Kategorie: Ogólny

Lightbeam dla Firefoksa, czyli o prywatności w Internecie

Ponad rok temu Mozilla rozpoczęła prace nad Collusion – dodatkiem do Firefoksa, pozwalającym lepiej zrozumieć śledzenie danych w Internecie.

Dziś mamy przyjemność udostępnić nowe wydanie Collusion, od teraz pod nazwą Lightbeam. Lightbeam to dodatek do Firefoksa ukazujący firmy, z którymi użytkownicy codziennie wchodzą w interakcje surfując po sieci.

Jak to działa:

  • Wizualizacja sieci: Po pobraniu i zainstalowaniu dodatku do Firefoksa, Lightbeam w czasie rzeczywistym zacznie tworzyć graficzną siatkę stron odwiedzonych przez użytkownika oraz wszystkich firm zewnętrznych, które również zbierają dane poprzez te witryny.
  • Analiza połączeń: Wraz z rozrastaniem się tej wirtualnej mapy użytkownik może przyjrzeć się powiązaniom między różnymi podmiotami przechowującymi jego dane.
  • Dzielenie się danymi: W ramach Lightbeam dążymy do zapewnienia lepszego wglądu w sposób zbierania danych online oraz w powiązania między różnymi stronami. Aby nam pomóc, prześlij swoje dane do bazy Lightbeam.

Lightbeam dla Firefoksa jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju, to dopiero drugie wydanie tego dodatku. Kod jest opublikowany na Github, gdzie społeczność Mozilli może wprowadzać poprawki i rozwijać dodatek. Zachęcamy do wypróbowania Lightbeam i podzielenia się z nami swoją opinią.