Kategorie: Ogólny

Mozilla w 2013 roku

Co za niesamowity rok dla sieci. W 2013 roku obchodziliśmy 15 lat Mozilli i 15 lat lepszej sieci, którą pomagamy budować tak, aby była otwarta i dostępna dla wszystkich. Poniżej prezentujemy najważniejsze dla nas momenty z 2013 roku.

2013 rok upłynął nam pod znakiem Firefox OS i pierwszych urządzeń w całości bazujących na otwartych technologiach sieciowych. Z pomocą czterech operatorów wprowadziliśmy trzy urządzenia na 14 rynkach. Jesteśmy dumni, że naszymi partnerami zostali producenci sprzętu, tacy jak ZTE, Alcatel i LG oraz operatorzy, jak: Telefónica, Deutsche Telekom, Telenor i Telecom Italia Mobile.

Cały czas pracujemy, aby Firefox był jeszcze szybszy, bezpieczniejszy i łatwiejszy w dostosowaniu, wprowadzając technologie rozwijające sieć jako platformę. Według benchmarku Octane JavaScript najnowsza wersja Firefoksa jest teraz o 88% szybsza. Otworzyliśmy sieć jako platformę do tworzenia zaawansowanych gier, rozwijając wysoce zoptymalizowaną wersję JavaScriptu – asm.js, dzięki której sieciowe gry i aplikacje działają do sześciu razy szybciej. Ponadto we współpracy z Epic Games przeportowaliśmy do sieci silnik Unreal Engine 3. Ostatnio studio Trendy Entertainment wprowadziło Monster Madness, pierwszą komercyjną grę 3D bazującą na asm.js. Niezwykle nas cieszy dodanie do Firefoksa na Androida WebRTC – technologii umożliwiającej nawiązywanie połączeń wideo i współdzielenie plików między przeglądarkami. Ponadto użytkownikom Firefoksa oferujemy wiele sposobów na dostosowanie przeglądarki do ich potrzeb. Zestawienie najpopularniejszych dodatków w 2013 roku można przejrzeć pod tym linkiem.

Firefox na Androida jest niezwykle szybki. Przeglądarka została pobrana ponad 50 milionów razy, a oceny użytkowników mocno podskoczyły i utrzymują się na poziomie 4,5 gwiazdki. W mijającym roku ogłosiliśmy, że Firefox na Androida jest preinstalowany na tabletach Kobo Arc i smartfonach Gigabyte GSmart.

Nie tworzymy produktów tylko po to, aby tworzyć lepszą sieć. Mozilla jest organizacją, w której centrum są ludzie, i ważne jest dla nas, aby każda osoba w dowolnym miejscu na świecie mogła korzystać z Firefoksa w wybrany przez siebie sposób. Nasz zespół odpowiedzialny za wsparcie użytkowników przez cały rok ciężko pracował, gromadząc i analizując informacje o doświadczeniach użytkowników naszych produktów. Zespół pomógł ponad 150 milionom użytkowników Firefoksa.

Mozilla ceni prywatność użytkowników i dąży do zapewnienia przejrzystości swoich działań. Zaufanie użytkowników jest dla nas najwyższą wartością. W tym roku Mozilla została uhonorowana przez Instytut Ponemon tytułem Najbardziej zaufanej firmy z branży internetowej. W październiku zaprezentowaliśmy Lightbeam, narzędzie, za pomocą którego użytkownicy mogą zwizualizować śledzenie w Internecie. Od tego czasu dodatek został pobrany niemalże milion razy. W reakcji na kontrowersje wokół szpiegowania przez NSA, rozpoczęliśmy kampanię StopWatching.Us, której celem jest udostępnienie informacji odnośnie skali monitoringu naszych danych i aktywności online. 588 351 osób podpisało petycję na stronie StopWatching.Us.

W 2013 roku odbyło się trzecie spotkanie Mozilla Summit, które zgromadziło w trzech miastach 2 800 Mozillian z 90 krajów na trzy dni wspólnej pracy i zabawy. Nasz program Mozilla Reps zebrał ponad 370 oficjalnych Reprezentantów Mozilli, którzy promują idee Mozilli i Firefoksa w swoich społecznościach. Sformalizowaliśmy program Ambasadorów na Kampusie i możemy się teraz pochwalić niemalże 8 000 Ambasadorów Firefoksa wśród studentów. Nasza społeczność Mozillian składa się z członków z aż 109 krajów.

Webmaker.org to miejsce przyciągające tysiące kreatywnych osób, które chcą zdobywać umiejętności z obszaru sieci i przekazywać je innym. Nasze darmowe, open-sourcowe narzędzia: Thimble, Popcorn Maker i X-Ray Goggles ewoluowały, aby jak najlepiej zaspokajać potrzeby rosnącej społeczności osób, które chcą rozwijać swoją wiedzę o sieci. Globalna społeczność pomaga nam usprawniać te narzędzia i tworzyć plan nauczania. W ramach programu w tym roku zorganizowaliśmy ponad 1 600 imprez w 330 miastach z 55 krajów.

Mozilla_2013_CMYK_PL

To tylko kilka osiągnięć z minionego roku, które najbardziej nas cieszą. Liczymy, że uda nam się sprawić, że 2014 rok będzie dla sieci jeszcze lepszym rokiem.