Kategorie: Events

Tworzenie gier natywnych w Sieci stanie się jeszcze prostsze

GDC 2015 jest ważnym wydarzeniem dla długiej współpracy pomiędzy Mozillą i największymi światowymi producentami silników gier. Zapowiadaliśmy wprowadzenie do Sieci gier o wysokiej jakości bez wtyczek i teraz realizujemy ten cel. Unity Technologies dodało WebGL jako część dostępnego od dziś wydania Unity 5. Natomiast Epic Games, dodało eksporter Beta HTML5 jako część regularnych wydań binarnych silników. Oznacza to, że sieć wolna od wtyczek jest teraz w rękach deweloperów gier, którzy pracują z tymi popularnymi narzędziami. Jeśli wybiorą sieć jako platformę, mogą jednym kliknięciem dodawać do niej kolejne aplikacje. Teraz deweloperzy są w stanie w pełni wykorzystać potencjał największej otwartej platformy dystrybucji bazując na dwóch pionierskich technologiach Mozilli – asm.js i WebGL.

Co się zmieniło?

Dostawcy przeglądarek zaczynają uniezależniać się od wtyczek podczas dostarczania treści. Chrome planuje całkowicie porzucić wsparcie NPAPI. Deweloperzy tacy jak King, Humble Bundle, Game Insider i Zynga używają Emscripten, by uruchomić w sieci swoje gry napisane w języku C i C++. Używając tej samej technologii Disney przeportował grę “Where’s My Water” na Firefox OS. Emscripten pozwala deweloperom skompilować gry do asm.js, podzbioru JavaScript, który może być zoptymalizowany, by działać w natywnych prędkościach. To podejście może być jednak wymagające i większość firm pracowała z własnymi silnikami, by osiągnąć swoje cele. Dlatego też do tej pory bardziej zaawansowane techniki tworzenia gier w sieci były nieosiągalne dla wielu deweloperów.

Coraz bardziej powszechna technologia

Wsparcie przeglądarek dla podstawowych standardów jest coraz większe. WebGL jest dostępne we wszystkich współczesnych przeglądarkach zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych. Przeglądarki dostosowują się do kodu w stylu asm.js, przy czym Firefox i Internet Explorer pracują nad zaawansowaną optymalizacją.

„Dzięki możliwości dotarcia do milionów użytkowników za pomocą jednego kliknięcia, Sieć jest fantastycznym miejscem do publikowania gier,“ powiedział Andreas Gal, CTO Mozilli. „Ciężko pracowaliśmy, aby platforma mogła obsługiwać najwyższej jakości i rywalizować z treściami dostępnymi na innych platformach. Sukces naszej współpracy z twórcami najwyższej klasy silnika i deweloperami pokazuje, że branża to zauważa.“

Gry JavaScript pisane ręcznie: widzisz różnicę?

Na GDC Mozilla zaprezentuje kilka ciekawych przykładów HTML5 opartych na pisanym ręcznie kodzie JavaScript. Na stoisku Firefoksa będzie można zobaczyć Tanx, produkt stworzony przez PlayCanvas. Działa on na wielu komputerach stacjonarnych i platformach mobilnych, a także w iOS WebView, uruchomionym na Twitterze. Dodatkowo użytkownicy będą mogli korzystać z gamepada oraz opcji gry wieloosobowej. Mozilla zaprezentuje The Marvelous Miss Take, wyprodukowany przez Wonderstruck i Turbulenz. Ten tytuł już dziś pojawi się w Firefox Marketplace oraz Steam. W dystrybucji Steam, aplikacja HTML5 jest dostępna jako aplikacja natywna, ale niełatwo będzie to dostrzec.

Mozilla jest oddana poszerzaniu zakresu możliwości Sieci. Możemy już korzystać ze wspaniałych gier, ale w Sieci wciąż drzemie ogromny potencjał. W tym roku na stoisku Mozilli pojawią się nowoczesne technologie, takie jak WebGL2 i WebVR, oraz ulepszone narzędzia deweloperskie skierowane do twórców gier i aplikacji. Narzędzia te będą zademonstrowane w naszej najnowszej 64-bitowej wersji Firefoksa dla deweloperów. Mozilla zapewni też deweloperom dostęp do SIMD i obsługi wątków. Deweloperzy mogą już testować wspomniane technologie w Firefox Nightly. Odwiedź nasze stoisko, by dowiedzieć się więcej o Firefox Marketplace, który jest dostępny w wersji desktopowej, na Androida i Firefox OS i umożliwia deweloperom rozpowszechnianie aplikacji.

Aby dowiedzieć się więcej o Mozilli na GDC, przeczytać najnowsze artykuły programistyczne lub dowiedzieć się jak się dołączyć do projektu wejdź na stronę games.mozilla.org lub odwiedź Mozillę na targach GDC (South Hall, stoisko #2110) do 6 marca 2015.

Więcej informacji o nowościach Unity: