Kategorie: Firefox

Włączcie silniki – Firefox Quantum w wersji Beta, edycja deweloperska

Silniki – zarówno te w samochodach, jak i w przeglądarkach – są bardzo ważne. Dlatego cieszymy się, że najnowszy Firefox w wersji beta jest wspomagany przez całkowicie unowocześniony silnik. A ponieważ sam numer najnowszego wydania – 57 – niewiele mówi o wielkości zmian, jakich dokonaliśmy, nową wersję nazywamy Firefox Quantum.

Droga do Firefox Quantum

W październiku zeszłego roku ogłosiliśmy Projekt Quantum, który miał na celu stworzenie silnika nowej generacji dla współczesnych komputerów, korzystając z technologii wypracowanych w ramach projektu Servo. Od tamtej pory nasz zespół inżynierów nieustannie skupiał się nad tym, żeby Firefox stał się nieporównywalnie szybki w działaniu.

W tym roku wprowadziliśmy do Firefoksa kilka ulepszeń, na przykład, działanie w oparciu o wiele procesów, znajdując właściwy balans między szybkością a zużyciem pamięci. Dodatkowo wprowadziliśmy funkcje takie jak WebAssembly i WebVR, umożliwiając szybsze działanie aplikacji webowych na komputerach stacjonarnych i zestawach VR.

Wiele zmian zostało już wprowadzonych, ale dla Firefox Quantum zaplanowaliśmy jeszcze więcej.

Szybsze działanie na najważniejszych stronach

Firefox Quantum jest dużym krokiem naprzód – odczujesz to przeglądając ulubione strony.

Szybkość działania Firefox Quantum może być zmierzona – nasz zespół lubi podejście oparte na danych. Jednym ze sposobów jest użycie Speedometer 2.0 (prace nad tym narzędziem jeszcze trwają), który symuluje współczesne aplikacje mobilne. Wyniki zależą od komputera i aplikacji, których używasz, ale jedną stałą rzeczą jest fakt, że Firefox Quantum jest około 2 razy szybszy niż Firefox rok temu.

Zachęcamy Was do samodzielnego przeprowadzenia porównania lub obejrzenia krótkiego wideo, w którym porównujemy Firefox Quantum i Chrome na różnych stronach. Firefox Quantum jest często znacznie szybszy.

Jak sprawiliśmy, że Firefox Quantum działa tak szybko?

Firefox do tej pory działał tylko na jednym procesorze, ale dzisiejsze wieloprocesorowe wydanie w wersji desktopowej i mobilnej działa bardziej efektywnie. Przykład? Opracowaliśmy przełomowe podejście do układania stron: szybki silnik CSS napisany w Rust, języku programowania systemów, który wprowadziła Mozilla. Nowy silnik CSS w Firefoksie działa szybko i równolegle na wielu rdzeniach procesora, zamiast uruchamiania jednej wolniejszej sekwencji na jednym rdzeniu. Żadna inna przeglądarka tak nie działa.

Od teraz karta, której używasz w danym momencie otwiera się przed innymi kartami, działającymi w tle. Dzięki temu Firefox Quantum często wypada lepiej w testach niż Chrome, zużywając tylko 30% RAM-u.

Dodatkowo, w ciągu kilku ostatnich miesięcy przeprowadziliśmy kilka testów, aby wyłapać wszelkie błędy w działaniu. Do tej pory udało nam się rozwiązać 468 małych i dużych błędów.

Przedstawiamy szybki i płynny Photon

Nie liczą się tylko testy prędkości, ważne jest również, aby nasi użytkownicy czuli, że korzystają z dobrze przemyślanego produktu. Aby pokazać wszystkie na pozór niewidoczne ulepszenia, zmieniliśmy wygląd Firefoksa opierając się na naszym projekcie – Photon. Nasz utalentowany zespół projektantów poświęcił wiele czasu na zrozumienie jak użytkownicy postrzegają przeglądarki.

Nowy interfejs Firefoksa odzwierciedla potrzeby użytkowników, którzy są bardziej zadaniowi, niż kiedyś. Jesteśmy pewni, że dzięki Photon, Firefox Quantum zaimponuje im nowoczesnym designem. Photon nie tylko dobrze wygląda, jest też inteligentniejszy – używając go na komputerze Windows z dotykowym ekranem, rozmiar menu zmienia się w zależności od tego, czy klikasz myszką czy palcem.

Nowy, minimalistyczny design składa się z kwadratowych kart, płynnie działających animacji i Biblioteki, która zapewnia szybki dostęp do zakładek, aplikacji Pocket, historii, pobranych dokumentów i screenshotów. Firefox Quantum działa z systemami operowanymi dotykowo – Windows 10, macOS High Sierra, Android Oreo i iOS 11.

Wbudowany Pocket

Firefox Quantum to lepsza integracja Firefoksa z aplikacją Pocket, którą Mozilla przejęła w zeszłym roku. Otwierając nową kartę zobaczysz treści polecane przez Pocket obok twoich ulubionych stron. Jednym kliknięciem zachowasz w aplikacji interesujące treści. Aplikacja Pocket na iOS lub Androida umożliwi dostęp offline do zachowanych treści w każdej chwili.

Uaktualnij swoją przeglądarkę do Firefox Quantum wkrótce lub pobierz wersję Beta dzisiaj

Jeśli należysz do naszych wiernych użytkowników, Twoja przeglądarka zaktualizuje się automatycznie 14 listopada. Możesz też już dziś wypróbować wersję Beta na komputerze stacjonarnym, urządzeniach z Androidem lub iOS. Deweloperzy mogą pobrać deweloperską edycję, w której dostępne są nowe narzędzia.

Firefox zmieniał się na przestrzeni ostatnich lat, a dużo nowości jeszcze przed nami. Aby być na bieżąco z informacjami o Firefox Quantum odwiedźcie naszą stronę.

Cieszymy się, że nasi użytkownicy beta będą mogli korzystać z Firefox Quantum i mamy nadzieję, że i Wy spróbujecie.