi opcję organizacji treści według miesięcy i wyświetlania informacji o pliku, takich jak data zapisania pliku, jego rodzaj i rozmiar.

Bezpośredni dostęp do muzyki: W tym wydaniu uwzględniliśmy szereg usprawnień aplikacji do obsługi mediów, między innymi dostęp do przycisków kontrolnych aplikacji Muzyka z poziomu panelu powiadomień i z poziomu zablokowanego ekranu. Natomiast radia możemy teraz słuchać korzystając z wbudowanego głośnika.

FxOS_Lockscreen_NowPlaying_1280x1920_pl

Usprawnione adaptacyjne wyszukiwanie aplikacji: Teraz, korzystając z adaptacyjnego wyszukiwania aplikacji można wyszukiwać aplikacje zarówno w sieci, jak i w Firefox Marketplace, dzięki czemu odnalezienie poszukiwanych treści staje się o wiele łatwiejsze.

Inteligentne kolecje: Firefox OS grupuje Twoje aplikacje w inteligentne kolekcje na ekranie domowym, sortując je według kategorii, takich jak: społecznościowe, gry, muzyka, rozrywka, itp. Po kliknięciu na jedną z tych kategorii, przykładowo gry, wyświetli się lista zainstalowanych gier, a poniżej lista sugerowanych nowych gier, które mogą zainteresować użytkownika. Można też zachować wybrane wyniki wyszukiwania na ekranie domowym w formie nowej kolekcji (np. przepisy, sport, wiadomości), stukając w ikonę gwiazdki pod paskiem wyszukiwania.

Więcej opcji dla wiadomości:

  • MMS/SMS: Teraz można wysyłać wiadomości MMS na adresy e-mail, dodając do nich tytuł wiadomości. Firefox OS automatycznie przekształci wiadomość SMS w MMS, jeśli dodamy do niej zdjęcie lub film. Można też zachować kopie robocze wiadomości i aktywować otrzymywanie powiadomień o dostarczeniu, gdy odbiorca przeczyta odebraną wiadomość.
  • E-mail: Dodaliśmy powiadomienia o wiadomościach e-mail i obsługę POP3 – jednego z najpopularniejszych rozwiązań do odbioru poczty elektronicznej.

Bluetooth ułatwia udostępnianie treści: Firefox OS obsługuje teraz jednoczesny transfer wielu plików przez Bluetooth, umożliwiając udostępnianie innym urządzeniom licznych zdjęć czy plików MP3 w tym samym czasie.

Usprawnienia wydajności: Usprawniona wydajność podczas przewijania i krótszy czas wczytywania aplikacji systemowych (np. kalendarza, książki adresowej, aparatu), pozwala na szybsze przejście do danych treści.

Dostępne wersje językowe: angielski, bengalski, bułgarski, chiński (tradycyjny), chorwacki, czeski, grecki, hiszpański, holenderski, kataloński, niemiecki, polski, portugalski (brazylijski), rosyjski, rumuński, serbski (cyrylica i alfabet łaciński), słowacki, turecki, węgierski, włoski.

Dla deweloperów

Poprawiona obsługa grafik i gier: Nowa aktualizacja zawiera optymalizacje w działaniu gier. Dzięki dodanej obsłudze technologii WebGL, asm.js i WebAudio deweloperzy mogą tworzyć zaawansowane gry na telefony z Firefox OS.

Eksperymentuj z NFC: To wydanie wprowadza NFC do Firefox OS, poczynając od udostępnienia WebNFC API. Deweloperzy będą mogli zacząć eksperymentować z parowaniem NFC i skanowaniem etykiet. Rozszerzenia funkcjonalności NFC można się spodziewać w przyszłych wydaniach.

Usprawnione możliwości platformy Gecko dzięki nowym sieciowym API: To wydanie bazuje na silniku Gecko 28 i zawiera szereg nowych sieciowych API. Sprawniejsze przetwarzanie danych i współdzielenie zasobów pozwala deweloperom szybciej pisać aplikacje. Jedno z nowych API, SpeakerManager, zapewnia programistom dostęp do głośnika telefonu, dzięki czemu z takich aplikacji, jak Radio, można korzystać bez użycia słuchawek. Zaktualizowaliśmy też WebIccManager API, umożliwiające obsługę wielu kart SIM. Te nowe API pozwalają na wprowadzanie kolejnych funkcji w zakresie tworzenia aplikacji sieciowych.

Streaming dźwięku z RTSP: Wbudowaliśmy do systemu ramy RTSP i uzupełniliśmy obsługę streamingu dźwięku, dzięki czemu deweloperzy mogą wykorzystać swoje już istniejące technologie do przesyłania muzyki na telefonach z Firefox OS.

Aktualizacja Firefox OS jest już dostępna dla producentów telefonów, którzy mogą wdrożyć ją do swoich modeli rynkowych i telefonów deweloperskich.

Więcej informacji:

  • Więcej informacji o nowej aktualizacji Firefox OS można znaleźć na tej stronie