Kategorie: Firefox OS

Firefox OS wchodzi na telefony o wyższych parametrach i rozszerza granice dolnej półki cenowej smartfonów

Nowe urządzenia, funkcje i możliwości dostosowania utwierdzają potencjał sieci jako platformy rozwoju technologii mobilnych

Barcelona, Hiszpania – Mobile World Congress – 23 lutego 2014 – Mozilla, organizacja non-profit, której misją jest utrzymanie kontroli nad Internetem w rękach użytkowników, zaprezentowała dzisiaj przyszłe kierunki rozwoju systemu Firefox OS, ukazując, jak elastyczność, skalowalność i możliwości dostosowania umożliwiają użytkownikom, deweloperom i partnerom branżowym tworzenie dokładnie takich doświadczeń mobilnych, jakich oczekują, z innowacyjnymi funkcjami, lokalnymi usługami i nie tylko.

Rosnący ekosystem
Dziś partnerzy, jak ALCATEL ONETOUCH, Huawei, LG i ZTE, wykorzystują Firefox OS w szerokiej gamie smartfonów, dostosowanych do różnych kategorii konsumentów. Zaprezentowane dziś urządzenia z Firefox OS są wyposażone między innymi w poprawiające wydajność dwurdzeniowe procesory i ekrany o wyższej rozdzielczości. Najnowsze urządzenia dołączające do rodziny Firefox OS to: ZTE Open C i Open II, Alcatel ONETOUCH Fire C, Fire E, Fire S i tablet Fire 7 – wszystkie działające na procesorach Snapdragon ™ od Qualcomm, lidera w komunikacji mobilnej.
Alcatel_ONETOUCH_FIRE_C
W ciągu kilku miesięcy od premiery smartfony z Firefox OS zostały udostępnione w 15 krajach, a dziś poinformowaliśmy o nowych operatorach i rynkach, dołączających do tego grona. Mozilla dąży do stworzenia bardziej wyrównanej sytuacji na rynku mobilnym, dzięki otwartości sieci. Rozwój systemu nabiera tempa, wkraczając na inne urządzenia niż smartfony. Przykładowo, Panasonic poinformował o swoich planach stworzenia telewizorów SmartTV działających pod systemem Firefox OS, Foxconn i VIA pracują nad tabletami z Firefox OS, a Mozilla wraz z partnerami dąży do udostępnienia urządzeń dla wszystkich grup docelowych.
Znaczący rozwój można również zaobserwować w kontekście aplikacji i treści na Firefox OS, co dowodzi, że sieć ma potencjał na zostanie największym globalnym targowiskiem. Firefox OS oferuje dwa sposoby odkrywania i korzystania z aplikacji i treści – Firefox Marketplace oraz adaptacyjne wyszukiwanie aplikacji, umożliwiające odnajdywanie i dostęp do aplikacji jednorazowego użytku i do pobrania. To innowacyjne podejście pomaga w maksymalizacji zagospodarowania danych i pamięci.
Tysiące deweloperów opublikowało swoje aplikacje w Firefox Marketplace, a miliony użytkowników pobrało globalne i lokalne aplikacje. W Firefox Marketplace można znaleźć między innymi popularne aplikacje, takie jak: Cut the Rope, Disney’s Where’s My Water, Facebook, EverNav, HERE, Line, Pinterest, SoundCloud, The Weather Channel, TimeOut, Twitter, Yelp i YouTube.
Firefox Marketplace umożliwia tworzenie lokalnych i niszowych aplikacji z istotnymi dla danego regionu treściami, pozwalając deweloperom na programowanie z wykorzystaniem podstawowych sieciowych technologii, bez stron pełniących rolę strażnika. Najpopularniejsze lokalne aplikacje dostępne w Firefox Marketplace to między innymi: aplikacja do rezerwacji dla podróżników Despegar.com, Capp World Cup, gra Captain Rogers, czytnik Manana, Napster i SurfTime.
Przyszłość Firefox OS
Podczas Mobile World Congress Mozilla zademonstruje, czego możemy się spodziewać w kontekście Firefox OS w ciągu najbliższego roku, oraz jakie są możliwości sieci jako platformy.
Firefox jest zbudowany w taki sposób, aby mógł dostosowywać się do zainteresowań i potrzeb każdej osoby za pomocą funkcji, takich jak adaptacyjne wyszukiwanie informacji, tryb offline i kontrola kosztów. Nowe treści są dostępne natychmiast po wyszukaniu, sprawiając, że pobieranie staje się anachronizmem. Firefox OS oferuje zaawansowane możliwości dostosowania, nieporównywalne z żadną inną platformą czy urządzeniem. Jest to możliwe, ponieważ Firefox OS jest zbudowany za pomocą elastycznych technologii sieciowych, a interfejs użytkownika składa się z modułów i elementów, które można łatwo modyfikować.
Nowe wydania Firefox OS zaoferują użytkownikom nowe innowacyjne funkcje i usługi, w tym odświeżoną, intuicyjną nawigację, uniwersalną funkcjonalność wyszukiwania, wsparcie dla sieci LTE oraz dwóch kart SIM, łatwy sposób na udostępnianie treści, możliwość tworzenia własnych dzwonków, wymienialne ekrany domowe oraz Firefox Accounts.
Nowe wydania Firefox OS zawierają usprawnienia wydajności, znacząco poprawiające działanie telefonu, w tym szybsze uruchamianie, płynniejsze przewijanie i lepszą dokładność klawiatury.
Poniżej prezentujemy wybrane funkcje, które trafią do przyszłych wydań Firefox OS:
  •  Zaawansowane opcje dostosowania dla producentów, deweloperów i użytkowników. Między innymi możliwość tworzenia własnych dzwonków i wymienialne ekrany domowe, o które prosili użytkownicy Firefox OS.
  • Nowa, uniwersalna funkcjonalność wyszukiwania, która zrewolucjonizuje sposób, w jaki użytkownicy odnajdują treści na telefonie. Funkcjonalność ta jest dostępna z poziomu każdego ekranu – wystarczy przesunąć palcami w dół po ekranie, aby odkryć nowe aplikacje i treści lub przejść do dowolnego miejsca na telefonie czy w sieci.
  • Nowe funkcje nawigacji sprawiające, że wykonywanie wielu zadań naraz staje się bardziej intuicyjne i płynne, zbliżone do interakcji użytkownika z siecią. Wystarczy przesunąć palcami po ekranie w lewo lub w prawo, aby w szybki i prosty sposób poruszać się między stronami, treściami i aplikacjami.
  • Proste i bezpośrednie udostępnianie treści (w tym aktualizacji oprogramowania) zapewniające bezpieczeństwo, oferujące wsparcie dla NFC i niewymagające transferu danych czy połączenia WiFi.
  • Wsparcie dla LTE przyspieszające interakcje z technologią mobilną
  • Firefox OS zostanie zintegrowany z Firefox Accounts i usługami. Firefox Accounts to bezpieczne i proste w obsłudze konto, dzięki któremu w dowolnym miejscu użytkownik może zalogować się i korzystać ze swojego Firefoksa. Dzięki Firefox Accounts Mozilla może lepiej zintegrować usługi, takie jak Firefox Marketplace, Firefox Sync, kopie zapasowe, pamięć oraz usługi pozwalające zlokalizować telefon, wysłać wiadomość czy usunąć z niego dane na wypadek kradzieży czy zgubienia smartfona.

Wraz z rozwojem platformy Firefox OS wprowadza do branży mobilnej nowe technologie. Mozilla już teraz rozwija innowacje w kategorii gier, prywatności i bezpieczeństwa czy technologii WebRTC. Firefox OS to platforma, dla której partnerzy mogą tworzyć dodatkowe usługi odpowiadające specyficznym potrzebom ich klientów.

Pierwsze przykłady:
  • Telefónica oferuje niezwykle przydatną aplikację kontroli kosztów pomagającą użytkownikom zarządzać zużyciem danych
  • Deutsche Telekom ogłosiło, że korzysta z zaawansowanych możliwości dostosowania Firefox OS, aby stworzyć nowe funkcjonalności prywatności w projekcie „the Future of Mobile Privacy” – mającym na celu stworzenie wspólnie z Mozillą efektywnej, opartej na użytkownikach funkcjonalności chroniącej prywatność użytkowników urządzeń mobilnych.
  • WebRTC to otwarta, oparta na standardach technologia umożliwiająca operatorom zaoferowanie usług, takich jak rozmowy, udostępnianie obrazu i plików w czasie rzeczywistym. Za pomocą WebRTC operatorzy mogą umożliwić użytkownikom nawiązywanie połączeń między dowolnymi urządzeniami desktopowymi i mobilnymi, bez względu na platformę i dostawcę usługi, z których korzystają.

„Cieszy nas, że środowisko Firefox OS rozwija się tak szybko, a użytkownicy, deweloperzy i nasi partnerzy wspólnie tworzą przyszłość technologii mobilnych” – powiedział Andreas Gal, VP Mobile w Mozilli. „Firefox OS będzie dalej dojrzewał i otrzymywał nowe funkcje oferujące możliwości wyboru i dostosowania, których nie znajdziemy w żadnym innym smartfonie. Jesteśmy ciekawi, jakie nowe funkcje i usługi powstaną na otwartej platformie współrozwijanej przez deweloperów, partnerów i globalną społeczność.”

O Mozilli
Mozilla od ponad dekady jest pionierem innowacyjnych rozwiązań i obrońcą wolności w Internecie. Tworzymy i promujemy otwarte standardy, umożliwiające innowacje i rozwój Sieci jako platformy dostępnej dla wszystkich. Dziś 500 milionów użytkowników używają przeglądarki Mozilla Firefox, aby w najwygodniejszy dla siebie sposób korzystać z Internetu na komputerach, tabletach i telefonach komórkowych. Za pomocą Firefox OS i Firefox Marketplace Mozilla rozwija mobilny ekosystem w całości zbudowany na otwartych standardach sieciowych, uniezależniając mobilnych dostawców, producentów, deweloperów i użytkowników od ograniczeń typowych dla platform własnościowych. Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do odwiedzenia strony:  http://www.mozilla.org/pl/