Poznajcie Codemoji: Nową grę od Mozilli, która uczy podstaw szyfrowania wykorzystując emotikonki

🌂🐵✉😓🌉✋📒🏩💥🐵 👻😩📒📒🏂😓😁

Wiadomość powyżej wygląda jak przypadkowe emotikonki, ale zawiera się w nich ukryty przekaz. Kiedy je rozkodujemy pokaże nam się wiadomość „Szyfrowanie ma znaczenie”.

Dziś Mozilla przedstawia Codemoji, narzędzie które uczy użytkowników Internetu szyfrowania przy użyciu emotikonek.

Wypróbuj Codemoji 

 Jak to działa?

Codemoji jest platformą, która umożliwia napisanie wiadomości i zakodowanie jej przy użyciu emotikonek oraz wysłanie jej do znajomego.

codemoji

W ramach przypomnienia: Codemoji jest narzędziem do nauki a nie dzielenia się prywatnymi danymi. Na szczęście współczesne metody są znacznie bardziej zaawansowane niż prosty kod złożony z emotikonek, zatem jeśli będziecie wysyłać wrażliwe dane lepiej użyć bardziej wyrafinowanego narzędzia 😏.

 Dlaczego stworzyliśmy Codemoji

Mozilla stworzyła Codemoji wraz z agencją kreatywną TODO z Turynu. Nasz cel: nauczenie użytkowników podstaw szyfrowania.

„Im więcej ludzi zrozumie jak działa szyfrowanie i dlaczego jest ono ważne, tym więcej osób będzie mogło się za nim wstawić, kiedy przyjdzie pora. Niestety, obecnie jest ono zagrożone na całym świecie. Coraz więcej rządów proponuje przepisy, które naruszają bezpieczeństwo użytkowników poprzez osłabienie szyfrowania. Od Francji, przez Australię i Wielką Brytanię, proponowane przez władze działania mogą uniemożliwić prawidłowe szyfrowanie, które chroni użytkowników korzystających z Internetu każdego dnia. Jako dobry przykład może posłużyć sprawa firmy Apple, która została poproszona przez FBI o złamanie zabezpieczeń na własnych produktach” – mówi Mark Surman, Executive Director z Mozilli.

Mozilla wierzy, że szyfrowanie jest ważnym narzędziem do budowania bezpiecznego Internetu, co jest kluczowe dla użytkowników, gospodarki i bezpieczeństwa narodowego.

Szyfrowanie jest częścią naszego życia codziennego, czynności, przy których go używamy to na przykład zakupy i transakcje bankowe. Jeśli jest ono osłabione, działania te stają się ryzykowne.

Wierzymy, że Codemoji to pierwszy krok w kierunku lepszego zrozumienia szyfrowania przez użytkowników. Aby dowiedzieć się więcej zapraszamy tutaj: advocacy.mozilla.org/encrypt.

Dziękujemy za przeczytanie naszej wiadomości. Albo w języku Codemoji: 🔔🚄😩🐵🍏😁 🌠💥😓 😓🏂😩💾🏩🐵🚤 .

week2_codemoji_04