Kategorie: Ogólny

GDC 2014: Mozilla wraz z partnerami udowadniają, że Sieć jest platformą dla gier

Mozilla ukazała potencjał Sieci jako platformy dla gier podczas zeszłorocznej konferencji GDC, prezentując asm.js – mocno zoptymalizowaną wersję JavaScriptu, umożliwiającą  programistom przeportowanie do Sieci gier C/C++ przy zachowaniu niemalże natywnej prędkości działania. Udowodniliśmy, że asm.js w połączeniu z WebGL i Web Audio pozwalają na uruchomienie w Sieci szybkich, zaawansowanych gier 3D, bez wykorzystania zewnętrznych wtyczek.

W tym roku, z pomocą wiodących firm z branży gier komputerowych, Mozilla idzie o krok dalej. Poniżej prezentujemy najważniejsze dla nas informacje z GDC 2014:

  • Unity 5: Mozilla i Unity informują o nowych narzędziach wdrożeniowych umożliwiających przeportowanie do Sieci gier Unity, bez wykorzystania wtyczek. Jest to możliwe dzięki wprowadzonym przez Mozillę technologiom, między innymi WebGL – sieciową biblioteką grafik i asm.js – podzespole JavaScriptu. Dodatek WebGL Unity zostanie udostępniony wraz z wydaniem Unity 5.0 jeszcze w tym roku. Link do informacji prasowej.

  • Silnik Epic Unreal Engine 4: Epic Games I Mozilla demonstrują rozwój Sieci jako platformy, przenosząc do Sieci silnik Unreal Engine 4 i prezentując wersje demo gier Soul i Swing Ninja, działających w Firefoksie niemalże w prędkości natywnej, dzięki optymalizacji asm.js.
  • Nom Nom Games: firma pokaże na GDC grę Monster Madness. Podczas konferencji GDC gra będzie dostępna online pod adresem www.monstermadness.com, a NomNom zaplanował jej wydanie na maj 2014 r.
  • Nowe, oparte o technologie sieciowe narzędzia deweloperskie dla twórców gier: Nowe narzędzia dla twórców gier, oparte o technologie sieciowe pomogą deweloperom tworzyć gry HTML5. Skierowanie dla programistów zaznajomionych z technologiami sieciowymi i preferującymi łatwość tworzenia w JavaScripcie, narzędzia te w dużej mierze korzystają z asm.js.
  • PlayCanvas: oferuje zaawansowane narzędzia do współpracy przy tworzeniu gier online, umożliwiające pracę zdalną i edytowanie w czasie rzeczywistym tych samych treści. PlayCanvas  pokaże demo gier Swoop (działającej zarówno na desktopie, jak i urządzeniach mobilnych) i Dungeon Fury (działającej na Firefox OS) na stoisku Mozilli podczas GDC.
  • Goo Technologies: na stoisku Mozilli na konferencji GDC będzie można zobaczyć własną platformę dla gier składającą się z Goo Engine – silnika 3D JavaScript zbudowanego wyłącznie za pomocą WebGL/HTML5 – i Goo Create – narzędzia do edycji wizualnych stworzonego na bazie tego silnika.
Aby zobaczyć wspomniane technologie i dema odwiedź nas na konferencji GDC: stoisko Mozilli #206, stoisko Epic #1224, stoisko Unity #1402.