Kategorie: Firefox OS

Firefox Marketplace ukazuje potencjał sieci i dostarcza wieloplatformowe globalne i lokalne aplikacje

Mozilla to organizacja non-profit i globalna społeczność, której misją jest promowanie otwartości, innowacji i równych szans w Internecie. Tworzymy produkty, takie jak Firefox, które odzwierciedlają te wartości i które są wybierane przez internautów na całym świecie.

Mozilla współpracuje z operatorami, producentami sprzętu i deweloperami nad projektem Firefox OS, w celu wprowadzenia większej kontroli i możliwości wyboru dla użytkowników systemów mobilnych. Smartfony z systemem Firefox OS to pierwsze urządzenia działające wyłącznie w oparciu o technologie sieciowe. Oferują wydajność i personalizację, których oczekujesz od smartfona, a także intuicyjny, przejrzysty i wygodny interfejs. A wszystko to w przystępnej cenie.

Aplikacje na Firefox OS można wyszukiwać i używać na dwa sposoby: za pomocą adaptacyjnego wyszukiwania aplikacji, nowego podejścia, które sprawia, że Twój telefon dostosowuje się do Twoich potrzeb w danym momencie, oraz korzystając z Firefox Marketplace, w którym z łatwością odnajdziesz zarówno globalne, jak i lokalne aplikacje.

Firefox-Marketplace

W ciągu zaledwie kilku miesięcy od otwarcia Firefox Marketplace zaobserwowaliśmy jego szybki rozwój. W markecie dostępne są tysiące aplikacji, np. aplikacja do czytania Manana, Senzari Music Graph, aplikację do udostępniania zdjęć Jaxogram i gry takie jak TrippyTap.

Niektóre z naszych ulubionych globalnych aplikacji to: Badoo, Box, Chatty (tłumacz fraz), Cut the Rope, Discovery, Wreck-It-Ralph – Fix-It-Felix od Disneya, Easy Taxi, Evernav, Facebook, KAYAK, Manana, multiConvent, Poppit od Pogo, Projector (menedżer zadań), Rhapsody, Sticky (naklejki na zdjęcia), SoundCloud, The New York Times, The Weather Channel, TimeOut, TLC, TMZ, Tuenti, Twitter, wger (dieta i ćwiczenia), World Radio Player i YouTube.

Mozilla i jej partnerzy współpracują z deweloperami z całego świata, aby zapewnić użytkownikom dostęp do wielu lokalnych aplikacji.

Popularne lokalne aplikacje na Firefox OS to między innymi:
  • Hiszpania: Despegar, Tuenti, El Pais, Cinco Dias, La Caixa i Tiempo
  • Polska: Tablica, Sport.pl, Pogoda i WP.pl
  • Kolumbia: Despegar, Guru, Gol Caracol i El Tiempo
  • Wenezuela: Globovision, Despegar, Cinex Movil, Ultimas Noticias, Tu Descuenton i Lider en Deportes
  • Peru: Guia Desastres, Despegar, Peru Cookbook i OLX
  • Urugwaj: Despegar, ibus, OLX
  • Niemcy: Kicker, Leo, ImmoScout24 i General-Anzeiger Bonn
  • Meksyk: CNN Mexico, Despegar, Media Tiempo, Quien, El Universal, Chilango i M3
  • Węgry: Mozi24 i Aprod
  • Brazylia: UOL, OLX, Decolar, GuiaMais, BOL, SporTV, Dieta e Saude, Editora Globo, Galinha Pintadinha, Kekanto i Vivo Chat
„Celem Mozilli jest oddanie kontroli nad Internetem w ręce użytkowników, a Firefox OS jest odzwierciedleniem potencjału, jaki kryje w sobie Sieć, bez konieczności używania własnościowych aplikacji i zamkniętych platform” – powiedział Rick Fant, VP Mozilli odpowiedzialny za Firefox Marketplace. „Bardzo nas cieszy zainteresowanie ze strony deweloperów w tak krótkim czasie od otwarcia Firefox Marketplace i jesteśmy pod wrażeniem kreatywności i innowacji, które zostały zainspirowane stworzonym przez Mozillę sieciowym API”.

Mozilla wprowadziła nowe sieciowe API, aby przekształcić Sieć w największe targowisko świata. Te API zapewniają dostęp do wszystkich funkcji telefonu ­– począwszy od funkcji wybierania numeru i aparatu, aż po Bluetooth, SMS czy akcelerometr. Deweloperzy z całego świata mogą teraz budować zaawansowane, innowacyjne aplikacje, które do tej pory mogły powstać tylko z wykorzystaniem własnościowego natywnego kodu, innego dla każdej platformy.

Firefox OS oferuje deweloperom elastyczność w wyborze opcji płatności, umożliwiając między innymi bezpośrednie płatności u operatora i otwarte API do wprowadzenia funkcji płatności w aplikacji. Mozilla chce sprawić, aby to API stało się standardem dla wszystkich przeglądarek i systemów operacyjnych. Mozilla współpracuje z siecią reklamową Inneractive nad stworzeniem prostej biblioteki do włączania reklam do aplikacji i gier, przeznaczonej dla Firefox OS.

Firefox OS wyrównuje szanse w branży mobilnej i pomaga rozwiązać problemy, takie jak fragmentacja i wyszukiwanie aplikacji. Przeportowanie aplikacji na Firefox OS jest niezwykle proste i zajmuje zaledwie kilka minut, dzięki czemu deweloperzy nie muszą tworzyć na wiele systemów operacyjnych. Aplikacje na Firefox OS są dostępne na wielu urządzeniach i platformach, a treści są powiązane z danym użytkownikiem, a nie z urządzeniem czy systemem operacyjnym.

Oznacza to, że deweloperzy mogą tworzyć i rozpowszechniać aplikacje bez konieczności uzyskiwania pozwolenia, podczas gdy użytkownicy nie są ograniczani przez daną platformę czy urządzenie.

John Jackson, VP IDC Research, powiedział: „Nowe rynki, na które Firefox OS rozszerza swoją obecność, oferują znaczący potencjał pod względem wolumenu oraz dalszego rozwoju sieci. Wzrost ten podkreśla strategiczne zobowiązanie operatorów wobec platformy oraz ich zadowolenie z dotychczasowego przyjęcia systemu przez konsumentów. Uderzające jest to, że Firefox OS wchodzi w drugi etap ekspansji w momencie, gdy inne platformy smartfonów aspirujące do miana trzeciego gracza na rynku zmagają się z utrzymaniem stabilnej pozycji i skali na tym konkurencyjnym rynku. Do platformy dodawane są nowe funkcjonalności odpowiadające potrzebom użytkowników na rynkach docelowych, utrzymując równowagę miedzy wartością dla konsumentów a przystępną ceną. Co równie istotne, Firefox OS nieprzerwanie przyciąga nowych partnerów tworzących aplikacje i treści. Partnerstwa te są siłą napędową platformy i powinny wesprzeć popyt konsumentów oraz być bodźcem do innowacji w środowiskach deweloperskich na całym świecie”.

Firefox Marketplace jest preinstalowany na wszystkich smartfonach z Firefox OS, a wersja poglądowa jest dostępna na Firefoksa dla systemów Android, Windows i Mac.

Smartfony z Firefox OS miały swoją premierę w lipcu 2013, a do końca tego roku będą dostępne na ponad 10 rynkach na całym świecie.

Więcej informacji: