Kategorie: Firefox OS

Firefox OS uwalnia przyszłość technologii mobilnej

Dalszy rozwój dzięki rosnącemu środowisku partnerów, nowym premierom rynkowym i możliwościom dostosowania i skalowania portfolio

Barcelona, Hiszpania – Mobile World Congress – 23 lutego 2014 – Mozilla, organizacja non-profit, której misją jest utrzymanie kontroli nad Internetem w rękach użytkowników, zademonstrowała rozwój otwartego, mobilnego środowiska Firefox OS podczas spotkania prasowego w przededniu targów Mobile World Congress w Barcelonie. Na spotkaniu Mozilla zaprezentowała siedem nowych komercyjnych urządzeń z Firefox OS i poinformowała o dokonaniach i partnerstwach, które umożliwią dalszy rozwój platformy w 2014 roku.

Rosnące wsparcie i większa dostępność
W ciągu roku od targów MWC 2013 urządzenia z Firefox OS trafiły do sprzedaży na 15 rynkach u czterech globalnych operatorów na telefonach od trzech producentów. W 2014 roku Firefox OS wejdzie na nowe, ważne rynki. Telefónica wprowadzi urządzenia z Firefox OS do swoich salonów w kolejnych ośmiu krajach: w Argentynie, Ekwadorze, Gwatemali, Kostaryce, Niemczech, Nikaragui, Panamie i Salwadorze. Natomiast Deutsche Telekom rozszerzy ofertę o kolejne cztery rynki: Chorwację, Czechy, Macedonię i Czarnogórę.
Wsparcie operatorów dla Firefox OS również rośnie – Telkomsel i Indosat dołączyły do listy 21 globalnych operatów wspierających inicjatywę urządzeń otwartej sieci. Na liście tej znajdują się również partnerzy ogłoszeni w zeszłym roku: América Móvil, China Unicom, Deutsche Telekom, Etisalat, Hutchison Three Group, KDDI, KT, MegaFon, Qtel, SingTel, Smart, Sprint, Telecom Italia Group, Telefónica, Telenor, Telstra, TMN i VimpelCom.
Nowe ceny smartfonów
Spreadtrum ogłosiło projekty referencyjne WCDMA I EDGE dla Firefox OS, jak również pierwsze w branży chipsety dla smartfonów za 25 dolarów – SC6821 – co redefiniuje ceny najtańszych smartfonów na kluczowych dla wzrostu rynkach. Już teraz globalni operatorzy, tacy jak Telenor, Telkomsel i Indosat oraz partnerzy, jak Polytron, T2Mobile i Thundersoft, wyrażają zainteresowanie tymi rozwiązaniami.
“W ciągu zaledwie sześciu miesięcy, Firefox OS ustanowił swoją pozycję na docelowych rynkach” – powiedział John Jackson, VP Mobility Reasearch, IDC. “Dzisiejsze informacje podkreślają gwałtowne dojrzewanie platformy i zalety rozwijającego się ekosystemu. Nowe produkty, narzędzia, kategorie, partnerzy, funkcje i niezwykle konkurencyjne ceny przyczynią się do dalszego rozwoju Firefox OS w 2014 roku. IDC przewiduje, że sprzedaż Firefox OS rok do roku wzrośnie sześciokrotnie w samej kategorii smartfonów.”
Elastyczność i dostosowanie
Urządzenia z Firefox OS to pierwsze urządzenia w całości zbudowane w oparciu o otwarte standardy sieciowe, gdzie każda funkcja jest tworzona jako aplikacja HTML5. Mozilla pokazała przyszły kierunek rozwoju Firefox OS na spotkaniu prasowym, demonstrując, jak elastyczność, skalowalność i potencjał dostosowania systemu umożliwiają użytkownikom, deweloperom i partnerom branżowym tworzenie dokładnie takich doświadczeń mobilnych, jakich tylko chcą. Operatorzy mogą z łatwością dostosować interfejs i stworzyć lokalne usługi, odpowiadające potrzebom ich klientów.
Deutsche Telekom korzysta z tych możliwości dostosowania rozwijając nowe funkcje Firefox OS na potrzeby projektu “the Future of Mobile Privacy” – aby wraz z Mozillą zbliżyć ochronę prywatności do użytkowników. Zespoły odpowiadające za prywatność w obu organizacjach ściśle współpracowały przez ostatni rok nad stworzeniem koncepcji i rozwojem nowych funkcji prywatności, obecnie poddawanych testom pod kątem wprowadzenia ich do przyszłych wydań Firefox OS.
Firefox OS jest również rozwijany pod kątem innych urządzeń. Partnerzy i kontrybutorzy pracują nad optymalizacją oprogramowania pod telewizory, tablety i inne urządzenia. W styczniu Panasonic poinformował o partnerstwie z Mozillą, mającym na celu wydanie nowej generacji telewizorów SmartTV, działających na systemie Firefox OS.
“Firefox OS miał świetny start. Wprowadziliśmy smartfony w lipcu i od tego czasu rozszerzyliśmy ofertę na 15 rynków” – powiedział Jay Sullivan, Chief Operating Officer w Mozilli. “Mieszkańcy Ameryki Łacińskiej i Europy Wschodniej chętnie zamienili swoje proste telefony na smartfony z Firefox OS, uzyskując dostęp do sieci i aplikacji.  Sprzedaż znacznie przekroczyła nasze oczekiwania. Ale 2013 rok był dopiero początkiem. W 2014 roku wprowadzamy nowe funkcjonalności, a nasi partnerzy rozszerzają portfolio urządzeń. Umożliwiamy również powstanie nowej kategorii smartfonów, wycenionych na około 25 dolarów, co pozwoli jeszcze większej ilości osób na całym świecie dołączyć do sieci.”
Łatwiejsze wsparcie
Mozilla spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony producentów w branży mobilnej, którzy chcą wyróżnić się, produkując telefony i tablety z Firefox OS. Aby pomóc w zaspokojeniu tej potrzeby i wesprzeć kolejną fazę rozwoju produktów, Mozilla uruchomiła portal dla partnerów, gdzie znajdą oni informacje ułatwiające wprowadzenie produktów na rynek. Wszystkie zasoby i informacje o marce potrzebne do wprowadzenia urządzeń z Firefox OS są dostępne dla partnerów w jednym miejscu.
Mozilla wraz z partnerami zawiązała w 2013 roku Open Web Device Compliance Review Board (CRB), aby wspierać sukces ekosystemu. Celem CRB jest zdefiniowanie i rozwijanie procesu dążenia do zapewnienia kompatybilności API i konkurencyjnej wydajności urządzeń otwartej sieci.
Wypowiedzi partnerów
Marieta Rivero, Global Chief Marketing Officer, Telefónica, powiedziała: “Zaczęliśmy sprzedawać telefony z Firefox OS niecałe osiem miesięcy temu, najpierw w Hiszpanii, a następnie rozszerzyliśmy zasięg na rynki Ameryki Łacińskiej. W wielu z tych rynków od samego początku urządzenia z Firefox OS były liderami w sprzedaży smartfonów. Przeobrażamy rynek i dalej będziemy skupiali swoje wysiłki na otwartych środowiskach, oferujących użytkownikom większą swobodę i ceny lepiej dostosowane do ich możliwości. 2014 niewątpliwie będzie tu kluczowym rokiem.”
Cały czas trwające wprowadzanie systemu na nasze europejskie rynki jest wyraźnym dowodem naszego zaangażowania w rozwój Firefox OS wraz z Mozillą i w zaoferowanie wszystkim naszym klientom otwartego systemu operacyjnego” – powiedział Thomas Kiessling, Chief Product & Innovation Officer, Deutsche Telekom. “Wprowadzenie jeszcze bardziej konkurencyjnego cenowo telefonu z jednej strony oraz modelu o lepszej specyfikacji technicznej z drugiej również pokazuje, że zależy nam na dotarciu do większej liczby segmentów rynkowych.”
“Telenor i nasze spółki operacyjne obserwują zadowolenie klientów i utrzymujący się apetyt na wysokiej jakości, konkurencyjne cenowo, produkty bazujące na Firefox OS” – powiedział Holger Hussmann, VP Device and OS, Telenor. “Wspieramy wysiłki mające na celu rozszerzenie możliwości dystrybutorów i producentów sprzętu, których celem jest wykorzystanie tej ogromnej szansy rynkowej.”
Alistair Johnston, Dyrektor Marketingu, Telkomsel, powiedział: “Telkomsel wesprze Mozillę za pomocą rozwiązania Spreadtrum oraz jako partner, mając na celu zaoferowanie każdemu Indonezyjczykowi smartfona i realizację strategii Telkomsel – wzbogacenia ekosystemu DNA (Device – Network – Application) w Indonezji.
Prezydent, Dyrektor i CEO Indosat, Alexander Rusli, powiedział: “Indosat, jako wiodący dostawca komunikacyjny w Indonezji, jest gotowy do przyjęcia smartfonów z Firefox OS bazujących na rozwiązaniu Spreadtrum. Jest to zgodne z naszą strategią na 2014 rok, która zakłada dostarczenie naszym klientom jak najlepszych doświadczeń oraz stanie się preferowanym dostawcą dla użytkowników smartfonów i innych inteligentnych urządzeń.”
“Polytron ogłasza swój zamiar wspierania produkcji, dystrybucji i promocji smartfonów z Firefox OS, bazujących na najnowszym rozwiązaniu Spreadtrum” – powiedział Pan Hariono, CEO Polytron, wiodącej marki na na rynku urządzeń mobilnym w Indonezji.
“T2Mobile specjalizuje się w zapewnianiu swoim klientom możliwości szybkiej reakcji na potrzeby ich klientów w każdym segmencie środowiska bezprzewodowego” – powiedział Aaron Zhang, CEO, T2Mobile, wiodącego producenta ODM specjalizującego się w rozwiązaniach mobilnych bazujących na Firefox OS. “Te rozwiązania pomogą w powstaniu nowych urządzeń otwartej sieci z Firefox OS i cieszy nas, że możemy wspierać tę nową ofertę rynkową.”
“Cieszą nas nowe możliwości, szczególnie w aspekcie cenowym, jakie otwiera Firefox OS” – powiedział Hongfei Zhao, CEO, Thundersoft, wiodącego dostawcy technologii i rozwiązań pomagających producentom OEM szybciej rozwijać wysokiej jakości produkty i dostarczać je na rynek. “Rozszerzyliśmy nasze usługi o nowe obszary, w tym wsparcie dla Firefox OS, umożliwiając powstanie nowej oferty w branży mobilnych urządzeń i mobilnej sieci.”
Więcej informacji
Zapraszamy do odwiedzenia Mozilli na targach MWC na stanowisku 3C30 w sali 3, w Fira Gran Via w Barcelonie, w dniach 24-27 lutego 2014 roku.
Dodatkowe materiały, w tym zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, filmy b-roll oraz linki do informacji prasowych partnerów, można znaleźć na stronie: https://blog.mozilla.org/press-pl/
O Mozilli
Mozilla od ponad dekady jest pionierem innowacyjnych rozwiązań i obrońcą wolności w Internecie. Tworzymy i promujemy otwarte standardy, umożliwiające innowacje i rozwój Sieci jako platformy dostępnej dla wszystkich. Dziś 500 milionów użytkowników używają przeglądarki Mozilla Firefox, aby w najwygodniejszy dla siebie sposób korzystać z Internetu na komputerach, tabletach i telefonach komórkowych. Za pomocą Firefox OS i Firefox Marketplace Mozilla rozwija mobilny ekosystem w całości zbudowany na otwartych standardach sieciowych, uniezależniając mobilnych dostawców, producentów, deweloperów i użytkowników od ograniczeń typowych dla platform własnościowych. Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do odwiedzenia strony:  http://www.mozilla.org/pl/