Kategorie: Mozilla News

Ogłaszamy zwycięzców Equal Rating Innovation Challenge

Sześć miesięcy temu wystartował projekt Equal Rating Innovation Challenge, który miał na celu podkreślenie znaczenia koncepcji „Equal Rating”, nad którą pracuje Mozilla. Dodatkowo chcieliśmy znaleźć nowe możliwości zapewnienia dostępu do Internetu jeszcze szerszej grupie osób, zachowując przy tym neutralność sieci.

Otwarty i angażujący projekt

Projekt miał na celu dotarcie do lokalnych ekspertów, innowatorów, przedsiębiorców i badaczy z całego świata, aby pomóc Mozilli dostarczyć Internet kolejnemu miliardowi użytkowników. Obserwowanie jak w projekt angażują się społeczności i przedsiębiorcy, było bardzo ciekawym doświadczeniem.

Dzięki naszej stronie – equalrating.com – dotarliśmy do tysięcy ludzi na całym świecie poprzez webinary, konferencje i mniejsze wydarzenia. Otrzymaliśmy 98 zgłoszeń z 27 krajów, co tylko pokazuje jaki potencjał ma podejście Equal Rating. Wcześniej wiele osób uważało, że łatwy dostęp do Internetu ważny jest dla dużych firm i rządu, teraz zauważyły jak istotny jest on dla wszystkich.

W styczniu nasi jurorzy do półfinału wybrali 5 drużyn. Pracownicy Mozilli przez 6 tygodni wspierali je merytorycznie, aby pomóc półfinalistom doszlifować projekty, które zaprezentowali 9 marca w Nowym Jorku na konferencji Equal Rating. Trzymając się zasady Mozilli, że wszystko powinno być otwarte i jawne, przez kolejny tydzień trwała publiczna ankieta, której wyniki częściowo pomogły jurorom w podjęciu decyzji. Dziś mamy przyjemność ogłosić zwycięzców.

Zwycięzcy

Prawie jednomyślnie zwycięzcą Equal Rating Innovation Challenge został Gram Marg Solution for Rural Broadband, wygrywając 125 000 dolarów. Autorami projektu są profesor Abhay Karandikar, Dean (Faculty Affairs) i Institute Chair Professor of Electrical Engineering oraz Dr Sarbani Banerjee Belur, Senior Project Research Scientist, w Indian Institute of Technology (IIT) w Mumbaju w Indiach.

Dr Sarbani Banerjee Belur (India) prezentująca Gram Marg Solution for Rural Broadband na konferencji w Nowym Jorku

Gram Marg, które w języku Hindi oznacza mapę, zwróciło uwagę jurorów i publiczności skupiając się na potrzebie dostarczenia Internetu do 640,000 wiosek. Zespół pokazał jak wspaniałe rzeczy mogłyby osiągać te społeczności mając dostęp do serwisów e-Governance, systemów płatności, instytucji finansowych i ogólnych informacji. W celu zamknięcia przepaści cyfrowej i wzmocnienia tych wiejskich społeczności zespół Gram Marg stworzył pomysłową i „lokalną” technologię, która wykorzystuje białą przestrzeń na widmie telewizyjnym, co umożliwia pobieranie danych z klastrów WiFi w celu zapewnienia dostępu szerokopasmowego (5G).

Zespół naukowców i praktyków stworzył tanie i odporne na wstrząsy urządzenie TV UHF, które konwertuje sygnał 2.4 Ghz, aby połączyć wioski z trudno dostępnych terenów. Rozwiązanie było testowane w 25 wioskach, a prace miały na celu zmniejszenie kosztów, rozmiarów i udoskonalenie produktów.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że jury wybrało nasz projekt” – powiedział profesor Karandikar. „Będziemy kontynuować prace nad naszym rozwiązaniem, aby stało się jeszcze bardziej wydajne. Pracujemy też nad modelem biznesowym, który pomoże lokalnym przedsiębiorcom rozlokować i zarządzać dostępem do sieci. Wierzymy, że zdecentralizowany i stabilny model jest kluczem do sukcesu technologii mającej podłączyć do sieci tych, którzy nie mają do niej dostępu.”

Zdobywcami drugiego miejsca i nagrody w wysokości 75 000 dolarów zostało Afri-Fi: Free Public WiFi, projekt prowadzony przez Tima Humana (Afryka Południowa). Projekt jest rozszerzeniem wysoko ocenianego i odnoszącego sukcesy projektu Isizwe, który oferuje 500MB darmowego transferu każdego dnia, ale najważniejszym jego celem jest stworzenie stabilnego modelu biznesowego poprzez połączenie darmowych sieci wifi w całej Afryce Południowej i zachęcanie użytkowników do współpracy z reklamodawcami.

Zespół zaprezentował sposób, w jaki można użyć danych konsumenckich, chronić prywatność i wzmocnić przedsiębiorczość w ich rozwiązaniu. „Zespół udowodnił jak ich rozwiązanie darmowego Internetu wspiera rozwijające się społeczności w Afryce Południowej. Skupiają się na budowaniu społeczności, partnerstwa, rozwijania lokalnych społeczności przedsiębiorców, a celem tych działań jest dostarczenie Internetu do najbardziej zmarginalizowanych społeczności w Afryce Południowej” powiedział w imieniu jury Marlon Parker, złożyciel Reconstructed Living Labs.

Na koniec, nagrodę w wysokości 30 000 dolarów otrzymał Bruno Vianna (Brazylia) i jego zespół pracujący nad projektem Free Networks P2P Cooperative. Zamiast skupiać się na technologii, projekt obejmuje finansowy i logistyczny model, który może być dostosowany do norm i społeczności wioski. Zespół pracował nad zaangażowaniem grup do wspólnych aktywności, uczył ich korzystania z urządzeń. Jurorzy wzięli pod uwagę innowacyjne podejście zespołu do pomagania społecznościom w budowaniu ich własnej infrastruktury.


Od lewej do prawej:
• Steve Song (Canada), Freemium Mobile Internet (FMI)
• Dr Carlos Rey-Moreno (South Africa), Zenzeleni “Do it for yourselves” Networks (ZN)
• Bruno Vianna (Brazil), Free Networks P2P Cooperative
• Tim Genders (South Africa), Afri-Fi: Free Public WiFi
• Dr Sarbani Banerjee Belur (India), Gram Marg Solution for Rural Broadband

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, naszym jurorom za ich bezcenne rady i czas, mentorów Mozilli, za wsparcie półfinalistów w ulepszaniu ich projektów. Chcemy też podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu online. W ciągu tygodnia dostaliśmy prawie 6 000 głosów, głównie na projekty Zenzeleni i Gram Marg.

Mozilla zapoczątkowała tę inicjatywę, ponieważ wierzymy, że wspólne rozwiązania mogą rozwiązać duże problemy. Dzięki temu projektowi nie tylko pokazaliśmy szerszy zakres rozwiązań, ale też rozpoczęliśmy dialog na ich temat i zbudowaliśmy społeczności skupiające się na rozwiązywaniu problemów.

Mamy nadzieję, że Equal Rating przyczyni się do bardziej intensywnych działań światowej społeczności na rzecz zapewnienia wszystkim dostępu do Internetu. Jak powiedział Omobola Johnson, były Minister Technologii Komunikacyjnych Nigerii i partner TLcom „Nie chodzi o problem osób nie mających połączenia z siecią, ale o ludzi, którzy mogą te połączenia tworzyć.” Zgadzamy się z tym całkowicie!

Zapraszamy na stronę equalrating.com, gdzie możesz dołączyć do naszej społeczności. Dziś gratulujemy naszym zwycięzcom za ich wizję i potencjał.