Kategorie: Firefox OS

Nowy sprzęt i narzędzia deweloperskie ukazują potencjał środowiska Firefox OS

Barcelona, Hiszpania – Mobile World Congress – 23 lutego 2014 – Nowe telefony referencyjne i program dla tabletów, integracja PhoneGap i sieciowe API ułatwiają deweloperom tworzenie i portowanie aplikacji.

Mozilla, organizacja non-profit, której misją jest utrzymanie kontroli nad Internetem w rękach użytkowników, poinformowała dzisiaj o nowym sprzęcie i narzędziach dla deweloperów, które pomogą rozwijać Firefox OS, sprawiając, że tworzenie i wdrażanie innowacyjnych, spersonalizowanych aplikacji sieciowych przez programistów, operatorów i producentów OEM stanie się tańsze, szybsze i łatwiejsze.

Mozilla zaprezentowała dwurdzeniowy telefon referencyjny z ekranem o przekątnej 4,5 cala, na którym deweloperzy mogą testować nowe funkcje i aplikacje na Firefox OS pod kątem różnych konfiguracji pamięci. Ponadto rozszerzyła program dla tabletów, ułatwiający programistom testowanie ich aplikacji na tablety z Firefox OS.
Flame_Developer_Device_5

Fundacja poinformowała również o integracji Firefox OS z PhoneGap, dzięki której setki tysięcy osób tworzących na PhoneGap będą mogły przeportować swoje aplikacje na Firefox OS w ciągu zaledwie kilku godzin, podczas gdy nowe sieciowe API będą coraz bardziej zmniejszały lukę między natywnymi i sieciowymi aplikacjami. Na targach Mobile World Congress Mozilla zaprezentowała też narzędzia deweloperskie umożliwiające producentom OEM i operatorom łatwe dostosowanie Firefox OS do potrzeb różnych segmentów klientów.

Deweloperzy zawsze byli kluczowi dla napędzania innowacyjności w sieci i w dalszym ciągu rozwijają ją jako platformę do tworzenia i dystrybucji aplikacji. Za pomocą nowych urządzeń referencyjnych, narzędzi oraz sieciowych API Mozilla pobudza rozwój aplikacji sieciowych oraz niweluje bariery i ograniczenia narzucone przez inne środowiska aplikacji. Sieć nie tylko upraszcza rozwój aplikacji i ogranicza fragmentację, ale również umożliwia deweloperom utrzymywanie bezpośredniej relacji z klientem, poprzez hostowanie swoich aplikacji oraz/lub sprzedawanie ich w Firefox Marketplace.
Vision Mobile niedawno opublikowało raport, wskazujący na rosnące zainteresowanie deweloperów Firefox OS – w przeciągu zaledwie sześciu miesięcy poziom ten osiągnął 7%. W raporcie podkreślono również fakt, że w pierwszym kwartale 2014 roku 52% deweloperów mobilnych już korzysta z HTML5 do tworzenia stron internetowych i aplikacji sieciowych, a kolejne 16% planuje do nich dołączyć.
W niedawnym badaniu przeprowadzonym przez Strategy Analyst oszacowano, że liczba deweloperów tworzących aplikacje na Firefox OS wzrośnie trzykrotnie w następnym roku – będzie to największy wzrost zainteresowania programistów jakąkolwiek platformą mobilną.
Rozwój systemu jest napędzany przez fakt, że już teraz miliony webdeweloperów programuje w HTML5 i są oni zainteresowani tworzeniem dla sieci mobilnej. Nie muszą uczyć się nowego języka programowania czy płacić inżynierom, aby dotrzeć na konkretne platformy mobilne.
Poniższe telefony referencyjne, narzędzia i sieciowe API pomogą w dalszym rozwoju środowiska Firefox OS, dowodząc, że sieć jest istotną platformą do tworzenia i dystrybucji aplikacji:
Nowy telefon referencyjny
Na targach Mobile World Congress Mozilla zaprezentuje swój nowy telefon referencyjny dla deweloperów, Firefox OS Flame, dzięki któremu programiści mogą przetestować możliwości Firefox OS w rzeczywistym środowisku z dostępem do sieci mobilnej i faktycznymi funkcjonalnościami sprzętowymi, takimi jak akcelerometr, NFC i aparat. Podobnie jak komercyjne telefony z Firefox OS, deweloperski referencyjny telefon Flame jest wyposażony w procesor Qualcomm, w tym wypadku wysokiej mocy dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1,2 GHz, który pozwala deweloperom na testowanie bardziej wymagających sprzętowo gier i aplikacji. Programiści tworzący aplikacje na modele telefonów Firefox OS z mniejszą pamięcią, mają opcję skorygowania zasobów RAM telefonu Flame, z 1GB do 256MB, aby przekonać się, jak ich aplikacje będą działały na telefonach ze słabszą specyfikacją. Ponadto Flame zapewnia programistom i entuzjastom dostęp do najnowszych wersji Firefox OS – mogą oni testować wydania nocne i przyczynić się do rozwoju platformy.
Specyfikacja Firefox OS Flame (urządzenie referencyjne)
 • Dwurdzeniowy procesor Qualcomm MSM8210 Snapdragon, 1,2 GHz
 •  Ekran 4,5 cala (FWVGA 854×480 pikseli)
 •  Aparaty: tylny: 5MP / przedni: 2MP
 •  3G UMTS czteropasmowe (850/900/1900/2100)
 •  pamięć 8GB
 •  256-1GB RAM (możliwość dostosowania przez dewelopera)
 • Wsparcie DUAL SIM
 •  A-GPS, NFC
 •  Pojemność baterii: 1800 mAh
 •  WiFi: 802.11 b/g/n, Bluetooth, Micro USB

Setki tysięcy użytkowników PhoneGap z dostępem do Firefox OS

Firefox OS będzie wspierany w kolejnym wydaniu PhoneGap, wiodącego narzędzia deweloperskiego do budowania międzyplatformowych aplikacji. Zostało to zainspirowane niedawno ogłoszoną integracją Firefox OS z Cordovą, popularnym projektem open source od Apache Foundation, umożliwiającym przekonwertowanie aplikacji HTML5 w aplikacje natywne.

PhoneGap to rama do tworzenia aplikacji mobilnych, z której korzystają setki tysięcy deweloperów. Opiera się na projekcie Apache Cordova i umożliwia programistom tworzenie aplikacji w HTML, CSS i JavaScripcie, a następnie wdrażanie ich do szerokiej gamy urządzeń mobilnych, uzyskując potencjał aplikacji natywnych. Dzięki integracji z Firefox OS deweloperzy mogą teraz przeportować do Firefox OS istniejące aplikacje PhoneGap w ciągu zaledwie kilku godzin, przy minimalnym nakładzie pracy. Więcej na ten temat można przeczytać na blogu Hacks.

Menedżer Aplikacji upraszcza tworzenie aplikacji dzięki prototypowaniu w czasie rzeczywistym i debugowaniu

Menedżer aplikacji udostępnia twórcom aplikacji mobilnych narzędzia webdeweloperskie Firefoksa. Pokazuje, jak moc sieci pomaga deweloperom testować, wdrażać i debugować aplikacje sieciowe na telefonach Firefox OS bezpośrednio z poziomu desktopu. Narzędzia webdeweloperskie Firefoksa są obecnie wykorzystywane przez miliony webdeweloperów do tworzenia stron internetowych, a teraz Menedżer aplikacji rozszerza te możliwości o tworzenie aplikacji mobilnych. Nie trzeba pobierać SDK, programiści wykorzystują Menedżera aplikacji jak jedno ze zintegrowanych w przeglądarce Firefox narzędzi deweloperskich.

Ponieważ zarówno Menedżer Aplikacji, jak i Firefox OS korzystają z otwartych technologii sieciowych, debugowanie, edytowanie w czasie rzeczywistym i prototypowanie są niezwykle proste. Dla przykładu, operator lub producent OEM może chcieć stworzyć prototypy różnych obrandowanych tematów ekranów domowych dla różnych grup docelowych. Korzystając z Menedżera aplikacji, możliwe jest kodowanie takiej opcji na desktopie i obserwowanie w czasie rzeczywistym zmian na ekranie podłączonego telefonu Firefox OS, co ogranicza długie czasy tworzenia. Na stronie MDN można zobaczyć jak działa to w praktyce.

Nowe sieciowe API i przyjęcie przez branżę

Obecnie istnieje ponad 30 stworzonych przez Mozillę sieciowych API, z czego osiem nowych API zostało wprowadzonych w minionym roku, w tym WebNFC i Data Store API. Te nowe API rozszerzają możliwości tworzenia aplikacji sieciowych o nowe funkcjonalności. Wraz ze zbliżającą się standaryzacją tych API wzrasta ich przyjęcie przez branżę. Samsung dodał Vibration API i Battery Status API do WebKitu, natomiast Apache Cordova i PhoneGap od Adobe integrują w swoich produktach sześć z najpopularniejszych sieciowych API.

Foxconn i VIA dołączają do programu rozwoju tabletów

Mozilla niedawno wprowadziła program dla kontrybutorów, którego celem jest nadanie tempa rozwojowi tabletów z Firefox OS i dedykowanego im środowiska. Foxconn został pierwszym partnerem programu wśród producentów sprzętu.

W ramach programu rozwoju tabletów z Firefox OS, VIA udostępni deweloperom na całym świecie siedmiocalowy tablet referencyjny Vixen, pomagając tym samym społeczności Mozilli w ukończeniu prac nad Firefox OS na tablety. Deweloperzy mogą zgłosić się do programu na blogu Hacks Mozilli.

Specefikacja tabletu referencyjnego dla deweloperów:
 
VIA Vixen:
 • Siedmiocalowy ekran LCD, 1024×600 HD
 •  Dwurdzeniowy procesor Cortex-A9, 1,2 GHz
 •  ARM Mali-400 Dual-Processon GPU
 •  Pamięć 8GB
 •  1GB RAM
 •  Aparaty: tylny: 2,0 MP / przedni: 0,3 MP
 •  WiFi: 802.11 b/g/n
 
Foxconn InFocus:
 • dziesięciocalowy ekran (1200×800 pikseli, kolor 24-bit)
 • czterordzeniowy procesor A31 (ARM Cortex A7), 1,0 GHz w/ PowerVR SGX544MP2 GPU
 •  pamięc 16GB
 •  2GB RAM
 • Aparaty: tylny: 5MP / przedni: 2MP
 • A-GPS
 • Pojemność baterii: 7000 mAh
 • WiFi: 802.11 b/g/n, Bluetooth, Micro USB

“Widać wyraźnie, że coraz więcej deweloperów wybiera sieć jako preferowaną platformę do rozwoju aplikacji mobilnych, a luka między natywnymi i sieciowymi aplikacjami się zmniejsza” – powiedział Brendan Eich, CTO i SVP Engineering w Mozilli. “Obserwujemy, czego deweloperzy potrzebują, aby sieć stała się ich główną platformą rozwoju i wierzymy, że zarówno Mozilla, jak i jej partnerzy poczynili duży postęp, wprowadzając nowe sprzęty, narzędzia i sieciowe API. Cieszymy się z mobilnych innowacji, które przyniesie 2014 rok.”

Więcej informacji
Dodatkowe materiały, w tym zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, filmy b-roll oraz linki do informacji prasowych operatorów i producentów OEM, można znaleźć na stronie https://blog.mozilla.org/press-pl/
O Mozilli
Mozilla od ponad dekady jest pionierem innowacyjnych rozwiązań i obrońcą wolności w Internecie. Tworzymy i promujemy otwarte standardy, umożliwiające innowacje i rozwój Sieci jako platformy dostępnej dla wszystkich. Dziś 500 milionów użytkowników używa przeglądarki Mozilla Firefox, aby w najwygodniejszy dla siebie sposób korzystać z Internetu na komputerach, tabletach i telefonach komórkowych. Za pomocą Firefox OS i Firefox Marketplace Mozilla rozwija mobilny ekosystem w całości zbudowany na otwartych standardach sieciowych, uniezależniając mobilnych dostawców, producentów, deweloperów i użytkowników od ograniczeń typowych dla platform własnościowych. Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do odwiedzenia strony:  http://www.mozilla.org/pl/