Kategorie: Firefox

Pierwsze komercyjne gry sieciowe wydane dzięki technologiom stworzonym przez Mozillę

Mozilla udowadnia, że Sieć ma potencjał jako platforma dla gier, tworząc nowe technologie i narzędzia deweloperskie, dzięki którym twórcy gier mogą przeportować do Sieci swoje popularne produkcje. Trendy Entertainment jest jednym z pionierów stosujących te technologie. Studio korzysta z Emscripten i asm.js, aby przenieść do Sieci popularną grę Dungeon Defenders. Trendy poinformowało dzisiaj, że udostępni sieciową wersję gry Dungeon Defenders Eternity, oferującą te same efekty graficzne i tryby gry oraz niemalże taką samą prędkość działania, jak natywna wersja desktopowa. Pełną wersję gry można kupić przez Steam.

Już w marcu tego roku na konferencji GDC kilku największych graczy z branży gier zapowiedziało wprowadzenie do Sieci innowacyjnych narzędzi, włącznie z Unity i ich dodatkiem WebGL.

Mozilla zaprezentowała możliwości Sieci jako konkurencyjnej platformy dla gier wprowadzając asm.js – wysoko zoptymalizowany podzbiór JavaScriptu, dzięki któremu deweloperzy mogą przenieść do Sieci najwyższej jakości gry bez użycia wtyczek. W połączeniu z WebGL, biblioteką grafiki, wprowadzającą do Sieci zaawansowaną grafikę 3D, oraz WebAudio oferującym różnorodne efekty dźwiękowe, możliwe staje się tworzenie bogatych i wydajnych gier 3D płynnie działających w Sieci.

„W Trendy jesteśmy zdania, że w przyszłości gracze będą chcieli mieć dostęp do najwyższej jakości gier z dowolnego miejsca i urządzenia – czy to na konsoli, komputerze, urządzeniu mobilnym czy też przez Sieć” – powiedział Darrell Rodriguez, CEO Trendy Entertainment. „Sieć jest ogromną częścią ekosystemu dla wielu graczy, a dzięki opracowanej przez Mozillę technologii asm.js, granie w gry w Sieci bez zastosowania wtyczek już jest możliwe. Możliwość zagrania w pełną wersję Dungeon Defenders zaledwie kilka sekund po kliknięciu odnośnika przyciągnie do Sieci jeszcze więcej graczy”.

„Cieszy nas, że coraz więcej programistów wykorzystuje asm.js do dystrybucji swoich gier w Sieci, co pomaga w realizacji naszej wizji Sieci – niezwykle wydajnej i nie wymagającej wtyczek” – powiedział Vlad Vukicevic, Engineering Director w Mozilli i twórca WebGL. „Teraz możemy zagrać w grę z dowolnego miejsca, wystarczy kliknąć odnośnik. Ponadto otwarte technologie sieciowe oferują łatwiejszy sposób publikowania i aktualizacji gier na wielu platformach oraz testowania nowych funkcji. Jest to doskonały moment dla twórców zaawansowanych, interaktywnych gier działających w Sieci”.

Trendy również zapowiedziało, że sequel gry, Dungeon Defenders II, również zostanie udostępniony w Sieci równocześnie. Poniżej prezentujemy działanie Dungeon Defenders II w Sieci.

Inni deweloperzy także wprowadzają do Sieci swoje produkcje, korzystając z opracowanych przez Mozillę technologii Emscripten i asm.js. Game Insight, twórcy gry mobilnej Cloud Rainers, niedawno udostępnili ją w serwisie Facebook, korzystając ze wspomnianych technologii i WebGL. Brak wymogu stosowania wtyczek sprawia, że tego rodzaju gry stają się bardziej dostępne dla nowej grupy graczy. W Cloud Raiders na Facebooku można zagrać klikając tutaj.

Aby wesprzeć deweloperów takich jak Trendy i Game Insight, Firefox zawiera teraz debugger elementów Canvas – zaawansowane narzędzie pomagające programistom dokładnie zlokalizować i przeanalizować problemy z grafiką w grze.

Do Firefoksa dodano również usprawnienia wydajności w kluczowych dla graczy obszarach, takich jak Web Audio i asm.js. Programiści znajdą więcej informacji o tworzeniu gier dla Sieci we wpisie na blogu Hacks Mozilli.

Więcej informacji: